Textil dvaačtyřiceti světových značek se vyrábělo blízko centra Chebu. Celníci provedli kompletní prohlídku jednoho ze zastavěných areálů. Našli zde malou textilní továrnu – ovšem plnou padělků.

„Prohlídka komplexu budov byla provedena s udělením souhlasu Okresního soudu a Okresního státního zastupitelství v Chebu na základě výsledků dvouměsíční pátrací činnosti celníků,“ uvedl Pavel Polanka, zástupce tiskové mluvčí Celního ředitelství Plzeň. Neoznačené oděvy, zvlášť uložené 'značkové' nášivky a matrice ve tvaru symbolů ochranných známek nebo různobarevné nitě ve špulkách. To vše nahrává tomu, že se nedaleko centra Chebu dotvářelo padělané oblečení. „Je zřejmé, že prvky s označením ochranných známek byly umisťovány na čisté výrobky dodatečně, třeba zažehlovací technikou či potiskem,“ podotkl Polanka. Také popsal, že ve čtyřpatrovém domě celníci zajistili osm multifunkčních strojů určených k našívání značkových doplňků na textilní výrobky a k potisku oděvů, dále pět matric a více jak 11 500 pravděpodobných padělků oblečení či obuvi.

Celková škoda způsobená majitelům práv k ochranným známkám případným uvedením tohoto zboží na trh byla vyčíslena v částce 25 milionů korun,“ dodal. Během prohlídky v objektu nikdo nebyl. Padělky ale budou při dalším šetření jasným důkazem. „Odhalená padělatelská dílna potvrzuje existující tuzemský původ nelegální výroby, při níž výrobek získává charakter padělku na našem území umístěním symbolů a jiného označení zaměnitelného s padělanou ochrannou známkou,“ dodal Polanka.

Většinu oslovených občanů zpráva zaskočila. „Netušil jsem, že i u nás v Chebu se děje něco takového a jsem rozhodně proti tomu,“ zmínil se Lukáš Koudelka.

Podobný názor měla také Kateřina Janurová. „Určitě to není dobře, ale myslím si, že i renomované značky se vyrábějí ve dvojí kvalitě.“

VÁCLAVA SIMEONOVÁ
LUKÁŠ MAĎA