VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Autobusem se nesla písnička Jó, třešně zrály

Karlovarský kraj - "Nezbývalo než odejít do městského Občanského fóra a tam nabídnout své služby. Byl jsem přijat a začal jsem pomáhat, jak jen to šlo. Avšak i tady jsem stále narážel na neporozumění a někteří, co byli se mnou ve výboru, měli odlišné názory než já."

10.10.2009
SDÍLEJ:

20 let od sametové revoluceFoto:

Památný 17. listopad 1989 přišel do Chodova jako uragán. Zprvu si nebyl nikdo jistý, co se děje, ale po vysílání rádia Svobodná Evropa a po ujištění, že byla krvavě potlačena studentská revolta na Národní třídě v Praze, lidé chtěli vědět, co se opravdu děje.

V sobotu 18. listopadu jsme, nic netušíce o začínajícím pádu komunismu, pomáhali trampům z T.O.Yak ze Sokolova zvládnout zimní hry v Libavském Údolí. Když jsme v neděli ráno odjížděli, zpívali jsme si v autobuse nahlas písničky Waldemara Matušky a Karla Kryla. Lidé, kteří s námi jeli, se napřed chovali zdrženlivě, ale pak roztáli a zpívali s námi, když se pak celým autobusem nesla jedna ze zakázaných písniček Matušky Jó, třešně zrály.

Otočil jsem se na šoféra, jestli se nezlobí. Ten odpověděl jednou krásnou větou – „Mně Walda nevadí!“ Jako kdybychom to snad všechno přivolávali. Až doma jsme se dozvěděli z Hlasu Ameriky a Svobodné Evropy, že už to začalo.

V pondělí ráno jsem jel do práce a v autobuse se jakási soudružka začala rozčilovat, co že si prý ti študáci dovolují, my na ně platíme a oni manifestují. Nastalo ticho, nikdo nic neřekl, až vtom se ozval jakýsi silný hlas: „Drž hubu, soudružko!“ Ta se zarazila a zmlkla. Doteď jí to nikdo takhle neřekl a určitě pochopila, že ten hlas mluví i za nás ostatní.

Byl jsem tehdy pracovníkem podniku Chodos, a když se tam začalo zakládat Občanské fórum, snažil jsem se tam vstoupit. Bylo mi ale řečeno, že je to záležitost dílovedoucích zástupců ROH, a protože jsem nebyl řádně zvolen a nebyl jsem v KSČ, nikdo se se mnou nebavil. Na mé námitky, že tady se nejedná o nějakou obměnu funkcionářů, ale o svržení totalitního režimu, a protože jsem signatářem Charty 77, musím být u toho, řekli mi, že mám špatné informace. KSČ se prostě držela moci a tu dodnes v celé šíři nikdy nepustila.

Takže mi nezbývalo než odejít do městského Občanského fóra a tam nabídnout své služby. Byl jsem přijat a začal jsem pomáhat, jak jen to šlo. Avšak i tady jsem stále narážel na neporozumění a někteří, co byli se mnou ve výboru, měli odlišné názory než já. Já jsem jim svým radikálním postupem narušoval jejich „samet“.

První, co jsem se pokusil prosadit, bylo vyjmutí bysty Lenina před tehdejším NV u kostela. Když se mě mí kolegové (učitel a farář) ptali, proč mi tam Lenin tolik vadí, dal jsem jim okamžitou odpověď: Když se někdo k tomuto krvavému idolu modlí, ať si jej dá doma na kredenc, ale ať ho nenechává venku na ulici mezi slušnými lidmi!

Díky nesouhlasu s mým návrhem byla tato bysta v Chodově stažena jako jedna z posledních v okrese.

Další, o co jsem se zasloužil, bylo prosazení návrhu mnoha obyvatel na změny názvu některých ulic. Jenom se mi dodnes nepodařilo, a už asi nepodaří, změnit název náměstí ČSM u kulturáku na název ulice Generála Pattona. Ten totiž vedl US 5. armádu, se kterou osvobozoval i Chodov, ale ČSM byla zkratka Československého svazu mládeže, to je mladých komunistů. Za mého času, kdo do této mládežnické organizace nevstoupil, musel počítat i s tím, že se nemusel ani vyučit, natož absolvovat vysokou školu.

Bylo to prostě terorizování osobnosti …

Ladislav Nykl z Chodova

10.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Ilustrační foto

Zádub-Závišín má zastupitelstvo

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Karlovarský kraj – Jako by se s nimi roztrhl pytel. Svatby v létě jsou prostě in. Snoubenci přitom čím dál více preferují venkovní obřad. A některá místa jsou opravdu netradiční.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Sokolov - Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, by se mohla stát Nej sestřičkou tohoto roku. V Sokolově pracuje s dvouletou přestávkou deset let.

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Karlovy Vary - Patrně i díky vysokým teplotám a žíznivým zákazníkům v letních měsících vzrostl skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) v prvním pololetí roku prodej meziročně o čtyři procenta a dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení