VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mazaná podvodnice se vydávala za diplomatku Guiney Bissau

KARLOVARSKÝ KRAJ - Za podvody hrozí ženě až osm let vězení

19.10.2008
SDÍLEJ:

Vizitka podvodnice. Giannina Maria Gubettini se při jednání s poškozenými prokazovala touto vizitkou diplomatického zástupce republiky Guinea Bissau.Foto: DENÍK/Petr Kozohorský

Z trestného činu podvodu obvinili prozatím kriminalisté pětatřicetiletou Karlovaračku Gianninu Mariu Gubettini. Žena, která podle britského obchodního rejstříku figuruje jako statutární zástupce společnosti Gubettini & Associates Law Firm Limited, se v Karlových Varech vydávala za diplomatického zástupce republiky Guinea Bissau. Podvodem získala od jednatele jedné z karlovarských firem částku 38 tisíc euro (954 940 korun) jako záruku účasti na výběrovém řízení na rekonstrukci nemocnice Simao Mendes v Guinea Bissau.. „Peníze si ale nechala pro svou potřebu. Navíc chtěla stejným způsobem po poškozeném podnikateli získat dalších 17 tisíc euro. Jednatel společnosti ovšem tuto částku obviněné nepředal, protože začal pochybovat o její spolehlivosti,“ uvedl Pavel Valenta, mluvčí karlovarských policistů.

To ovšem není jediný prohřešek proti zákonu, kvůli němuž ženu, která je nyní ve vazbě, vyšetřují. „V únoru až červenci letošního roku jako zástupce společnosti Materniti Dreams Ltd se sídlem v Anglii podvodně vylákala na zhotovení propagačních tiskovin na těhotenskou módu 120 tisíc korun. Peníze sice převzala, ale výrobu tiskovin nezaplatila,“ pokračoval ve výčtu skutků mazané podvodnice Valenta.
Karlovaračka se ovšem angažovala i na poli právnickém. Představovala se sice jako doktorka práv, ale podle kriminalistů má pouze základní vzdělání. „V dubnu loňského roku vystupovala jako advokátka společnosti Gubettini & Associates Law Firm Limited. Uzavřela smlouvu o právním zastoupení v rozvodovém řízení. Na poškozené ženě v tomto případě podvodně vylákala 515 tisíc korun a 6263 euro. Rozvádějící se žena se však žádných právních úkonů ze strany obviněné nedočkala,“ řekl Valenta.

V dalším případě slibovala jako zástupkyně jmenované společnosti založení společnosti De Luxe Living Ltd v Anglii. „Od poškozeného vyinkasovala 38 350 korun, slibovanou společnost ovšem nezaložila,“ pokračoval mluvčí. Zatím posledním prošetřovaným případem trestné činnosti obviněné se rovněž týká zakládání společností v Anglii. „Ve spolupráci s britskými kolegy zjišťujeme, zda tyto společnosti skutečně založila. Za příslib každopádně od zájemců vyinkasovala částku přibližně 650 tisíc korun. Při ověřování věcí ze zahraničí přitom kriminalistům výrazně pomohli pracovníci diplomatického protokolu ministerstva zahraničních věcí,“ doplnil Valenta.

Kriminalisté se ovšem domnívají, že tím trestná činnost podvodnice zdaleka nekončí. Nabízela totiž například vystavení diplomatických pasů. Podle ceníku, který zájemcům nabízela, bylo možné získat diplomatickou imunitu za částku od 26 950 do 813 000 euro. „Za nejvyšší částku mohl podle jejích slibů zájemce získat statut diplomata jmenovaného do OSN v New Yorku,“ řekl karlovarský policejní mluvčí. Kriminalistům se podle jeho slov podařilo zajistit u obviněné nabídkové materiály potřebné pro vydání těchto dokumentů, samotné padělky diplomatických pasů však nikoliv. Pokud by se našel zájemce o ně, musel by přitom většinu z požadovaných peněz složit předem.

Povedená podvodnice je v hledáčku kriminalistů z karlovarského odboru hospodářské kriminality už od loňského roku. „Na její stopu vyšetřovatele přivedlo několik poškozených. Jedním z nich je karlovarský podnikatel, jemuž slíbila účast ve výběrovém řízení na rekonstrukci nemocnice,“ řekl Valenta. Zatím se přihlásilo pět poškozených. Je ale možné, že jich bude podstatně více. Nevylučují ani, že se mezi nimi objeví lidé ze zahraničí. „Pokud se kdokoliv další stal obětí podvodného jednání obviněné, může se policistům přihlásit na lince 158, případně přímo na odboru hospodářské kriminality na čísle 974 466 340 a 341,“ vyzval veřejnost Valenta.

Giannině Marii Gubettini hrozí v současné době trest odnětí svobody až na osm let. Jestli bude trestní sazba vyšší, záleží na škodě, kterou způsobila. Tu podle Valentových slov zatím stále upřesňují karlovarští hospodářští kriminalisté.

Autor: Petr Kozohorský

19.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

DO HOUSLAŘSKÉ ŠKOLY při Integrované střední škole v Chebu zavítal přední český virtuos Jaroslav Svěcený. Konal se zde 10. ročník mezinárodních tónových přehrávek.
14

FOTO: Kvalitu houslí odhalí tónové přehrávky

Jiří Fröhlich
DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Mumifikované ostatky budou zkoumat lékaři v nemocnici

Chodov – Mumifikované ostatky z plankenheimské rodinné hrobky v kostele svatého Vavřince v Chodově budou zkoumat lékaři z krajské nemocnice. Stane se tak na žádost samotného města, které chce za pomoci vyšetření na počítačovém tomografu ostatky identifikovat.

Děti si užily sportovní den s Ajaxem

Karlovy Vary - Sportovní akcí se Zápisníkem psa Ajaxe vyvrcholil preventivní projekt určený pro žáky základních škol. Jedenácté setkání s policisty se uskutečnilo na sportovním hřišti Základní školy Krušnohorská v Karlových Varech a zúčastnilo se ho 452 dětí ze 14 základních a praktických škol.

Festival opustí Karlovy Vary, filmový hit bude k vidění i v jiných městech

Karlovy Vary – Přiblížit 52. ročník Mezinárodního filmového festivalu co nejvíce lidem z regionu, kteří se do Karlových Varů nevypraví, a umožnit jim vidět i některý z filmových hitů, je letošním záměrem Karlovarského kraje.

Franc přišel o vítězství kvůli řetězu

Mariánské Lázně – Čtyři rozjížďky jasně dominoval, a když se stavěl na start té páté, tak diváci na plochodrážním stadionu v Mariánských Lázních očekávali, že začnou slavit vítězství. Nestalo se. Josefa France zradil řetěz, přesněji prasklá spona.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies