VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Systém kariérního řádu není správná cesta

Cheb – Kariérní řád je postaven nevhodně a v rámci zvýšení prestiže je to kontraproduktivní. Tak vidí ministerstvem navržený kariérní řád ke zvýšení prestiže učitelské profese jednatřicetiletý pedagog Gymnázia Cheb Jan Havel.

1.6.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Jiří Sejkora

„Podle koncepce, kterou jsem měl možnost vidět, by všichni noví učitelé měli dělat po určitých letech atestaci, která jim má zvýšit prestiž. Podle mého je to naopak odrazující především pro nově nastupující učitele," sdělil mladý pedagog.

Po druhé atestaci mají učitelé navíc dosáhnout lepšího finančního ohodnocení.

10%
Pouze 10,3 % panelistů Deníku z Karlovarského kraje si myslí, že zvýšení platů pomůže zvýšit prestiž učitelů, většina je přesvědčena o opaku. Odpovídalo 28 lidí.

„Druhá atestace je spojena také s novými funkcemi ve školství, z nichž je velká část nepotřebná a pouze vytváří další byrokracii, takže nechápu, jakým způsobem to může zvednout prestiž," komentoval Jan Havel. Důležitým hlediskem, co se učitelské praxe týče, je výše platu, která v současné době zdaleka, podle pedagoga, neodpovídá ohodnocení vysokoškolského absolventa. „Byl bych rád, kdyby se mzdy zvedly, ale nemyslím si, že kariérní řád je ta správná cesta. Sám osobně bych jednoduše mzdy navyšoval podle odsloužených let, tak aby učitelé, kteří učí dvacet nebo třicet let, měli nějaké slušnější finanční ohodnocení. A druhá věc, která by se ve školství mohla kromě finančního ohodnocení změnit, jsou učitelské pravomoci. Dnes se učitelé bojí toho, aby nepřišel do školy naštvaný rodič a nedovolil si na pedagoga téměř všechno, anebo aby vyplnili všechny byrokratické nutnosti například kvůli výletu třídy."

Odpovědi vybraných regionálních panelistů, které Deník pro vyhodnocení oslovil

OTÁZKA: Stačí dosavadní zvýšení platů učitelů a navržený kariérní řád ke zvýšení prestiže učitelské profese?

Tomáš Wizovský, 42 let, kastelán na hradě a zámku Bečov nad Teplou
Ano. V této fázi dosáhli pedagogové reálně maximálního úspěchu. Musíme si uvědomit, že jsou zde také další dlouhodobě platově poddimenzované profese s obdobně důležitým celospolečenským posláním, například živá kultura, památková péče a podobně.

Vladimíra Štrynclová, 62 let, ředitelka Střední logistické školy v Dalovicích
Ne, ale je to dobrý odrazový můstek.

Štěpánka Bergerová, 51 let, galeristka z Karlových Varů
Ne. Zní to líbivě, ale učitelé chtějí především zvýšit platy. Na kariérní řád se nejvíc těší byrokraté.

Jaroslav Dolina, 44 let, manažer turistického centra, Nová Role
Ne, a pokud nevíme, co jsme, tak bychom mohli být alespoň národ Komenského.

Jan Prudík, 69 let, kronikář města Karlovy Vary
Ne. Převážná část prestiže učitelské profese je na učitelích samotných. Rovněž si myslím, že na prestiži pedagogů se podepsal samotný porevoluční systém školství s mnoha nepovedenými až škodlivými reformami. Problém vidím také v přílišné feminizaci školství. Větší počet mužů v pedagogickém sboru, především na základních školách, by zlepšil vztahy mezi pedagogy samotnými a zvýšil by se i respekt žáků.

Jan Havelka, 32 let, hudebník, Karl. Vary
Ne, myslím si, že být učitelem je čím dál těžší a chování dětí čím dál horší.

Karel Tichota, 42 let, fotbalový trenér, Karlovy Vary
Ne, učitelé by měli být podstatně lépe placeni.

Petr Hruška, 52 let, farář z Chebu
Ne. K tomu je ještě dlouhá cesta, jejímž cílem musí být prostředí mnohem více a systematičtěji podporující spolupráci mezi rodinou a školou.

Josef Švajgl, 45 let, manažer dobrovolného svazku Mariánskolázeňsko
Ne, protože plat nemá souvislost s prestiží určité profese. Výše platu ovlivňuje zejména vstup a setrvání člověka v profesi. Podle průzkumů, které jsem dříve viděl, je prestiž učitelů vedle lékařů stále vysoká, i když mají nízké platy. Prestiž je naprosto zasloužená. Ke kariérnímu řádu se nemohu vyjádřit.

Vít Bezděk, 45 let, motorkář a cestovatel
Ano, jen učitelé mají malá práva na svou obranu před dětmi a jejich rodiči.

Autor: Jan Buriánek

1.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plynová pistole.

Trojici lidí vulgárně nadával, s pistolí v ruce křičel, že je zabije

Ještě do konce prázdnin je v chebské městské knihovně k vidění výstava s výmluvným názvem Svět Sherlocka Holmese.

Sherlock Holmes ožívá v knihovně

Na vodě letos v pohodě? Sem tam mráček

Karlovarský kraj – Vodácká sezona na Ohři se letos vydařila, shodují se majitelé půjčoven, tábořišť i samotní vodáci. Přestože ještě nekončí, hlavní nápor má řeka s blížícím se koncem letních prázdnin už za sebou.

Kamion kočárky nedovezl, skončil v plamenech

Františkovy Lázně – Technická závada stojí za požárem kamionu u Františkových Lázní. Kamion převážel dvě stovky kočárků.

Trhy mají v lázních úspěch, v Aši se teď budou konat jen jednou měsíčně

Chebsko - Kdy a kde budou mít farmářské trhy úspěch, to je těžké odhadnout. A to i pro jejich zkušené organizátory. Například v Chebu se zatím neujaly, oproti tomu ve Františkových či Mariánských Lázních mají úspěch.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení