VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Analýza: Jak volby hodnotí politologové?

Karlovarský kraj – Jak hodnotí výsledky parlamentních voleb politologové? Podotýkáme, že oba jsou z Karlových Varů, i když nyní působí v Praze a Plzni

26.10.2013
SDÍLEJ:

Volby v Karlovarském krajiFoto: Foto Deník

Dominik JandlDominik Jandl, politolog

Výsledky v kraji se příliš neliší od celostátních. Znatelný rozdíl je snad v tom, že ODS zde skončila až za Úsvitem přímé demokracie Tomia Okamury. Volební účast v kraji byla v porovnání s celkovou o osm procent nižší, podobně jako v minulých volbách.

Jako zcela převratný lze vnímat fakt, že ODS poprvé v historii nezískala v kraji ani jeden mandát. Na ten nedosáhla ani TOP09, zatímco zcela nová strana ANO 2011 získala mandáty dva, když zaostala jen o dvě setiny procenta (28 hlasů) za vítěznou ČSSD, což můžeme označit za obrovské překvapení.

Z hlediska kraje, kde se v jako nejmenším volebním obvodu republiky rozděluje zpravidla jen pět mandátů, jde tak o velkou změnu.

Dva mandáty získala i ČSSD, přičemž bude zajímavé sledovat, jestli se hejtman Novotný rozhodne mandátu vzdát anebo jestli se naopak vzdá funkce hejtmana. ČSSD totiž přijala usnesení zakazující kumulaci funkcí poslance a hejtmana, které by mělo vstoupit v platnost právě teď po volbách. Poslední mandát připadl již tradičně KSČM.

Petr BouškaPetr Bouška, politolog

Na volbách je znát, že se uskutečnily velmi neočekávaně a rychle. To se projevilo na podobách kampaní i výsledku. Jediný, kdo dokázal této situace využít je Andrej Babiš, patrně díky velkým finančním prostředkům, které mohl do kampaně vložit.

Český stranický systém, tak, jak se vytvářel po roce 1989, je úplně rozložen, ovšem vůbec ne překvapivě. Pravice se znemožnila sama dvěma posledními katastrofálními vládami a levici zase velmi uškodil Miloš Zeman, který svou aktivistickou sebestřednou politikou vytvořil prostor zleva pro populistické a xenofóbní uskupení, kterými jsou právě ANO a Úsvit přímé demokracie.

Procházíme podobným vývojem jako Polsko a Slovensko v nedávné době, kdy se tyto nové nepředvídatelné strany budou muset podílet na vládnutí, bez nich sestavit koalici nebude možné.

Karlovarský kraj téměř kopíruje ve výsledcích výsledky celkové. Regionálně stojí za povšimnutí několik věcí. ODS je snad poprvé v nejmenším kraji v ČR bez mandátu, to je pro ni velká rána. Podpora hejtmana Novotného je vysoká, navzdory neutěšené krajské politice a spolupráci s komunistickou stranou. V našem kraji tak přestává být podpora od komunistické strany cejchem. I zde se voliči naučili selektovat kandidáty a tzv. kroužkovat, je to vidět na výsledku ANO a komunistů. Karlovarský kraj je specifický svou velikostí volebního obvodu, tedy tím, že se zde rozděluje jen 5 mandátů, což v kombinaci s naším volebním systémem téměř znemožňuje získat křeslo v Poslanecké sněmovně menším stranám.

Autor: Ivana Kalinová

26.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Ilustrační foto

Zádub-Závišín má zastupitelstvo

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Karlovarský kraj – Jako by se s nimi roztrhl pytel. Svatby v létě jsou prostě in. Snoubenci přitom čím dál více preferují venkovní obřad. A některá místa jsou opravdu netradiční.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Sokolov - Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, by se mohla stát Nej sestřičkou tohoto roku. V Sokolově pracuje s dvouletou přestávkou deset let.

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Karlovy Vary - Patrně i díky vysokým teplotám a žíznivým zákazníkům v letních měsících vzrostl skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) v prvním pololetí roku prodej meziročně o čtyři procenta a dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení