Už šestnáctý kontejner s padělaným textilem našli chebští celníci. Také tentokrát pocházelo zboží z jihovýchodní Asie a bylo určené pro český trh. Majitelům ochranných známek tak padělatelé způsobili škodu 3 150 000 korun.

„Příslušníci chebského celního úřadu v kontejneru odhalili 9 011 kusů dámských kalhotek, u kterých je podezření, že porušují ochranou známku Hello Kitty,“ uvedl Roman Šťovíček, ředitel celního úřadu Cheb.

Mnozí lidé se ptají, proč se padělky tedy stále prodávají.
„Neříkáme, že odhalíme stoprocentně všechno, ale kontroly jsou opravdu důsledné,“ uvedla mluvčí celního úřadu Jitka Blahutová. „Zejména kontejnery, ve kterých je textil a obuv.“ Také ale potvrdila, že se dováží z jihovýchodní Asie stále mnoho věcí. „Kontejnery neodbavují pouze celní úřady v západních Čechách, ale také třeba v Praze.“ Situace se ale zlepšila na tržnicích.

„Loňský rok považujeme za přelomový,“ sdělila Jitka Blahutová. Právě minulý rok prohledávali celníci s povolením státního zástupce všechny prostory tržnic. Pak zde byl nařízený třeba nepřetržitý dohled, který mohl trvat i dva měsíce. „Myslím si, že velká část trhovců pochopila, že pokud chtějí v klidu podnikat, musejí dodržovat zákony.“ Ale dodává, že se také zlepšila spolupráce se správci tržnic. „Ti sami mají zájem na tom, aby se zde nelegální zboží neprodávalo.“ Pokud tedy celníci na tržnicích naleznou neokolkované cigarety, jsou schované na nějakých neutrálních místech. Trhovci si již nedovolí mít je na stáncích. „Což ale nevylučuje, že zde obchod s neokolkovanými cigaretami neprobíhá,“ doplnila mluvčí.

Složité jsou také postihy při kontrole kontejnerů. Řidič nemůže tušit, co vše převáží. „V takových případech není naším úkolem trestat, ale chránit majitele ochranné známky,“ vysvětlila mluvčí. Celníci se tedy v případě podezření obrátí na právního zástupce dané ochranné známky. Pak je v kompetenci dané firmy, zda uzná, že jde o padělek. „Pokud tedy shledají, že jde o falzifikát, mohou se s dovozcem mimosoudně dohodnout, že se zboží vrátí mimo Evropskou unii,“ řekla Jitka Blahutová. „Pokud ale dovozce neuzná, že je zboží padělek, musí věc vyřešit soud.“ Celníci artikly uskladní a v některých případech se zboží pod jejich dohledem zničí. „Něco jiného je, když chytneme padělatele na našem území. Zde už se jedná o trestný čin.“ A v tom případě je možnost někoho potrestat. „Snaha dovážet napodobeniny je pořád,“ shrnula situaci mluvčí. „To, co projde na tržnice, mohou být také věci vyrobené na našem území.“ V čem je tedy největší problém? „Dokud budou zákazníci, kteří si padělky budou kupovat, těžko to půjde vymýtit. V poslední době ale pozorujeme, že se padělatelé přesunují z textilu a bot také na jiné komodity.“