VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Audit ministerstva: Pronájem lázeňských domů je nevýhodný

Praha, Karlovy Vary – Ministr vnitra Martin Pecina chce, aby případ prošetřil Nejvyšší kontrolní úřad.

21.8.2009
SDÍLEJ:

Lázeňský dům Tosca.Foto: DENÍK/Jana Kopecká

Nejvyšší kontrolní úřad má podle názoru ministra vnitra Martina Peciny prošetřit případ pronájmu čtyř lázeňských léčebných domů včetně karlovarské Toscy a Myslivny, které patří ministerstvu vnitra a slouží k povinné rekreaci policistů a hasičů. Nyní je na základě smlouvy s ministerstvem provozuje už téměř čtyři měsíce nájemce slovenská firma Temparano.

Pecina si nechal zpracovat audit na hospodaření na ministerstvu za jeho předchůdce Ivana Langera (ODS) a zpráva o pronájmu lázeňských domů nedopadla podle informací z ministerstva dobře.

„Ve věci lázeňských domů jsme provedli audit, který chceme předložit vládě, neboť jeho závěry pan ministr považuje za velmi závažné a chce, aby byl pronájem prošetřen Nejvyšším kontrolním úřadem,“ informovala v pátek 21. srpna mluvčí ministerstva vnitra Markéta Matlochová.

Soutěž vyhrála slovenská firma Temparano, která začala fungovat až těsně před ukončením výběrového řízení. Do soutěže se nakonec přihlásila pouze ona sama, vnitro s ní uzavřelo nájemní smlouvu za částku 23,7 milionu korun ročně, a to na dobu dvaceti let.

„V současné době je u nás ubytováno šest policistů. Z celkové kapacity 267 lůžek, které máme v Tosce a na Myslivně, je nyní obsazeno 138, obsazenost tak činí přibližně padesát procent, což není právě optimální,“ konstatoval ředitel Toscy Vladislav Soukup s tím, že právě těmto zařízením udělala čáru přes rozpočet nová pravidla při obsazování klienty. „16. března ještě bývalý ministr zavedl, že na to bude muset být výběrové řízení. Co to znamená? Že krajské správy ministerstva či policejní prezidium vyhlašují výběrové řízení ohledně udělování pobytů pro zaměstnance vnitra, a pokud je chceme u nás ubytovat, musíme se do této soutěže přihlásit,“ vysvětlil Soukup, který ví, že pronájmem těchto domů se zabývá audit, ale jeho výsledky zatím nezná.

Podle jedné zaměstnankyně lázeňských domů, která se bála uvést své jméno, uzavření smlouvy s Temparanem značně uškodil fakt, že na ministerstvech došlo k výměně stráží. „Nikdo nemohl loni na podzim očekávat, že bude vláda ODS odvolána. Podle toho také vypadá současná obsazenost. Nikdo nám nyní klientelu nezajistí,“ konstatovala.

Exministr Langer se proti závěrům ministerstva ostře ohradil. „Názor, který je prezentovaný v návrhu ministra Peciny, není názor všech odborných útvarů ministerstva vnitra. Je to subjektivní názor pouze jednoho odboru a neodpovídá závěrům auditu,“ píše ve svém prohlášení Langer a pokračuje: „Materiál předkládaný vládě nevznikl na ministerstvu vnitra standardním způsobem. Do vlády je rovněž předkládán bez projednání v připomínkovém řízení. Velmi vážně se obávám, že ministr Pecina vědomě uvádí premiéra a své kolegy ve vládě v omyl, když jim předkládá zmanipulované a nepravdivé informace.“ Na pronájem lázeňských domů ministerstva upozornil sněmovnu už před několika měsíci středočeský hejtman a poslanec parlamentu David Rath (ČSSD) a v této věci interpeloval právě bývalého ministra Langera. „Celou tu věc provázejí podezřelé okolnosti. Navíc tyto lukrativní objekty vnitro pronajímalo ve stejné době, kdy v Karlových Varech nakupovalo prostory pro policejní služebny,“ uvedl. „Za pronájem lázeňských domů inkasuje ministerstvo 23,7 milionu, přitom za léčbu policistů a hasičů zaplatí 85 milionů ročně. Provozovatel má tak tento zisk garantovaný,“ upozornil Rath.

Pronájem Rath vnímá nejen jako nevýhodný, ale i jako bezpečnostní riziko. „V lázeňských domech se léčí vysoce postavení policisté a klíčové osoby. Jak jsou chráněny jejich údaje, kdo k nim má přístup? To nikdo neví, protože není známo, komu patří společnost, které ministerstvo vnitra domy pronajalo. To je obrovské nebezpečí. Vždyť je může kdokoliv natáčet, nebo zinscenovat a nahrávat choulostivé scény a pak je vydírat,“ zdůraznil Rath.

Firma Temparano vyhrála výběrové řízení na dvacetiletý pronájem, což není obvyklé. Podle vyjádření ministerstva financí byla v tomto případě ministerstvu vnitra udělena výjimka. Kvalifikační podmínku výběrového řízení na provozování lázeňské činnosti nesplnila. Zažádala o ni až následně.

Stanovisko představitelů společnosti Temparano se získat nepodařilo. Ve firmě v pátek nikdo nebral telefon.

Ivana Kalinová, Jana Kopecká

Vyjádření místopředsedy ODS Ivana Langera
Vyjádření místopředsedy ODS Ivana Langera k článku v páteční MF Dnes k návrhu ministra vnitra Peciny.
1. Názor, který je prezentovaný v návrhu ministra Peciny, není názor všech odborných útvarů ministerstva vnitra. Je to subjektivní názor pouze jednoho odboru a neodpovídá závěrům auditu. Materiál předkládaný vládě nevznikl na ministerstvu vnitra standardním způsobem. Do vlády je rovněž předkládán bez projednání v připomínkovém řízení. Velmi vážně se obávám, že ministr Pecina vědomě uvádí premiéra a své kolegy ve vládě v omyl, když jim předkládá zmanipulované a nepravdivé informace.

2. Celý proces výběru pronajímatele Lázeňských léčebných ústavů (LLU) prošel schvalovacím procesem na ministerstvu financí, bez jehož souhlasu by nebylo možné smlouvu o pronájmu uzavřít.

3. Materiál zcela pomíjí ekonomický rozbor rozhodnutí o pronájmu LLU a jeho jednoznačnou ekonomickou výhodnost pro resort. Každoroční úspora pro resort představuje více než 22 milionů korun, tedy za dobu nájmu téměř 450 milionů korun.

4. Přičteme-li k tomu úsporu další, a to zlevnění ceny poukazu z výběrového řízení v průměru o 1,5 – 2 tisíce korun, pak jde o další úsporu až 10 milionů korun ročně pro resort.

5. Celkový ekonomický benefit pro ministerstvo vnitra za dobu nájemní smlouvy jednoznačně převýší půl miliardy korun. O tom všem ale Pecinův audit mlčí!

6. Samotný text připomíná spíše než vládní dokument politický pamflet postavený na pomluvách, spekulacích a účelovém zamlčování faktů. Je to jen pokračování destrukční a politicky motivované činnosti tohoto ministra v resortu.

7. Martin Pecina tím jen svědomitě plní úkol, který dostal od ČSSD – bořit a špinit. Opět jen potvrzuje, že není skutečným ministrem úřednické vlády, ale vazalem Jiřího Paroubka.

21.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Na slavnosti piva pojede zvláštní pivní vlak z dolního nádraží

Karlovy Vary - Zvláštní vlak s názvem Karlovarský Chodovar Expres vypraví už podvanácté České dráhy na tradiční slavnosti piva v rodinném pivovaru Chodovar.

Vykrádal auta, teď spadla klec

Cheb - Zloděje, který vykrádal zaparkovaná auta, dopadli chebští policisté. Jednatřicetiletý muž se nejméně ve třech případech v červenci a srpnu násilím vloupal do vozidel.

Do začátku nového školního roku bude oprava hotová

Aš – Základní škola v ašské Kamenné ulici bude mít od začátku nového školního roku nový výtah a plynovou kotelnu. Obě investiční akce za přibližně 3,5 milionu korun v těchto dnech vrcholí a do konce prázdnin by mělo být hotovo.

KRAJSKÝ PŘEBOR: Tahák obstará Ostrov, vyzve Toužim

Karlovarský kraj – I ve druhém pokračování podzimní části krajského přeboru se bude na co těšit. Víkendovým tahákem bezesporu bude souboj Ostrova s Toužimí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení