Už deset lidí z Karlovarského kraje odevzdalo policistům nelegálně drženou střelnou zbraň. K mužům zákona se tak dostaly kulové zbraně, perkusní revolver a brokovnice. Šanci, jak se vyhnout případnému obvinění z trestného činu nedovoleného ozbrojování, dává majitelům zbraní amnestie na základě nového zákona o střelných zbraních a střelivu.

„Ti, kdo odevzdají zbraně, nemusejí policistům vysvětlovat, jak je získali,“ uvedla Martina Kohoutová, mluvčí západočeského ředitelství policie v Plzni. Šanci zbavit se zbraně má přitom veřejnost do 31. července. „Amnestie se týká pouze zbraní. Na samostatně donesenou munici se nevztahuje,“ upřesnila Kohoutová.

Co se zbraní policisté dělají? „Oproti potvrzení ji převezmou a ověří, zda kolegové ze států Schengenského prostoru nepátrají po jejím případném vlastníkovi. Pokud je lustrace negativní, je za majitele považován ten, kdo ji přinesl. Zbraň rovněž podrobují kriminalistické expertize k vyloučení podezření, že s ní byl spáchán protiprávní čin,“ upřesnila mluvčí.

Pokud se po všech procedurách ukáže, že je odevzdaná zbraň „čistá“, má její majitel několik možností, jak dále postupovat. „Občané mají šanci její držení během dvouměsíční lhůty zlegalizovat, to znamená získat zbrojní průkaz a průkaz ke zbrani, případně ji postoupit držiteli zbrojního průkazu. Mohou rovněž prostřednictvím policie zbraň prodat anebo se jí definitivně vzdát,“ poučila držitele nelegálních zbraní Kohoutová.