VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bývala Železná opona ožije turistickým ruchem

Ašsko - Sdružení Ašsko se úspěšně zapojilo do projektu přeshraniční sítě Zelený pás

19.1.2011
SDÍLEJ:

UŽ TEĎ je po signálce u Aše příjemná projížďka na kole. Do projektu Zelený pás, který má spojit země kdysi oddělené Železnou oponou, se zapojilo také Sdružení Ašsko. Foto: Foto: archív o.s. Oživení

Sdružení Ašsko bylo úspěšné v žádosti o dotaci na projekt ´Detailní plánování pro přeshraniční síť Zelený pás´. Tu podalo v říjnu loňského roku. Při důkladném hodnocení žádost obstála a sdružení tak získá 85 procent z předpokládané částky nákladů 600 tisíc korun. Ašská signálka by se měla proměnit na místo vhodné pro turisty.

„Projekt navazuje na ukončený malý projekt českých obcí Aš, Hranice, Krásná a bavorských obcí Rehau, Regnitzlosau a Schönwald,“ vysvětlil Pavel Klepáček, místostarosta Aše. „V rámci něj vznikla koncepce obsahující návrhy, jak by se bývalé hraniční pásmo, od trojstátí u Regnitzlosau ke katastrální hranici Neuhausen dlouhé asi 15 kilometrů mohlo začlenit do Zeleného pásu,“ uvedl.

Železná opona více než čtyřicet let rozdělovala Evropu od Severního až k Černému moři na východní a západní část. Díky nepřístupnosti tohoto přísně střeženého území se zde příroda mohla poměrně nerušeně vyvíjet. I kvůli absenci intenzivního zemědělského a lesního hospodaření tady mohl vzniknout několik desítek až stovek metrů široký pás, nazývaný dnes Green Belt – Zelený pás.

„Občanské sdružení Oživení pokračuje v rámci projektu Green Belt v realizaci cyklotrasy Greenway Železná opona podél státní hranice. Využívá při tom stávající asfaltové komunikace podél bývalé signální stěny. Tato cesta byla dříve používána pohraničníky ke kontrole hranic a dodnes je v dobrém stavu,“ uvádí se na webových stránkách o.s. Oživení.

„V projektu Greenway Železná opona jsme vyznačili již 400 kilometrů cyklotras v úsecích Aš – Domažlice a Zadní Zvonková – Slavonice. Projekt je zaměřen na přeměnu bývalého ´pásu smrti´ tvořeného železnou oponou na zelenou ´hranici´ života.

Jeho cílem je zároveň napomoci rozvoji přeshraniční spolupráce mezi lidmi, které donedávna Železná opona rozdělovala. Dalším posláním projektu je prezentace myšlenky, že ochrana přírody je součástí udržitelného rozvoje regionů,“ píše se na stránkách.
Pro Sdružení Ašsko to nyní znamená spoustu práce.

„V současné době chybí stanovení výše nákladů a odhady, pro které části projektu bude potřeba zajistit povolení. Je nutné vybrat projekční kancelář, která bude pověřena průzkumem nákladů a zjištěním požadavků ohledně příslušných povolení, stejně jako by měla zjistit, do jaké míry jsou nutná infrastrukturální opatření, aby byla zajištěna funkčnost sítě,“ doplnil Klepáček.

Autor: Nataša Šmatová

19.1.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Na slavnosti piva pojede zvláštní pivní vlak z dolního nádraží

Karlovy Vary - Zvláštní vlak s názvem Karlovarský Chodovar Expres vypraví už podvanácté České dráhy na tradiční slavnosti piva v rodinném pivovaru Chodovar.

Vykrádal auta, teď spadla klec

Cheb - Zloděje, který vykrádal zaparkovaná auta, dopadli chebští policisté. Jednatřicetiletý muž se nejméně ve třech případech v červenci a srpnu násilím vloupal do vozidel.

Do začátku nového školního roku bude oprava hotová

Aš – Základní škola v ašské Kamenné ulici bude mít od začátku nového školního roku nový výtah a plynovou kotelnu. Obě investiční akce za přibližně 3,5 milionu korun v těchto dnech vrcholí a do konce prázdnin by mělo být hotovo.

Peníze navíc ještě města a obce nemají, ale už vědí, jak je použít

Karlovarský kraj - Novela zákona o rozpočtovém určení daní od příštího roku zvyšuje podíl obcí a měst na vybrané dani z přidané hodnoty ze současných 21,4 procenta na 23,58 procenta. A obce i města v celém kraji už mají jasnou představu, co s penězi, které dostanou, budou dělat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení