VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vrchní soud propustil na svobodu dalšího člena gangu Zádamských

Karlovarsko - Vrchní soud rozhodl ve věci stížnosti Roberta Šichmana a Aloise Wohldanna. Šichman je od středy na svobodě

10.1.2009
SDÍLEJ:

Indián je na svobodě. Robert Šichman (na snímku vpravo při zatýkání) je od středy opět na svobodě. Je tak po Radku Handlířovi a Zdeňku Hanzelínovi třetím propuštěným v kauze gangu Zádamských.Foto: DENÍK/Archiv

Roberta Šichmana, považovaného za člena gangu Zádamských, který vydíral podnikatele na Karlovarsku i Sokolovsku, pustil soud na svobodu. Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) ho zatkli u Olšových Vrat na Karlovarsku na podzim roku 2007.

Nyní je Šichman opět podle zdroje Deníku na svobodě. Ve středu o tom rozhodl Vrchní soud v Praze. Jeho mMluvčí Jan Fořt ve čtvrtek Deníku potvrdil, že vrchní soud už rozhodl ve věci Šichmanovy stížnosti, ve které žádal o propuštění z vazby na svobodu.

„V tomto případě byla nabídnuta peněžitá záruka. Zatím nemůžeme říci, jak soud rozhodl, protože musíme vyčkat, až všechny strany dostanou písemné vyrozumění,“ uvedl mluvčí Fořt s tím, že rozhodnutí ihned ve středu nabylo právní moci a nabylo tak okamžitých účinků.

Vrchní soud se ve středu zabýval také stížností dalšího obžalovaného v kauze gangu Zádamských. Je jím Alois Wohldann, o kterém soud také rozhodl. Ani v tomto případě ale mluvčí nemohl sdělit, jaký verdikt soud vydal.

Zdroj Deníku, jehož jméno redakce zná, ale nepřeje si být jmenován, potvrdil, že Šichman je už doma.
Šichman, přezdívaný Indián, přitom bývá považován za jednoho z nejnebezpečnějších a nejagresivnějších členů gangu. Státní zastupitelství ho viní z účasti na zločinném spolčení, ale také z vydírání.

Informaci, že vrchní soud rozhodl ve věci stížností dvou obžalovaných z gangu Zádamských, neměli ani včera ještě na Krajském soudě v Plzni, který se tímto případem zabývá. Zprávu o tom neměla ani příslušná zástupkyně, která se k propuštění Šichmana odmítla vyjádřit.
Řadu lidí zaráží, že Vrchní soud v Praze o propuštění Šichmana (eventuálně i Wohldanna) rozhodl v tichosti a tak rychle.
Svědci, kteří mají v kauze Zádamských svědčit u soudu, nevědí nic o tom, že jsou někteří obvinění na svobodě. „Nikdo nám nic neřekl. Od jara nás nekontaktují ani policisté z ÚOOZ. Jako by to vše usnulo. Zatím jsme k soudu předvolaní nebyli. Vůbec tomu nerozumím. Proč je pouštějí? Policisté přece odvedli kus dobré práce. Strach? Nepřemýšlím o tom, ale doufám, že si teď nic nedovolí,“ uvedl jeden ze svědků.

Šichman provozuje hernu v Severce
Šichman je právě tou osobou, díky které se podařilo Deníku v roce 2007 prokázat, že hernu v bývalém nákupním středisku Severka na karlovarském sídlišti Čankovská provozuje společnost Casso Invest, jejímž jednatelem v té době byl údajný šéf gangu Milan Zádamský. Provozovnu v Severce má totiž na sebe napsanou právě Šichman. Po dobu – tedy více než rok, kterou strávil ve vazbě, byl k provozování herny zplnomocněn Josef Treml, bratr Alana Tremla, pravé ruky Zádamských. Ten zastoupil Šichmana i v momentu, kdy karlovarští zastupitelé v prosinci rozhodli o prodeji nebytových prostor v Severce, a to právě díky plné moci na žádosti o odkoupení provozovny, ve které Casso Invest provozuje hernu.

Šichman není prvním, koho soud v tomto případu pustil na svobodu. Vůbec prvním byl Radek Handlíř, který byl propuštěn z vazby už na začátku roku 2008. Těsně před Vánoci 2008 se dostal na svobodu také Zdeněk Hanzelín. V jeho prospěch hovořilo to, že se nepodílel na zakládání organizované skupiny a svědci o něm nehovořili jako o extrémně agresivním člověku.

Členové gangu žádají o propuštění na svobodu opakovaně. Krajský soud v Plzni jim už dvakrát vyhověl, příslušná státní zástupkyně ovšem proti tomu podala protest (kromě Hanzelína) k Vrchnímu soudu v Praze. Ten v minulosti už dvakrát potvrdil závěry státního zastupitelství a obžalované odmítl propustit na svobodu. Případ z tohoto týdne, kdy soud vyhověl Šichmanově žádosti, je tak zatím zcela mimořádný.

Měl prý posílat lidi do lví klece
Šichman je například jedním z obžalovaných, kteří se v roce 2001 v Horním Žďáru na Karlovarsku měli sejít s jedním z poškozených. Právě Šichman měl tohoto svědka dovést do prostoru, kde se nacházela klec se lvem Brutem. Milan Zádamský měl pak poškozeného odtáhnout a strčit do klece. Až když poškozený slíbil, že bude odvádět veškeré peníze, které vydělá, byl ze lví klece propuštěn. Celému tomuto jednání měl být Šichman přítomen.
Když policisté v roce 2007 udělali domovní prohlídku u Šichmana, nalezli v jeho vozidle kovovou trubku a gumovou palici. U Wohldanna to byl víceúčelový obušek, gumový obušek a dřevěná noha od židle. V jeho telefonu, který policisté zadrželi, byla také fotografie, na níž je Šichman držící v náruči neznámou ženu, s níž pózuje před zamřížovaným výběhem lva Bruta.

(Ivana Kalinová, Jana Kopecká)

10.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mariánskolázeňští fotbalisté odjížděli do Plzně na hřiště Petřína s cílem urvat alespoň bodík. To se ale nepovedlo.
7

Vítězství si venku připsali jen borci karlovarské Slavie

Integrovaná střední škola technicko-ekonomická v Sokolově. Původní budova navazuje na nový skelet.

Miliony pomáhají modernizovat výuku

Zastávka bude počítat, kolik projede cyklistů

Ostrov - Zapomenutá železniční zastávka se dočká nového vzhledu a chytrého počítadla.

Domov je ve špatném stavu, čeká ho rekonstrukce

Plesná - Špatný technický stav Dětského domova v Plesné se rozhodl vyřešit Karlovarský kraj. Domov se v letošním roce dočká nových oken a elektroinstalace.

Nehod výrazně přibylo, jejich obětí naštěstí ne

Karlovarský kraj - Bezmála o dvě stovky dopravních nehod více než vloni vyšetřovali policisté v Karlovarském kraji od ledna do července. Nárůstu počtu bouraček naštěstí neodpovídal počet usmrcených lidí.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení