VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Archeologové našli v klášteře základy neznámého kostela

Klášter Teplá -Unikátní nález značně zkomplikuje záchranné práce na zdevastované stavbě kláštera

4.11.2011
SDÍLEJ:

ARCHEOLOGICKÝ PRŮZKUM v Klášteře Teplá odhalil základy dosud neznámého středověkého kostela. Nález pravděpodobně zkomplikuje záchranné práce na zdevastované stavbě.Foto: Deník: Jana Bežáková

Na základy dosud neznámého středověkého kostela a navazující stavbu narazili archeologové při výzkumu kláštera v Teplé. Výzkum zde začal v souvislosti s nedávno zahájenou obnovou zdevastovaných klášterních budov. Stavba by mohla pocházet z doby před vznikem kláštera v Teplé a není vyloučené, že byla sídlem blahoslaveného Hroznaty.

Pozůstatky zděných základů neznámého kostela nebo kaple podle půdorysu pocházejí z románského období. „Z klášterních pramenů známe kromě klášterního chrámu už jen jednu středověkou sakrální stavbu, a tou je kaple Všech svatých a Čtrnácti pomocníků,” informoval vedoucí výzkumu Karel Nováček z katedry archeologie Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni. „Ta stála blízko hlavního vchodu do areálu a s nalezeným kostelem zřejmě nesouvisí. Jako pravděpodobné se nám tedy zdají dvě možnosti, buď by byl náš nález součástí opatské rezidence z dob počátků kláštera, nebo máme před sebou stavbu z předklášterního období.,” uvedl s tím, že by se v tomto případě nabízela lákavá možnost spojit kapli a navazující stavbu se sídlem blahoslaveného Hroznaty.

Na tento pozoruhodný nález narazili archeologové na velkém nádvoří kláštera před budovou barokní prelatury, asi osmdesát metrů od klášterního kostela. Základy dosud neznámého středověkého kostela bohužel nalezli odborníci ve velmi porušeném stavu a rozhodnout, která varianta je pravděpodobnější, bude velice obtížné. „Je dokonce možné, že budou platit obě možnosti,” oznámil Nováček. „Z pramenů jsme dobře informováni o privilegovaném postavení velmože Hroznaty v konventu, který založil. Není vyloučeno, že jeho sídlo sloužilo po jeho smrti jako sídlo opatské,” doplnil archeolog Radek Široký.

Tento nález značně zkomplikuje záchranné práce kláštera. „Nalezení vzácného středověkého zdiva nám brání v použití navrženého způsobu zabezpečení konventních staveb proti vlhkosti,” objasnil koordinátor projektu obnovy kláštera Václav Maršík. „Úkolem projektanta bude rychle navrhnout jinou variantu odvodnění, aby základy kostela zůstaly v neporušeném stavu a aby se podařilo stavební práce do zimy ukončit.”

Archeologický výzkum v Klášteře Teplá začal už v loňském roce a kromě nálezu zdiva zjistili archeologové řadu podrobností o středověké podobě kláštera, o jeho opevnění i o každodenním životě jeho obyvatel. Během výzkumu, který předchází rozsáhlé rekonstrukci prelatury jižního křídla a konventu jižního a východního křídla, našli odborníci základy raně barokní věže, zbylou konstrukci vodní turbíny nebo barokní hromosvod.

Záchranné práce by měly skončit nejpozději na začátku roku 2015 a budou stát půl miliardy korun.

Autor: Jana Bežáková

4.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zastávka bude počítat, kolik projede cyklistů

Ilustrační foto.

Domov je ve špatném stavu, čeká ho rekonstrukce

Nehod výrazně přibylo, jejich obětí naštěstí ne

Karlovarský kraj - Bezmála o dvě stovky dopravních nehod více než vloni vyšetřovali policisté v Karlovarském kraji od ledna do července. Nárůstu počtu bouraček naštěstí neodpovídal počet usmrcených lidí.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Památkáři protestují proti demolici keramky

Karlovy Vary - Co mají společného Císařské lázně, Střední umělecká škola (původně keramická škola) a krajská Galerie umění v Karlových Varech? Jde o stavby, které buď čekají na náročnou opravu, nebo na demolici či na přestěhování.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Loket – Mezi muzikanty, kteří při koncertu v loketském amfiteátru podpořili karlovarské hokejisty, byli i Pestalozzi. Kapela, která s přestávkami hraje už třicet let.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení