Další případ lidského hyenismu otřásl Chebem. Šestaosmdesátiletou stařenku okradl neznámý muž. Policie důrazně varuje všechny seniory.

Žena ochotného muže pozvala do bytu, kde využil její nepozornosti a z kuchyně jí odcizil tři kusy volně položených zlatých šperků za deset tisíc korun. „V letošním roce je to první případ,“ poznamenala chebská policejní mluvčí Martina Hrušková. „Už jsme se ale setkali s podobnými případy, že byli důvěřiví senioři oklamáni,“ pokračovala. „Například když pachatelé oslovili na ulici důchodce s tím, že se jim rozbil kamion a nutně potřebují peníze na opravu. Oslovený jim peníze půjčil s tím, že mu dlužníci dají do zástavy kufřík s valutami a odpoledne se vrátí, aby dluh vyrovnali. Teprve po dvou dnech, když se neobjevili, otevřel senior kufřík a zjistil, že je prázdný,“ uvedla mluvčí.

Také varovala před lidmi, kteří přijdou oznámit až ke dveřím bytu nějakou výhru. „V takovém případě se většinou jedná o podvod,“ upozornila mluvčí.

„Mě už se stalo, že mi u dveří zvonili nějací lidé a nabízeli mi ke koupi nože nebo nádobí,“ podělila se o zkušenost důchodkyně Ivana Součková. „Já jsem ale opatrná a dovnitř jsem je nepustila. Zavřela jsem jim dveře před nosem. Stejně se chovám, když přijdou svědci Jehovovi. Nikomu nevěřím,“ řekla.

To je také jedna z rad policie, jak se chovat: Nedůvěřujte neznámým lidem, nikoho cizího nevpouštějte do svého bytu. Doporučením je také: Zvoní-li opravář, pracovník úřadu či jiných služeb, jako například odečet plynu a podobně, nechte si předložit jeho služební průkaz nebo zavolejte na úřad či instituci, na kterou se pracovník odvolává. V případě jakýchkoliv pochybností trvejte na tom, že o nabízenou službu nestojíte.

Podvodníci totiž ovládají řadu způsobů, jak důvěřivé lidi okrást. Pro některé starší občany může být taková situace náročná psychicky. „Je to individuální záležitost,“ vysvětloval psycholog Ján Pobežal z Chebu. „Pro někoho je záležitost těžká kvůli tomu, že přišel o věci, které jsou mu cenné nebo proto, že finance dlouho šetřil.“

Policie doporučuje:

- Nedůvěřujte neznámým lidem, nikoho cizího nevpouštějte do svého bytu.

- Ochota „pomocníka“ může být jen záminkou k tomu, aby se dostal do vašeho bytu a tam vás okradl třeba i za použití násilí.

- Podvodníci využívají různé záminky a lsti, aby se dostali k vašim penězům. Chtějí vniknout do vašeho bytu a pokud z vás nevylákají peníze přímo, ovládají řadu způsobů jak vás okrást.

- Zvoní-li opravář, pracovník úřadu či jiných služeb (odečet plynu apod.) nechte si předložit jeho služební průkaz, nebo ještě lépe zavolejte na úřad nebo instituci, na kterou se pracovník odvolává. V případě jakýchkoliv pochybností trvejte na tom, že o nabízenou službu nestojíte.

- Nepodléhejte lákavé vidině snadného zbohatnutí. Podomní nabídky výher v loterii nebo výhodných koupí odmítejte - v naprosté většině jde o podvod.

- Pořiďte si panoramatické kukátko, které vám umožní dobře si návštěvníka prohlédnout. Instalujte si na dveře bezpečnostní řetízek, který udrží dveře jen pootevřené, a tak můžete některé věci vyřídit bezpečněji.

- Důležitá telefonní čísla (policie, lékař, hasiči aj.) mějte viditelně blízko telefonu, abyste
mohli co nejrychleji přivolat pomoc.