VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Architekt Novák: Je to radost

Mariánské Lázně - Novák: Nezbývá mi tedy než narychlo popřát autorům, jakož i investorovi a městu, rychlou a kvalitní realizaci tohoto návrhu, který jistě obohatí evropskou architektonickou scénu.

19.10.2009
SDÍLEJ:

DISKUTOVANÁ PŘÍSTAVBA mariánskolázeňské nemocnice. Také autoři projektu, Petr Hájek a Helena Línová (oba na snímku), se zúčastnili odhalení modelu přístavby. Foto: DENÍK/ Václava Simeonová

RADOST - OJEDINĚLÁ NÁKAZA, KTERÁ NIKDY NEPŘEJDE V PANDEMII

Byl to tuším profesor Švácha, kdo před několika roky trefně poznamenal, že architekti spolu nekomunikují pomocí textů, ale prostřednictvím svých staveb. Dialog tedy probíhá, i když beze slov. Je to tak. Současnost je zahlcena obrazy. A přesto, uvidíte-li tu správnou fotografií domu, či jen letmou skicu, zaujme vás na první pohled. Říkáte si: „Hele to pěkné“ a bezděčně se usmějete. Pak ale dostanete trochu vztek: „Sakra, proč jsem na to nepřišel sám ?“, ale přesto se dál usmíváte. Je to radost. Zatoužíte poznat autora, ale ještě víc zatoužíte udělat něco podobného. Nebo lepšího. A tak při nejbližší volné chvíli sednete a začnete vymýšlet. A někdy, když vydržíte dostatečně dlouho a hvězdy jsou vám nakloněny, se vám to skutečně podaří. Myšlenka hbitá jak blesk přijde zůstat a vy ještě druhý den ráno máte pocit, že stojí za to. Dál s ní pracujete a výsledek zveřejníte. A někdo jiný ji uvidí v celé té záplavě vizuálních obrazů a usměje se. Situace se opakuje. Ojedinělá nákaza, která nikdy nepřejde v pandemii.

Naposledy jsem něco podobného zažil nad návrhem novostavby pavilonu nemocnice do Mariánských Lázní od Petra Hájka a Heleny Línové. Rozšíření stávající nemocnice nevyřešili obvyklým způsobem, tj. pavilonem a spojovacím krčkem. Navrhli dům, který se plynule mění ze svého původního objemu do menšího průřezu komunikačního propojení s původní stavbou. Celá hmota pak vypadá velmi nezvykle – jako by se objem přímo nafukoval z místa jeho napojení. Nezvyklé věci vás nejdřív přinutí k zamyšlení. Když pochopíte, že nejde o pustou exhibici, usmějete se. Nejen proto, že se vám návrh líbí, ale jednoduše proto, že v sobě ukrývá nezvyklou dávku originality. A originalita je v českém architektonickém prostoru věc velmi potřebná, ale také velmi zřídkavá. Ale není to jen nezvyklost návrhu či přítomnost elegance, čím je tento projekt výjimečně kvalitní. Cenná je rovněž úspornost, s jakou autoři dosahují svého cíle, a jejich věrnost konceptu, aniž by to však jakkoli ublížilo kvalitě vnitřních prostor či provozů. Celé je to navýsost originální a přesvědčivé.

Nezbývá mi tedy než narychlo popřát autorům, jakož i investorovi a městu, rychlou a kvalitní realizaci tohoto návrhu, který jistě obohatí evropskou architektonickou scénu. A hned potom si najít papír a ostrou tužku. Už se mi honí hlavou: a co kdyby se princip ještě jednou či víckrát opakoval? A co kdyby dva pavilony vedle sebe měli stejný tvar a symetricky navazovali na toho druhého? A co kdyby……………

Vymýšlím pohopouhé varianty původního konceptu a USMÍVÁM SE.

Antonín Novák

19.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Turistům se v Karlovarském kraji líbí. A tak jich sem přijelo zase více

Policie, ilustrační foto.

Kriminálník zapálil vánoční strom města. A to nebylo vše

Nudná muzea? To už dávno neplatí

Karlovarský kraj - Už dávno neplatí, že muzea nabízejí jen nezáživné výstavy exponátů. Naopak, snaží se vyhovět požadavkům příchozích a nabídnout jim nejen poznání, ale také zábavu. V kraji najdou návštěvníci mnoho těch, která pobaví nebo vrátí do mládí.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Císařův portrét má šanci na nový život

Františkovy Lázně – Monumentální portrét císaře Františka Josefa I. z roku 1869 ležel dlouhá desetiletí poškozen a bez rámu na hradě Seeberg.

Na post šéfa krajské policie si trouflo šest kandidátů

Karlovarský kraj - Už 1. září by měl být vyluštěn tříměsíční policejní rébus. V tento den by měl podle hejtmanky Jany Vildumetzové (ANO) do funkce nastoupit nový krajský policejní ředitel. O místo se ucházelo šest zájemců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení