VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zákaz pití alkoholu na veřejnosti zavedla již dvě města na Chebsku

Chebsko - Po mnoha peripetiích se chebským zastupitelům povedlo schválit vyhlášku

25.6.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Martin Divíšek

Postávající opilá individua a pomočené květináče a chodníky – i tak vypadala situace v ulicích některých měst. Zabránit by měla něčemu podobnému vyhláška, která zakáže pití alkoholu na veřejnosti. V celé České republice ji zavedlo na třicet měst. Jedním z nich je Cheb.
„Zákaz konzumace alkoholu na některých veřejných prostranstvích začne platit 1. července,“ uvedla mluvčí chebského městského úřadu Martina Kuželová.

Chebští zastupitelé schválili městskou vyhlášku o zákazu konzumace alkoholických nápojů na vymezených veřejných prostranstvích na posledním jednání. Platit začne v úterý 1. července.

Zákaz se týká historického jádra města (území městské památkové rezervace), areálu bývalé krajinné výstavy (pod hradem), parků Sady míru (u autobusových zastávek) a Městské sady (nedaleko areálu Dragoun), třídy Svobody (pěší zóna) a náměstí Dr. Milady Horákové (před nádražím). „Vyhláška se ovšem nevztahuje na předzahrádky, ale ani veřejné akce, jako jsou městské slavnosti, kulturní pořady, sportovní klání, vánoční či velikonoční trhy a podobně,“ vysvětlila mluvčí.

Podobnou vyhlášku, jež měla zabránit některým negativním jevům na veřejných prostranstvích, které jsou špatným příkladem pro děti a mládež a bývají občany odsuzovány, schválili Chebští již v roce 2003. Po peripetiích s Ministerstvem vnitra ČR a Ústavním soudem musel Cheb záhy ustoupit názoru, že obce takovou pravomoc nemají. Názor se však, při rostoucí potřebě regulovat určité činnosti, postupně obrátil o 180 stupňů, a tak se již nyní obcím ponechává určitá volnost, aby si kýžený pořádek mohly ohlídat samy.

Občanům nedodržujícím městskou vyhlášku hrozí bloková pokuta do jednoho tisíce korun, případné vyšší sankce pak budou řešeny ve správním řízení.

Problémy tímto způsobem vyřešili také v Hranicích u Aše. „Chtěli jsme zabránit postávání různých individuí, především u obchodů,“ uvedl starosta města Hranice Jan Hýbl. „Nejen že to nevypadá dobře, ale tito lidé se neměli kde vymočit.“ Je proto jasné, že to řešili v parcích, v horších případech přímo na ulici. „Je to náš první pokus s touto vyhláškou.“ Ta začala v Hranicích platit 1. května. Jan Hýbl popsal, že v prvních dnech platnosti vyhlášky potíže zmizely. „Lidé, kterých se to týká, se stáhli. Bohužel, začínají se opět otrkávat, takže musíme tuto situaci začínat řešit také ve spolupráci s policií,“ dodal.

Chebané, kteří byli svědky zrušení vyhlášky před lety, jsou spokojení. „Doufám, že bude konečně klid,“ řekl dvaadvacetiletý Jaroslav Dvořák z Chebu. „Mnozí z těch, co pijí třeba u obchodů, bývají také agresivní. Já se jim ubráním, ale mívám strach o přítelkyni. Mnohokrát na ni pokřikovali.“
Podobné zážitky mají i mnozí jiní.

„Jsem ráda, že by opilcům měla tato zábava skončit,“ pověděla osmatřicetiletá Jarmila Petrová z Chebu. „Několikrát se mi stalo, že za mnou opilý bezdomovec přišel žebrat. Měla jsem z toho opravdu velice nepříjemný pocit. Chtěla bych mu pomoci, ale rozhodně ne tak, že mu dám na další pivo.“

Autor: Václava Simeonová

Místo události:
25.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Domov je ve špatném stavu, čeká ho rekonstrukce

Ilustrační foto.

Nehod výrazně přibylo, jejich obětí naštěstí ne

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Památkáři protestují proti demolici keramky

Karlovy Vary - Co mají společného Císařské lázně, Střední umělecká škola (původně keramická škola) a krajská Galerie umění v Karlových Varech? Jde o stavby, které buď čekají na náročnou opravu, nebo na demolici či na přestěhování.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Loket – Mezi muzikanty, kteří při koncertu v loketském amfiteátru podpořili karlovarské hokejisty, byli i Pestalozzi. Kapela, která s přestávkami hraje už třicet let.

Zádub-Závišín má zastupitelstvo

Zádub-Závišín - Dlouhé měsíce byla obec Zádub-Závišín na Chebsku bez usnášeníschopného zastupitelstva.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení