VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Boj s invazními rostlinami je během na dlouhou trať

Mariánské Lázně –V Mariánských Lázních se uskutečnila konference Invazní rostliny – evropský problém?

3.6.2011
SDÍLEJ:

DVOUDENNÍ KONFERENCE Invazní rostliny – evropský problém se uskutečnila na Městském úřadě v Mariánských Lázních. Kromě přednášek byl na programu i výjezd do terénu. Foto: Deník/Jana Bežáková

Bolševník a další invazní rostliny jsou jedním z velkých problémů v celé republice. Výměna zkušeností s účinnými metodami boje proti nim a prezentování projektu na plošnou likvidaci bolševníku velkolepého v povodí Kosího potoka u Mariánských Lázní byla cílem dvoudenní konference Invazní rostliny– evropský problém? v Mariánských Lázních.

Mezi účastníky konference byli například zástupci Státního fondu životního prostředí, Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky, ale také krajů nebo měst a obcí. „V průměru přibude v Evropě každým rokem jeden nový invazní druh,“ uvedl europoslanec Pavel Poc, pod jehož záštitou se konference konala.

Jedním ze stěžejních témat byly samotné postupy při likvidaci invazních rostlin.

„Situace v některých zemích, které už přijaly přísná opatření, však poskytují určitou naději. V Austrálii, na Novém Zélandu nebo v Kanadě se podařilo dosáhnout značných úspěchů. Bohužel Evropa v podobných případech zatím reaguje příliš pomalu a těžkopádně,“ přiznal účastníkům.

Na jednání se ale nehovořilo pouze o evropské legislativě nebo příkladech ze zámoří. Prezentovány byly programy likvidace invazních rostlin na území Krkonošského národního parku nebo v Libereckém kraji. Přímo v terénu se pak účastníci seznámili s průběhem pilotního projektu likvidace bolševníku v povodí Kosího potoka u Mariánských Lázní.

„Město získalo na tento projekt dotaci sedm milionů korun a po dobu čtyř let budou vybrané firmy ničit invazní rostlinu na 140 kilometrech čtverečních. Prostředky poskytla Evropská unie z Operačního programu životního prostředí na projekt Opatření k omezení výskytu v povodí Kosího potoka,“ informovala vedoucí odboru životního prostředí města Lenka Pocová.

„V České republice jde o pilotní projekt. V podobném rozsahu se na našem území bolševník dosud nelikvidoval,“ uvedla. Celému projektu předcházela mravenčí práce včetně oslovení více než čtyř tisíc vlastníků pozemků.

„Bolševník je bohužel všude v naší republice a jeho likvidace není vůbec snadná,“ řekl David Levý z Mariánských Lázní. „Bylo by opravdu hezké, kdyby se Mariánským Lázním podařilo jeho výskyt omezit, uvidíme, jak to dopadne.“

Autor: Jana Bežáková

3.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, je ve finále prestižní soutěže.

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Ilustrační foto

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

OTÁZKA PRO: Milana Vrbatu, mluvčího Městského úřadu v Aši

Cheb - Mluvčí městského úřadu o novém parkovišti.

Joker chystá Zahradní slavnost

Cheb – Jak se městu Cheb podařilo upravit komunitní zahradu v chebské Májové ulici naproti restauraci Hannibal? O tom se může na vlastní oči přesvědčit i veřejnost, a to již v úterý 22. srpna.

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Pes vběhl motorkáři pod kolo

Mariánské Lázně - Nepříjemný zážitek má za sebou šestadvacetiletý motorkář, kterému do jízdní dráhy vběhl pes.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení