VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stát přenáší čím dál více práce na radnice

Karlovarský kraj - O přibývajících povinnostech, které stát čím dál více přenechává obcím, čerpání dotací z národních programů nebo o tom, že je stále těžší získat praktické lékaře, jednala Rada Karlovarského kraje se starosty ze Sokolovska a Kraslicka.

22.6.2017
SDÍLEJ:

Sokolovská radniceFoto: Roman Cichocki

Starostům připomněla hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová, že vláda vyčlenila na plánované navýšení mezd pracovníků v sociálních službách přes 1 miliardu korun. Hejtmani ale v současnosti apelují na Ministerstvo práce a sociálních věcí, aby co nejrychleji nastavilo podmínky a pravidla uvolnění financí a věc mohla odsouhlasit v krátkém čase krajská zastupitelstva.

Chodovský starosta Patrik Pizinger upozornil, že se stát postupně zbavuje svých povinností a předává je na kraje, města a obce. Ať už se to týká nečekaného navyšování mezd různým profesním skupinám, nebo provozu pošt, případně dalších oblastí. Zároveň také stát opomíjí takzvané obce II. typu, mezi které patří i Chodov. Město má i se spádovou oblastí celkem 22 tisíc obyvatel, kteří ale nemohou třeba výměnu řidičského průkazu nebo pořízení cestovního pasu uskutečnit přímo v Chodově a musí cestovat do Sokolova.

Starostové také hovořili o tom, že je pro řadu obcí obtížné získat dotace například z programů jednotlivých ministerstev. Jiří Halberštát, starosta Těšovic, uvedl jako příklad dotace na opravu místních komunikací, které bylo možno čerpat z programu Ministerstva pro místní rozvoj.

Podle něj obce v Karlovarském kraji dostanou nejméně dotací, řada starostů se totiž kvůli podmínkám či složité administraci ani o získání dotace nepokouší. Hejtmanka se domluvila se starosty, že si zmapuje výsledky programu, v němž bylo k dispozici 300 milionů korun. Shodli se na tom, že by ocenili vyhlášení nového krajského dotačního programu na opravy komunikací v obcích. Stejně tak uvítali myšlenku krajského příspěvku na pořízení vozu pro odvoz seniorů například k lékaři.

Starosta Lokte Zdeněk Bednář zdůraznil, že je třeba prověřit projekt likvidace bolševníku, který kraj v minulosti zahájil. Podle něj budou velké problémy s udržitelností projektu. Hejtmanka Vildumetzová vyčíslila, že kraj v současnosti musí vracet na pokutách a korekcích v rámci projektů dotovaných z EU okolo 800 milionů korun. „Museli jsme podat několik podnětů orgánům činným v trestním řízení, protože je nezbytně nutné prověřit závažná pochybení a zjistit, kdo za to nese přímou odpovědnost. Dále připravujeme vznik odboru veřejných zakázek krajského úřadu, který by měl na starosti jednotné zadávání zakázek nejen kraje, ale i jeho příspěvkových organizací. Rada kraje také schválila předpis rady kraje pro řešení případů odpovědnosti za škodu související například s finančními postihy projektů. Předpis přesně definuje postup administrace škodních událostí prostřednictvím škodní komise a chceme, aby tak postupovaly i krajské organizace a společnosti,“ dodala hejtmanka.

Radní Jan Bureš na starosty opět apeloval, aby měli na paměti, že se průměrný věk praktických lékařů stále zvyšuje, proto je třeba včas situaci řešit.

V Lokti se rovněž nedaří zprovoznit lékárnu, kam by pro léky mohli chodit nejenom obyvatelé města, ale v případě potřeby i turisté, kteří v sezóně do města přijíždějí.

Autor: Vladimír Meluzín

22.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Keramická škola v Karlových Varech.

Památkáři protestují proti demolici keramky

Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Zádub-Závišín má zastupitelstvo

Zádub-Závišín - Dlouhé měsíce byla obec Zádub-Závišín na Chebsku bez usnášeníschopného zastupitelstva.

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Karlovarský kraj – Jako by se s nimi roztrhl pytel. Svatby v létě jsou prostě in. Snoubenci přitom čím dál více preferují venkovní obřad. A některá místa jsou opravdu netradiční.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Sokolov - Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, by se mohla stát Nej sestřičkou tohoto roku. V Sokolově pracuje s dvouletou přestávkou deset let.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení