VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Beseda se zastupiteli Chebu přinesla ovoce

Cheb –Chebští zastupitelé nepřijali žádné stanovisko, leč rozvíjeli debatu na téma, zda mají handicapovaní bydlet mezi ostatními lidmi.

8.5.2011 12
SDÍLEJ:

VEŘEJNÉ BESEDY na téma sociální integrace v Chebu se zúčastnil starosta Skalné Radomil Gold (vlevo) a náměstek hejtmana Miloslav Čermák (s otevřenou složkou). Foto: Deník/ Nataša V. Šmatová

Veřejná beseda o integraci zdravotně postižených lidí do běžné společnosti, která se konala v Chebu, byla mimořádně úspěšná.

Akci svolalo občanské sdružení Joker Cheb jako reakci na březnové zasedání chebských zastupitelů, na němž padlo několik ostrých slov na adresu handicapovaných osob (o jednání Deník informoval).

Místostarosta Chebu Tomáš Linda prohlásil: „Kdyby se takováto beseda konala ještě před jednáním zastupitelstva, určitě by to vypadalo jinak.“ Karlovarský kraj totiž oslovil město Cheb se žádostí o prodej pozemků vhodných k výstavbě dvou rodinných domů pro chráněné bydlení. Zázemí tam mělo najít zhruba devět pečlivě vytipovaných klientů z Domova pro osoby se zdravotním postižením Pata Hazlov.

Chebští zastupitelé nepřijali žádné stanovisko, leč rozvíjeli debatu na téma, zda mají handicapovaní bydlet mezi ostatními lidmi. Jak Linda sdělil, měli málo času na seznámení s materiály od kraje. „Podklady dorazily někdy v polovině února a jednání zastupitelstva se konalo 24. března,“ informoval Linda.

„Já už jsem se záměrem seznámil předchozího starostu Jana Svobodu, ale pak přišly volby, takže jsem vyčkával, až se nové vedení radnice ujme svých funkcí,“ vysvětlil náměstek hejtmana Miloslav Čermák, jak je možné, že zastupitelé neměli dostatek informací. Tomáš Linda i Miloslav Čermák se nicméně shodli na tom, že jednání budou pokračovat.

Veřejné besedy se zúčastnil také zastupitel Ján Pobežal, který od počátku jednání zastupitelstva tvrdil, že je záměr špatný. Na besedě své stanovisko obhajoval, čímž si vysloužil nesouhlas přítomné odborné i laické veřejnosti, ale také ocenění za to, že se vůbec dostavil.

Snad nejdůležitější byl úvodní příspěvek profesora Josefa Slowíka, který se tématem zabývá řadu let, a který hlavně vysvětlil samotné pojmy integrace, inkluze a exkluze, kolem kterých se následující debata točila.

„Jsem rád, že jsem dostal pozvání a že jsme diskuzí někam dospěli,“ vyjádřil se po skončení akce náměstek Čermák. Jako dobrý příklad z praxe posloužila Skalná, jejíž starosta Radomil Gold mezi přítomnými nechyběl.

Autor: Nataša Šmatová

8.5.2011 VSTUP DO DISKUSE 12
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plynová pistole.

Trojici lidí vulgárně nadával, s pistolí v ruce křičel, že je zabije

Ještě do konce prázdnin je v chebské městské knihovně k vidění výstava s výmluvným názvem Svět Sherlocka Holmese.

Sherlock Holmes ožívá v knihovně

Na vodě letos v pohodě? Sem tam mráček

Karlovarský kraj – Vodácká sezona na Ohři se letos vydařila, shodují se majitelé půjčoven, tábořišť i samotní vodáci. Přestože ještě nekončí, hlavní nápor má řeka s blížícím se koncem letních prázdnin už za sebou.

Kamion kočárky nedovezl, skončil v plamenech

Františkovy Lázně – Technická závada stojí za požárem kamionu u Františkových Lázní. Kamion převážel dvě stovky kočárků.

Trhy mají v lázních úspěch, v Aši se teď budou konat jen jednou měsíčně

Chebsko - Kdy a kde budou mít farmářské trhy úspěch, to je těžké odhadnout. A to i pro jejich zkušené organizátory. Například v Chebu se zatím neujaly, oproti tomu ve Františkových či Mariánských Lázních mají úspěch.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení