VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zastupitel se za sprostá slova omlouvat nemusí

Plzeň – Soudkyně svůj verdikt odůvodnila tím že Ivo Mlátilík na zasedání františkolázeňského zastupitelstva Františka Šnajdaufa k hanlivým výrokům vyprovokoval.

19.11.2009 13
SDÍLEJ:

Soud s Františkem Šnajdaufem (vlevo), po kterém žádá starosta Františkových Lázní Ivo Mlátilík omluvuFoto: DENÍK/Miroslava Vejvodová

Františkolázeňský starosta a lídr strany Suverenita v Plzeňském kraji Ivo Mlátilík se omluvy nedočká. Soudkyně Irena Ondruzsová ve středa zamítla jeho žalobu prostřednictvím níž se po opozičním zastupiteli Františku Šnajdaufovi (za Věci Veřejné) domáhal omluvy za výrok „Běž, do pr....., vole!“

„Písemná omluva pro žalobce Mlátilíka se zamítá, žádný z účastníků soudního řízení nemá právo na náklady řízení,“ uvedla Ondruszová.

Hanlivý výrok vyřkl Šnajdauf na zasedání zastupitelstva Františkových Lázní letošního 25. března. Podle Mlátilíka patřila sprostá slova jemu a slyšelo je na sto padesát lidí přítomných v sále. „Pokládám to urážku své osoby,“ řekl k tomu první muž Františkových Láz­ní.

Svědci: Slyšeli to všichni

Šnaujdauf nepopřel, že větu vypustil z úst, tvrdil ale, že si ji v rozčilení řekl pouze pro sebe a mimo mikrofon. U soudu vypovídala i řada svědků. „Na ten výrok si pamatuji. Všichni to slyšeli, v sále to zahučelo, všichni pak ztichli,“ řekl před soudem zastupitel a podnikatel Rudolf Iterský, stejně jako Mlátilík člen Sdružení místních. To, že byl hanlivý výrok slyšet, potvrdil i další zastupitel Václav Fircák (KSČM). „Vím, že před tím výrokem došlo mezi pány ke slovní výměně. Oba měli zvýšený hlas. Šnajdauf to pak vyřkl. Mlátilík se ho zeptal, jestli to myslí vážně a Šnajdauf řekl, že ano, a ještě to zopakoval,“ vzpomínal Fircák.

Ke slovní přestřelce mezi Šnajdaufem a Mlátilíkem skutečně došlo. Šnajdauf chtěl po starostovi, aby mu sdělil kalkulaci chystané směny majetku mezi městem a lázněmi, ale dočkal se prý jen vyhýbavé a neslušné odpovědi. Proto prý vypustil z úst onu větu.

Soud: Vyprovokoval jej

Podle soudu Mlátilík Šnaujdaufa vyprovokoval, protože jej napadal a zpochybňoval jeho schopnosti. „Žalovaný výrok byl vyřčen v diskusi po společné výměně názorů mezi oběma muži. Žalovaný uvedl, že se nikdy předtím takto hanlivě nevyjadřoval, z jeho strany šlo o mimořádnou událost,“ vysvětlovala své rozhodnutí soudkyně Ondruzsová. Uznala ale, že se jedná o neoprávněný zásah do žalobcových práv.

Kauza je Františkových Lázních dobře známá. Krátce po zasedání zastupitelstva byl totiž ve františkolázeňském periodiku Zrcadlo, jehož šéfredaktorem je Mlátilík, otištěn příspěvek jisté Anežky Vzpupné s titulkem: „Jdi do pr…, vole!“ Vzpupná v příspěvku popisuje své znechucení nad tím, co se stalo na zasedání zastupitelstva a Šnajdaufa nazývá hulvátem, závistivcem a arogantním narcisem. Celý příspěvek končí větou: „Vlez si tam sám, Šnajdaufe! Stejně jinam nepatříš.“ Nato dále reaguje starosta dovětkem: „Lépe bych to ani já sám nenapsal…“

Kdo je paní Vzpupná?

Příspěvek věrné čtenářky přišel na přetřes i před soudem. Šnajdaufův advokát totiž naznačil, že Anežka Vzpupná je ve skutečnosti Ivo Mlátilík, který si takto do časopisu s dvacetitisícovým nákladem přispěl sám, aby žalovaného pošpinil. To ale starosta ostře popřel a uvedl, že Vzpupná je skutečná osoba, která do redakční pošty pravidelně zasílá své příspěvky už dva roky. Šnaujdaufův advokát proto trval na jejím výslechu. Ten se ale neuskutečnil, protože soudu se nepodařila zjistit totožnost Vzpupné.

Šnajdauf se již dříve vyjádřil, že situace ve vedení františkolázeňské radnice je neúnosná. Ze zastupitelstva už na protest odstoupili opoziční zastupitelé ODS a Šnajdauf tvrdí, že Mlátilík podporovaný koalicí jeho Sdružení místních, KSČM a ČSDD je ve městě de facto neomezeným vládcem.

Mlátilík se ve středu k rozhodnutí soudu nevyjádřil, protože ještě před výrokem soudu opustil jednací síň. Verdikt je zatím nepravomocný.

Autor: Miroslava Vejvodová

19.11.2009 VSTUP DO DISKUSE 13
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Nové parkoviště u sportovní haly v ašské ulici Gustava Geipela se už rýsuje.

OTÁZKA PRO: Milana Vrbatu, mluvčího Městského úřadu v Aši

Joker chystá Zahradní slavnost

Cheb – Jak se městu Cheb podařilo upravit komunitní zahradu v chebské Májové ulici naproti restauraci Hannibal? O tom se může na vlastní oči přesvědčit i veřejnost, a to již v úterý 22. srpna.

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Pes vběhl motorkáři pod kolo

Mariánské Lázně - Nepříjemný zážitek má za sebou šestadvacetiletý motorkář, kterému do jízdní dráhy vběhl pes.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení