Vernisáž výstavy a hodinová přednáška. Tak započalo chebské muzeum předevčírem v podvečer další sezonu. Tentokrát se vše točilo kolem bobra evropského a vydry říční. A navíc po dvouměsíční pauze mají zájemci opět možnost prohlédnout si všechny muzejní expozice. Na akci dorazily davy lidí.

„Výstava s názvem Zaostřeno na bobra má atraktivní formou přiblížit návštěvníkům život bobra evropského. Kromě základních informací, například o bobřím jídelníčku, domově nebo rodině, se zájemci dozvěděli také něco o výzkumu bobra, jeho ochraně a rozšíření v ČR s důrazem na západní Čechy,“ informoval botanik, vedoucí oddělení společenských a přírodních věd chebského muzea Jiří Brabec.

Součástí vernisáže výstavy fotografií a vycpaných exponátů bobra byla i výstava Čus vydrus! Ta netradičně představuje život nejen vydry říční, ale také živočichů jejího okolí a prostředí, které společně obývají. Obrázkové panely navrhli a namalovali členové oddílu Mladých ochránců přírody Volavky Třeboň.

Návštěvníci byli z výstavy unešeni. Dokonce měli příležitost ochutnat i dort. „Vernisáž o bobrovi mě velice zaujala,“ řekla jedna z návštěvnic, Krista Hrubá z Chebu. „Zachutnal mi i dort. Celkově si myslím, že je výstava velice poutavá,“ doplnila. Podobný názor měli i další hosté. „Přednášek a akcí muzea se zúčastňuji pravidelně a tak jsem nemohla nepřijít ani na tuto,“ řekla Daniela Holíková z Chebu. „Vernisáž mě velice zaujala. Alespoň se člověk něčemu přiučí,“ dodala.

Své slovo k vernisáži řekl i ředitel muzea Roman Procházka. „Jsem velice rád, že se vás tu dnes tolik sešlo a velmi mě to těší. „Připravili jsme pro všechny návštěvníky bohatou sezonu a doufám, že se akce budou líbit,“ uvedl ředitel.

Po skončení vernisáže se zájemci přesunuli z výstavních prostor do Valdštejnské obrazárny, kde začala přednáška o životě bobra evropského. Tu provázela Jana Korbelová z katedry ekologie, Fakulty životního prostředí, České zemědělské univerzity v Praze. „Mnoho lidí se domnívá, že bobři upadají do zimního spánku. Není tomu ovšem tak,“ řekla Jana Korbelová.

Lidé se dozvěděli i spoustu jiných zajímavých informací. Například, že bobří řezáky mají žlutou barvu a neustále dorůstají. Dále pak také, že bobr patří mezi hlodavce a že má dlouhý placatý ocas. „Ten je splácnutý seshora. Bobr je dokonale přizpůsoben životu ve vodě kvůli plovacím blanám, které jsou na zadních končetinách, kvůli velmi husté srsti a také protože má i žlázu vyměšující látku, která impregnuje srst (nepropouští vlhkost),“ vysvětlila Korbelová. Navíc vyzdvihla, že je bobr býložravec a tak neplatí mýty o tom, že by se živil rybami. V našem regionu se mohou lidé s bobrem setkat na potoce u Pomezné na Chebsku.