VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Audit si v krajním případě zaplatíme sami, říkají signatáři

Cheb –Jihovýchodní obchvat Chebu rozdělil obyvatele města na dvě znepřátelené skupiny.

16.1.2012
SDÍLEJ:

UŽ LETOS může začít stavba chebského obchvatu, na který by se mělo najíždět na Svatém Kříži. Foto: Deník/ Jan Buriánek

Krajská správa a údržba silnic (KSÚS) Karlovarského kraje bude už na jaře žádat o dotaci na stavbu jihovýchodního obchvatu Chebu. Pokud ji získá, práce na stavbě nové komunikace mají začít ještě letos. Část obyvatel ale upozorňuje na nedostatky stavby a požaduje vypracování bezpečnostního auditu.
Diskuzi o auditu vyvolali především obyvatelé chebských částí Podhrad a Háje.

„Nejsme proti obchvatu jako takovému,“ vysvětloval Pavel Pagáč, jeden z iniciátorů výzvy k provedení auditu.

„Jen si myslíme, že je nutné vyřešit otázky bezpečnosti s předstihem – ne až ve chvíli, kdy bude stavba stát a náprava bude finančně náročnější.“ Jako jeden z příkladů uvedl nevyhovující ulici Zemědělská v Hájích, kde by se podle jeho slov měl stavbou provoz zvýšit.

„Už v současné době je nebezpečná třeba křižovatka ulic Vrázova a Nižnětagilská. Co se bude dít, až provoz zhoustne?“ upozorňoval s tím, že bezpečnostní audit má dopředu upozornit na případné komplikace.

„Nejde o obchvat, jak se tato stavba nazývá,“ podotýkal Karel Tyrpekl, chebský zastupitel a člen petičního výboru. „Při bližším prostudování zjistíte, že jde o komunikaci, která protne okrajové části města a oddělí druhou část města frekventovanou komunikací, zabetonuje krajinu, zničí klidný sportovní areál – závodiště v Hájích pro koně, a podobně.“

Zastupitel se snažil na nedostatky upozorňovat například na schůzce s projektanty stavby. „Už v březnu minulého roku jsme uváděli, že by bylo vhodné audit vypracovat. Velmi špatně je totiž řešená například úrovňová křižovatka v oblasti Švédského vrchu, velmi problematické je také napojení na stávající síť, nepočítá s chodci a podobně,“ vyjmenoval. „Jistě je pozoruhodný i rozpočet: 430 milionů za 3,3 kilometru silnice druhé třídy.“

Karel Tyrpekl vysvětlil, že by bezpečnostní audit mohl zabránit chybám, které se podle něj staly například při stavbě obchvatu Velké Hleďsebe. „O jeho kvalitě svědčí velké množství nehod za velmi krátkou dobu. Problematický je také například obchvat Třemošné u Plzně, kde obyvatele trápí hluk a také zde je zvýšený počet nehod. Napojení přeložky a přivedení přibližně 5 000 aut na nepřipravené komunikace včetně křižovatek povede k velkým problémům,“ dodal.

Signatáři požadovali, aby audit vypracovalo město, a to jako nezávislý zadavatel. A pokud se tak nestane? „Rozhodně nevylučujeme možnost, že bychom si audit nechali zpracovat sami,“ uvedl Pavel Pagáč a dodal: „Bezpečnostní audit je preventivní nástroj, který umožňuje identifikovat potenciální bezpečnostní problémy v dokumentaci dříve, než jsou realizovány, což významně šetří nejen investiční prostředky, ale především může znamenat významnou úsporu při následném odstraňování nebezpečných míst. Audit je součástí projektování a realizace dopravních projektů, jehož cílem je, aby výsledné dílo bylo co nejbezpečnější pro všechny jeho uživatele.“

Ajak obchvat vidí volení zástupci Chebanů? Čtěte zde!

Autor: Václava Simeonová

Jaký názor máte na obchvat?

Je nutný, bez debat.

13 %

Je potřebný, ale audit by smazal obavy.

60 %

Je mi jedno.

7 %

Není nutný, jde o zbytečnou stavbu.

20 %

Hlasovalo: 15

Anketa byla ukončena

16.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Naši prvňáci ze ZŠ Lázně Kynžvart

Dopravní nehoda u Hazlova

S vozidlem skončil na střeše

Hurikány zhoršují počasí v kraji

Karlovarský kraj - Daleko častější výkyvy počasí, více dešťových srážek i rychlejší vítr. Takovým způsobem se můžou projevovat následky hurikánů, které v uplynulých dnech řádily v Severní Americe. Potvrzuje to klimatolog Rudolf Kovařík ze Šindelové.

Místo řehtání se neslo závodištěm štěkání

Karlovy Vary - Za koníčky se obvykle vydávají lidé na karlovarské dostihové závodiště a bývá tady v den dostihů plno.

Po prázdninách je MHD opět více vytížená. A někde uvažují o změně

Karlovarský kraj - Značnou část přepravy lidí ve větších městech kraje zajišťují autobusy městské hromadné dopravy. Jaké novinky v MHD můžeme čekat a změní někde dopravce?

FOTOGALERIE: Tolik koček, a jedna hezčí než druhá

Karlovy Vary - Čím dál více chovatelů z tuzemska i zahraničí si do svého kalendáře zapisuje tučným písmem, že se musí včas přihlásit na Mezinárodní výstavu koček v Karlových Varech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení