VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Agentura bude koordinovat spolupráci členů partnerství

Cheb - Cheb se dostal mezi vybrané lokality, kde bude působit Agentura pro sociální začleňování

1.8.2008
SDÍLEJ:

JEDNALI SPOLEČNĚ. Na první schůzi lokálního partnerství vládní Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách se na chebské radnici sešla také ministryně Džamila Stehlíková a chebský starosta Jan Svoboda. Foto: DENÍK/ Petr Przeczek

Zkvalitnění života v celém Chebu, nejen ve vyloučených lokalitách, je cílem Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách (Agentura). Uzavřela proto lokální partnerství s organizacemi zabývajícími se prevencí sociálně patologických jevů, chebskou radnicí, policií i například s Probační a mediační službou.

Prvního jednání se zúčastnila i ministryně pro lidská práva a menšiny Džamila Stehlíková.
„Cheb je unikátní svou polohou i složením populace. Je třetím městem v republice, kde podobné lokální partnerství vzniklo,“ uvedla ministryně Stehlíková. Do boje se sociálním vyloučením se podle ní v Chebu musí zapojit všechny etnické skupiny. I proto se sešla se zástupci vietnamské komunity.

Velkým problémem je podle ministryně gamblerství rozšířené hlavně mezi sociálně slabšími.
„Dokáží rychle prohrát všechny své peníze a pak spadnout do dluhové pasti,“ poznamenala ministryně.
To ale nejsou jediné problémy, které trápí chebskou romskou komunitu. V některých bytech žije mnohem více lidí, než by mělo. To pak má negativní dopady na kvalitu bydlení. Nejen jejich, ale také sousedů.

Výběr lokalit, ve kterých Agentura působí, trval zhruba rok. Výběrová komise posuzovala stovky lokalit, než vybrala ty, kam Agentura napře své síly. Je jich celkem dvanáct. Šest v Čechách a šest na Moravě. Cheb byl mimo jiné vybrán také pro své výsledky v sociální oblasti a ochotu spolupracovat. První dva roky má Agentura získávat ve vybraných lokalitách zkušenosti. Pak by je měla předávat dalším zájemcům.
„Naším úkolem bude například pomáhat s výměnou informací mezi jednotlivými lokalitami, poradenství a také finanční pomoc,“ poznamenal Bronislav Podlaha, koordinátor Agentury pro lokality Cheb a Most.
„Partnerům pomůžeme při pracování žádostí o dotace z Evropské unie. Zaplatit můžeme výzkumy nebo různé analýzy. Přispívat budeme také na vzdělávání pracovníků členů partnerství,“ upřesnil Podlaha.
Koordinaci práce jednotlivých členů partnerství a Agentury bude mít na starosti Michal Filka, bývalý pracovník sociálního odboru chebské radnice. Sídlit bude v Palackého ulici v Chebu, kde má své prostory občanské sdružení Rokršti, které se věnuje práci s dětmi z přípravných tříd. Také Rokršti jsou členy partnerství.

Počet členů lokálního partnerství není nijak omezený. Podle Podlahy může k partnerství přistoupit kdykoliv i další subjekt. Na svém prvním jednání v Chebu vytvořili členové partnerství i několik pracovních skupin, které se budou věnovat jednotlivým oblastem činnosti jako je prevence sociálně patologických jevů, volný čas, vzdělávání, bydlení nebo zaměstnání.
„Vítáme každou aktivitu, která se týká problému sociálního vyčleňování. Byl jsem mile překvapen, když jsem zjistil, kolik organizací se tím zabývá,“ poznamenal chebský starosta Jan Svoboda. „Ti lidé to dělají z přesvědčení,“ dodal s obdivem.

Autor: Petr Przeczek

Místo události:
1.8.2008
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Motivací mají být stipendia od kraje

Ilustrační foto

Pes vběhl motorkáři pod kolo

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Na slavnosti piva pojede zvláštní pivní vlak z dolního nádraží

Karlovy Vary - Zvláštní vlak s názvem Karlovarský Chodovar Expres vypraví už podvanácté České dráhy na tradiční slavnosti piva v rodinném pivovaru Chodovar.

Vykrádal auta, teď spadla klec

Cheb - Zloděje, který vykrádal zaparkovaná auta, dopadli chebští policisté. Jednatřicetiletý muž se nejméně ve třech případech v červenci a srpnu násilím vloupal do vozidel.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení