Začátek letních prázdnin je pro mnohé mladé lidi z Chebska důvodem k oslavě. Někteří ale holdují alkoholu i přesto, že jim na 18 let táhne jen velice pomalu. Obyvatelé v okolí hospod se děsí zejména posledního školního dne.

„Pod okny nám každoročně řvou desítky školáků, kterým často bývá jen tak tak patnáct,“ uvedla sedmačtyřicetiletá Jana, která žije v centru Chebu.
I přesto strážníci nemají v plánu si na mladé pijáky posvítit. „Na vysvědčení máme připravené preventivní akce v okolí škol,“ uvedl ředitel chebských městských policistů Jiří Šmolík. Strážníci budou spíš dohlížet na bezpečnost. „O prázdninách se víc soustředíme na sídliště.“ Strážníci plánují občas také kontroly v hospodách. „Kontrolujeme ve spolupráci se státními policisty, například herny,“ řekl Šmolík. V případě, že naleznou mladého člověka, který se napil, ačkoliv mu osmnáct nebylo, řeší situaci také pracovníci správy sociálního zabezpečení.

Potíže může mít ten, kdo nezletilému alkohol podá. Restauratéři si na podobné věci dávají pozor. „Někdy si opravdu nejsem jistý, kolik zákazníkovi je, tak ho poprosím o občanský průkaz,“ řekl pětadvacetiletý barman Jan z Chebu. „Vím, že na to nemám právo, ale tomu, komu 18 bylo, to nevadí. Radši si vyslechnu pár připomínek od těch, kteří odejdou s prázdnou, než abych měl problémy se zákonem.“ dodal.

Podle odborníků začínají problémy mladých opilců již v rodině. „Rodiče dají dítěti 'jen' ochutnat,“ řekl psycholog Ján Pobežal z Chebu. „Dítě nemá mít vůbec žádný alkohol. Věková hranice experimentování s alkoholem je již několik let nepřípustně nízká. Čím mladší člověk začne s pravidelnou konzumací alkoholu, tím snáz se stane závislým.“