Spolu s příchodem jarního počasí, sluníčka, rozkvétajících květin, trav a stromů nastávají alergikům na Chebsku jejich každoroční potíže.
Důležité pro stanovení a upřesnění diagnózy je sledovat, kdy a kde se objevují potíže. „Alergiků každoročně přibývá,“ potvrdila Marie Trynerová z chebské alergologické ordinace.
„Je to způsobeno tím co jíme a dýcháme.“ Většinou přivedou na vyšetření pacienti své potomky. „Také se stává opak. Rodič zjistí, že má vlastně stejné příznaky jako dítě.“
Nemocní se své chorobě musí přizpůsobit. „Dítě se s tím naučí žít, ví, že nesmí chodit na rozkvetlé louky a musí užívat léky,“ doplnila ještě lékařka.
„Také navštěvuji alergologickou ordinaci,“ řekla Jana Geigerová z Chebu. „Jsem alergický astmatik, vadí mi i když se někdo víc navoní, to pak nemůžu nic dělat,“ popsala své potíže. „Celý život používám léky. Děti to po mě naštěstí nezdědily.“
V tomto týdnu by měl přijít nástup plné sezóny břízy i ve středních polohách. V teplejších dnech se také zvýší koncentrace pylu jasanu, habru, jilmu a vrby.
Tyto informace jsou uvedeny na internetových stránkách pylové informační služby. Ta rovněž poradí, jaký režim dne je pro nemocné vhodný. Například je lepší omezit vycházky z domu za slunečných a větrných dnů a raději využít déšť či doby těsně po dešti, kdy je v ovzduší minimální množství pylu.
Další radou je vyhýbat se okraji lesa fungujícím jako filtr, ve kterém se koncentruje pyl, naopak uvnitř lesa bývá pylu velmi málo, pobývat u vodních ploch, zamezit účasti alergických dětí na školních brigádách na poli či sběru léčivých rostlin.