Rovnoprávnost mezi ženami a muži na Chebsku – existuje vůbec? To zjišťovaly v sociologickém průzkumu studentky chebského gymnázia.
„Ptaly jsme se celkem sta lidí,“ uvedly studentky. „Tyto respondenty jsme nevybíraly náhodně, ale tak, aby jejich počet v jednotlivých skupinách procentuálně odpovídal složení obyvatelstva na Chebsku.“ V úvahu braly jejich věk a pohlaví z toho důvodu, že očekávaly větší rozdíly v názorech mladší a starší generace i v rámci pohlaví. „Očekávaly jsme rozdílné názory také vzhledem ke vzdělání a zaměstnání, avšak tato kritéria jsme nebraly za stěžejní,“ sdělily. „Cílem našeho dotazníku bylo zjistit, zda tuto problematiku vnímají ženy i muži stejně a zdali je tato problematika vůbec skutečná, nebo zda se jedná pouze o společenský blud.“

Gymnazistky například překvapilo, že až na několik výjimek se vůbec neprojevily rozdílné názory ve věkových skupinách. „Dalším cílem bylo zjistit, zda ve společnosti nějakým způsobem dominuje jedno či druhé pohlaví, nebo zda mezi ženami a muži vládne rovnoprávnost. Z názorů respondentů jsme zjistily, že ve společnosti existuje jakási tendence k upřednostňování mužů. Avšak co se rodinného života a povinností s ním spjatých týče, jsou dominantní stále ženy.“ V profesním životě se na vyšší posty dostávají i ženy, což může být trendem ze západu. Jen málokterá žena podle průzkumu se cítí být znevýhodňována, a pokud ano, tak jen nepatrně.

Po sečtení všech faktů, jež jsme z dotazníků získaly, zastáváme názor, že nerovnoprávnost v naší společnosti téměř neexistuje.
Studentky zjišťovaly, jakého pohlaví bývá nejčastěji nadřízený. 73 respondentů má za přímého nadřízeného muže, kdežto ženu pouze 15 lidí a zbylí přímého nadřízeného nemají.

Minimum respondentů se přiklonilo k názoru, že má žena lepší možnost získat vyšší postavení. Zajímavé je, že všichni, kteří tuto možnost zvolili, byli muži. Pozitivním výsledkem je, že si téměř dvě třetiny oslovených myslí, že jsou šance vyrovnané. Ti, kteří si myslí, že snadněji vyšší post zaujme muž, argumentovali především tím, že muži jsou průraznější a nejsou tolik vázáni rodinnými závazky.
Průzkum také prokázal, že by ženy chtěly v politice více svých kolegyní. Odpovědi mužů tak jednoznačné nebyly, 35 z nich si myslí, že je žen v politice opravdu málo, ale pouze 19 by tuto situaci chtělo řešit.

Ukázalo se také, že práce s vysokou kvalifikací nebo výzkumné práce už nejsou považovány za typicky mužské. Na rozdíl od minulosti se zde prosazují i ženy. Lidé stále považují za typicky mužskou práci fyzicky náročná zaměstnání typu horník, dělník, automechanik, a to vzhledem k lepším fyzickým možnostem mužů.

Muži jako ženské práce označili například: práce v domácnosti včetně péče o děti, uklízečka, prostitutka. Ženy se viděly v serióznějších zaměstnáních, jako jsou sekretářka, kosmetička, kadeřnice, učitelka, zdravotní sestra.

Rovnoprávnost se týká ale také vztahů. Jak se lidé dívají na homosexuální partnerství dvou mužů?
V průzkumu se objevila výrazná rozdílnost názorů nejen mezi věkovými skupinami, ale i především mezi ženami a muži. Většina respondentů je k těmto párům tolerantní, nevadí jim nebo je považují za normální. Pouze 21 dotázaných tyto vztahy považuje za nepřijatelné, přičemž tento názor výrazně zastávají muži.

Naopak velká část mužů, kteří označili homosexuální vztah dvou mužů za nepřijatelný, označila lesbický vztah dvou žen za přijatelný a nevadí jim.