Ačkoliv se například na sokolovském úřadu práce potýkají na konci prázdnin s problémem prudkého nárůstu nezaměstnaných z řad absolventů, na Chebsku tomu tak není.
Přibližně již čtvrtým rokem se na chebský úřad práce hlásí studenti postupně od ukončení studia. „Myslím si, že důvodem je i to, že většina lidí z gymnázia jde na vysoké školy,“ pověděla Andrea Mazancová z Chebu. „A ti, co jsou na 'učňáku', tak si často zamluví pracovní místo během své povinné praxe.“
Zajímavý je i fakt, že na Sokolovsku není o absolventy takový zájem. Důvodem je prý chybějící praxe, kterou mladí nemají kde získat. Podle mluvčí chebského úřadu práce Marie Sýsové je tomu na Chebsku naopak. Zaměstnavatelům vyhovují absolventi bez praxe, nejen z toho důvodu, že si je mohou vyškolit dle svých představ. Láká je i finanční výhoda.
„Zaměstnavatelé si mohou požádat o příspěvek na společensky účelné pracovní místo, pokud zaměstnají lidi do pětadvaceti let,“ vysvětlila mluvčí úřadu práce.
Velké množství pracovních míst nabízejí i supermarkety. „Byl jsem tam jen na brigádě,“ pověděl dvacetiletý Jan z Chebu. „Ale asi to vážně není práce, kterou bych se chtěl živit několik let,“ dodal.