VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Autor knihy proseděl půl roku ve studovnách

Cheb - ´Okres Cheb v letech 1960 až 2000´, tak se jmenuje kniha s regionální tematikou. Chebský autor Miloslav Brož v ní popisuje hlavní události života okresu v tomto období.

18.11.2016
SDÍLEJ:

Obálka knihy Foto: Miloslav Brož

Přestože by se mohlo zdát, že na knihu o nedávné minulosti je zatím ještě brzy, samotný autor si to nemyslí. „Zapomenout znamená vždycky něco ztratit," uvedl Miloslav Brož. „Fakta, která kniha, která byla vydána s podporou města Chebu, obsahuje, jsou určitým svědectvím o životě lidí v okrese v nedávné době. Ta je nejméně popsaným obdobím regionální historie, a protože jsem ji sám prožil, bylo pro mě toto téma velkým lákadlem." Miloslav Brož se snažil každou část knihy konzultovat s odborníky v příslušné oblasti nebo je požádal o faktické podklady. „Navíc čas neúprosně běží a u těch starších pamětníků snad ještě rychleji. Tak proto tak malý odstup od tohoto období."

Knížka ale není vyprávěním pamětníků. „Pročetl jsem dostupnou literaturu, využil různých podkladů včetně vlastních písemných materiálů a dokumentů," popsal Miloslav Brož s tím, že půl roku proseděl ve studovnách chebského archivu a chebské knihovny. „Tady bych chtěl poděkovat odborným zaměstnancům těchto pracovišť za ochotnou spolupráci. Další písemné podklady mi pak poskytli odborníci a od nich jsem si vyslechl i doplňující ústní informace."

´Okres Cheb v letech 1960 až 2000´ není ani novou učebnicí dějepisu. „Její obsah je pouze nástinem hodnocení života okresu v uvedeném období a měla by spíš vytvořit nástupní prostor pro další zhodnocení této doby," přiblížil chebský autor.

Obsah knihy je řazený po desetiletích. „Je popsán politický a veřejný život v okrese a práce bezpečnostních složek, dále ekonomický vývoj, situace ve školství, kultuře a zdravotnictví, rovněž tak i události ve sportu a uvedl jsem další významné události," popsal Miloslav Brož s tím, že samostatná pozornost je věnována armádě, celníkům a hasičům. „Čtenáře snad zaujme popis událostí v roce 1968 a 1989 a situace při privatizaci majetku na Chebsku. Součástí knihy jsou i tabulky a přílohy. V jedné z příloh je například jmenovité obsazení vedoucích funkcí v okrese za celé období," dodal Miloslav Brož s tím, že kniha, která v těchto dnech spatřila světlo světa, je k dostání ve všech knihkupectvích, kulturních zařízeních a infocentrech na Chebsku.

Autor: Jana Bežáková

18.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zrevitalizovat odpočinkové a v tuto chvíli zanedbané místo v Podhradu chce Nadační fond Historický Cheb.

Zrevitalizují ošklivé zákoutí

ANNABELL SUCHÁČKOVÁ si poprvé prohlédla svět ve středu 20. září v 9.04 hodin. Při narození vážila 3 200 gramů. Doma v Hranicích se z malé Annabellky těší sestřička Sabina spolu s maminkou Ivetou a tatínkem Miroslavem.
7

FOTO: Miminka chebského deníku

AKTUALIZOVÁNO

Smrtelná nehoda uzavřela silnici u Aše

Aš - Smrtelná nehoda se udála v pátek večer na silnici č. I/64 u obce Aš směrem na hraniční přechod Selb. Vozovka byla v ten čas uzavřena. Okolnosti nehody i nadále šetří chebští policisté.

Přikládáte si pod kotel? Bez návštěvy kominíka a revize můžete mít problém

Karlovarský kraj - Do domů už proniká chlad a z komínů vychází dým. Letošní topná sezona začala nejen pro teplárny. Pod kotle začali přikládat i majitelé domků. Jenomže ne všichni si uvědomují, že než pod kotlem zatopí, musí mít řádně vyčištěný komín a chybět nesmí ani revize.

Oběti holocaustu nejsou zapomenuty, připomínkou jsou kameny zmizelých

Chodov, Karlovy Vary – Františku, Alici a Věru Bergmannovy připomínají další tři kameny zmizelých, stolpersteine, které přibyly v Chodově před služebnou policie ve Staroměstské ulici v neděli v podvečer.

FOTO: Zleva doprava, šancí milion a gólů moře

Karlovy Vary – Energie ukázala svoji sílu. Tým z Benátkek nad Jizerou borci v zeleném deklasovali jasně 8:1.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení