VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Brzy bude jasné, zda v Aši vyroste domov pro seniory

Aš – Pracovní skupina bude mít za měsíc hotovou studii na využití objektu v ulici G. Geipela.

19.2.2010
SDÍLEJ:

BÝVALÁ STŘEDNÍ ŠKOLA v ašské ulici Gustava Geipela. Teprve studie napoví, zda tady bude městský úřad nebo domov pro seniory. Foto: Foto: Milan Vrbata

Senioři v Aši by se mohli dočkat domu s pečovatelskou službou. Rada města Aše totiž zvažuje přestavbu budovy bývalé střední průmyslové školy textilní v ulici Gustava Geipela na dům s pečovatelskou službou.

„Po neúspěšných pokusech o prodej areálu město před několika lety připravovalo kroky k přebudování na městský úřad, kam bychom sestěhovali kanceláře ze tří budov ve městě, které nyní úřad využívá,“ informoval mluvčí ašské radnice Milan Vrbata.

Jak se ale ukázalo, pravidla nastavená pro příjem žádostí neumožňují poskytnutí dotací na budovy městských úřadů. Město tedy rozhodlo o jiném využití objektu.

Převedlo jej na společnost TEBYT Aš, s.r.o. a jednatel společnosti Werner Zährl dostal za úkol zpracovat jednoduchou studii využití objektu pro potřeby domu s pečovatelskou službou a seniorského centra města Aš.

Starostovi města dala Rada města za úkol sestavit pracovní skupinu, která předloží radě a zastupitelstvu k posouzení komplexní materiál využití areálu školy pro potřeby seniorů.

Pracovní skupina, která připraví podklady ke schválení orgány města, už vznikla. „Pokud vím, tak zatím pracuje na studii,“ upřesnil mluvčí radnice.
„Bude to jednoduchá studie, která má určit, zda v budově bude původně plánovaný městský úřad a nebo domov pro seniory,“ upřesnil jednatel společnosti TEBYT Aš s.r.o. Werner Zährl. „Nyní už jsou nám známé veškeré požadavky, které bychom museli splnit, a kompletní podklady budou hotové zhruba za měsíc. Pak se sejde komise, aby posoudila, co se skutečně s areálem stane. Je samozřejmé, že požadavky na městský úřad a na dům s pečovatelskou službou jsou diametrálně odlišné,“ doplnil.

Výhodou budovy v ulici Gustava Geipela je zejména to, že je umístěn v relativně dostupném místě, téměř v rovině, je odtud blízko do obchodů, bank a na úřad, do centrálního parku a okolí budovy umožňuje vybudování parkovišť. Radnice zvažovala také to, že objekt nebude starším občanům nabízet pouze bydlení, ale také některé služby, zejména zdravotního charakteru.

Byty v domech s pečovatelskou službou jsou určeny občanům, kteří dosáhli důchodového věku, případně pobírají invalidní důchod a jejich zdravotní stav nevyžaduje celodenní péči. Jedná se o osoby, které mají sníženou soběstačnost z důvodů věku, chronického onemocnění nebo zdravotního postižení. V domech je uživatelům poskytována pečovatelská služba tak, aby si mohli alespoň v částečné míře zajišťovat své životní potřeby při zachování vlastního soukromí. Tolik jednoduchá definice.

„Bylo by samozřejmě lepší, kdyby tady vyrostly byty pro seniory,“ poznamenal jeden z místních občanů. „Podle mě je potřeba se o starší osoby postarat a ne každý to zvládne doma vlastními silami,“ doplnil.

Autor: Nataša Šmatová

19.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Turistům se v Karlovarském kraji líbí. A tak jich sem přijelo zase více

Policie, ilustrační foto.

Kriminálník zapálil vánoční strom města. A to nebylo vše

Nudná muzea? To už dávno neplatí

Karlovarský kraj - Už dávno neplatí, že muzea nabízejí jen nezáživné výstavy exponátů. Naopak, snaží se vyhovět požadavkům příchozích a nabídnout jim nejen poznání, ale také zábavu. V kraji najdou návštěvníci mnoho těch, která pobaví nebo vrátí do mládí.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Císařův portrét má šanci na nový život

Františkovy Lázně – Monumentální portrét císaře Františka Josefa I. z roku 1869 ležel dlouhá desetiletí poškozen a bez rámu na hradě Seeberg.

Na post šéfa krajské policie si trouflo šest kandidátů

Karlovarský kraj - Už 1. září by měl být vyluštěn tříměsíční policejní rébus. V tento den by měl podle hejtmanky Jany Vildumetzové (ANO) do funkce nastoupit nový krajský policejní ředitel. O místo se ucházelo šest zájemců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení