Dětem předškolního věku, s možnou oční vadou, odpadnou nekonečná a podle lékařů traumatizující běhání po nemocnici. Dosavadní preventivní programy v mateřských školách se prováděly očním přístrojem, který naměřil orientační hodnoty.

Až 80 procent dětí poté muselo s rodiči navštívit nemocnici, kde mnozí z nich zjistili, že jejich dítě má zrak v pořádku.To by mělo být díky novému přístroji Retinomax za 370 tisíc minulostí. Získala ho oční ambulance sokolovské nemocnice. V budoucnu se počítá s měřením zraku i v domovech důchodců či ústavech se zdravotně postiženými klienty.

„Získání tohoto přístroje je velikým přínosem pro malé děti a seniory. Jsme nejlépe vybavená oční dětská ambulance v Karlovarském kraji a i v západních Čechách patříme mezi špičku," tvrdí primář očního oddělení Andrej Farkaš. Přenosný diagnostický přístroj umožňuje přesné a rychlé měření, a to při jakékoliv poloze pacienta. Váží přitom necelý kilogram.

„Vyšetření trvá jen pár vteřin a naměřené výsledky jsou téměř na 100 procent přesné," konstatoval Farkaš. To si mohl na vlastní oči vyzkoušet i redaktor Deníku. Po několikavteřinovém sledování barevného obrázku bylo vyšetření hotové a přístroj vytiskl ihned přesné údaje. Perličkou je, že malým dětem lze z měřícího přístroje pustit i melodii a zaujmout tak jejich pozornost.

Včasné zjištění očních vad u dětí je důležité pro jejich úspěšnou léčbu. Týká se to například tupozrakosti a dalších vad. Sokolovská nemocnice přitom spolupracuje na projektu měření zraku u dětí v mateřských školách v celém kraji. Ročně tak projde vyšetřením až 1800 dětí. Podle výsledků měření zjistí u čtyř procent dětí vážné vady zraku, asi u deseti až 12 procent pak lehčí vady.

„Čím dříve odhalíme oční vadu, tím lépe," konstatoval Farkaš. Přístroj třetí generace, který nemocnici daroval Lions Club Karlovy Vary, je jedním z mála v zemi. Další výhodu, kterou pacienti jistě ocení, je, že u 80 až 90 procent vyšetření se nemusí oči takzvaně rozkapávat roztokem. „Při nedávném vyšetření na oční ambulanci jsem po rozkapání očí takřka neviděl na cestu. Venku to bylo velice nepříjemné," sdělil svůj nedávný zážitek Lukáš Vimr z Kraslic.

Lions Club spolupracuje s očním oddělením sokolovské nemocnice sedm let. „Ročně dáváme na přístrojové vybavení zaměřené zejména na dětské pacienty asi 300.000 korun," uvedl Josef Ciglanský z Lions Clubu. Za dobu spolupráce už oddělení dostalo na vybavení 1,7 milionu korun.
Oční ambulance je k dispozici pacientům z celého kraje. „A někteří k nám jezdí. Denně máme celkem zhruba šedesát pacientů," dodal Farkaš.