VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bolestí současného školství je stále rostoucí byrokracie

Cheb - Ředitel Jaroslav Kočvara zahájí školní rok na chebském gymnáziu už po jednadvacáté. 

3.9.2012
SDÍLEJ:

TAK ZACHYTIL JAROSLAVA KOČVARU v jeho kanceláři školní fotograf v roce 1994. Foto: Archív školy

Studenty dnes na chebském gymnáziu přivítá Jaroslav Kočvara, ředitel školy. Tuto větu mohli čtenáři vidět už dvacetkrát. Přesně tolik let ve funkci má za sebou ředitel gymnázia a letos zahájí 'svůj' jednadvacátý rok.

Vybavíte si, s jakými pocity jste nastupoval do funkce? Bylo to nadšení, nebo spíš obavy?

Spíš to nadšení, na práci jsem se těšil. Ale že bych na tomto místě vydržel 20 let, to jsem opravdu nepředpokládal. Musím ale potvrdit, že je bezvadné, když může člověk dělat práci, kterou má rád.

Když se podíváte na dobu před 20 lety co se ve školství nejvíc změnilo?

Vidím asi dva zcela zásadní rozdíly.

Financí je buď méně, eventuálně někdy sice stejně, ale už přestávají stačit což samozřejmě souvisí s výkonem ekonomiky, inflací, respektive se zdražováním všech vstupů, které škola potřebuje, nebo také s nárůstem nejrůznějších povinností, které jsou škole nově ukládány. Mám na mysli třeba revize, nové nároky na hygienu, bezpečnost a podobně. Nedostatek financí vede ale bohužel k tomu, že musíme dávat víc než dříve při rozhodování přednost ekonomickému hledisku před pedagogickým.

Druhým rozdílem je jistě obrovský nárůst administrativy. Když jsem v roce 1992 začínal, musela škola povinně vést asi pět dokumentů. Dnes jejich seznam překročil dvě strany A4, což je opravdu neskutečný nárůst. Výkaznictví a administrativa, stále rostoucí byrokracie, to je velká bolest současného školství. Roste tím zatížení nejen učitelů, ale i všech ostatních, nepedagogických pracovníků.

A co studenti? Ti se za tu dobu nezměnili?

Každá generace si stěžuje na tu novou. To je podle mého názoru takový folklor. Už Sokrates říkal, jak je ta mládež zkažená, jaké to bude mít smutné konce. Ale my jsme nebyli jiní, jen většina z nás zapomněla, jaké hlouposti jsme vyváděli my. A i přesto z nás vyrostli snad normální a slušní lidé.

Nějaké změny ale patrné jsou. Například to, že děti méně čtou a víc se věnují počítačům a mobilům. To je fakt. Ale nevím, co by s tím zásadního mohla škola udělat než s touto skutečností stále znovu a znovu trpělivě bojovat a snažit se nějaký vztah k četbě knih vytvořit. Přiznám se, že sám jsem selhal i na vlastních dětech, které toho bohužel také mnoho nenačtou. Pamatuji si, že kupu knížek přečetly ze zoufalství na dovolené, kde nebyl ani signál (smích).

Fakt, že školáci ke čtení netíhnou, vám potvrdí snad každý učitel. Odráží se to pak samozřejmě v jejich chudší slovní zásobě, mají menší fantazii, horší pravopis a sloh a vede to k dalším nepříjemným důsledkům hůře se vyznají v textu a méně snadno porozumí jeho obsahu.

Ale nutno uznat, že jsou zase mnohem pohotovější v něčem jiném třeba právě v ovládání počítačů.

Dvacet let je z profesního hlediska dlouhá doba. Zažil jste chvíle, kdy byste měl chuť odejít?

Určitě ano, ale velmi brzo mě takové myšlenky přešly. Tu práci jsem si přece vybral sám a nikdo mě nenutí, abych tady na té židli seděl. Takže to musím brát s hezkými chvilkami i třeba s tou byrokracií.

Málokdo se chválí rád. I přesto, co se vám za ty dvě desítky let povedlo? Na co jste hrdý?

To by měl opravdu říct někdo jiný. Škola za tu dobu urazila velký kus dopředu. Je ale otázka, zda by tu cestu neurazila i s někým jiným.

Když bych mluvil za školu, dovedeme zorganizovat velké akce (od celostátních kol nejrůznějších soutěží až po velké akce na popularizaci vědy), máme našimi učiteli vypiplaný školní vzdělávací program a myslím skutečně dobrý systém, jak se věnovat nadaným studentům. I z 'vesnického' gymnázia se tak například letos šest studentů probojovalo až do mezinárodního finále soutěží, a to v geografii, biologii a fyzice. Mám radost, že má také škola slušné vybavení, že umíme získat finance na užitečné a obohacující projekty. Velkou radost mám pochopitelně také ze zcela nové přístavby doufám, že si v ní vybudované planetárium získá kromě školních výprav i své příznivce z řad široké veřejnosti.

A je naopak něco, na co byste nejraději zapomněl?

Chyb člověk nadělá mnoho, ale žádná snad nebyla zásadní. Když jsem nějakou udělal, snažil jsem se ji co nejrychleji napravit, poučit se a jet dál.

Řekl jste, že je skvělé, když může člověk dělat práci, která ho těší. Co na ní nejvíc těší vás?

Baví mě vymyslet nějaký nápad, cíl a získat pro to lidi. Za hlavní smysl školy považuji, aby studenty kultivovala. Samotná naučená fakta nejsou tak důležitá jako zapálení pro nějaký obor. A pokud pro něj studenta získáte a on se mu věnuje sám dál, je to to nejdůležitější a můžete jen s hrdostí sledovat, jak přerůstá svého učitele.

Autor: Václava Simeonová

3.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Domov je ve špatném stavu, čeká ho rekonstrukce

Ilustrační foto.

Nehod výrazně přibylo, jejich obětí naštěstí ne

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Památkáři protestují proti demolici keramky

Karlovy Vary - Co mají společného Císařské lázně, Střední umělecká škola (původně keramická škola) a krajská Galerie umění v Karlových Varech? Jde o stavby, které buď čekají na náročnou opravu, nebo na demolici či na přestěhování.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Loket – Mezi muzikanty, kteří při koncertu v loketském amfiteátru podpořili karlovarské hokejisty, byli i Pestalozzi. Kapela, která s přestávkami hraje už třicet let.

Zádub-Závišín má zastupitelstvo

Zádub-Závišín - Dlouhé měsíce byla obec Zádub-Závišín na Chebsku bez usnášeníschopného zastupitelstva.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení