VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé už prý začínají postižené spoluobčany více brát

Chebsko - Rozhovor s jedním z organizátorů festivalu

15.9.2008
SDÍLEJ:

Na zdravotně postižené už si lidé zvykliFoto: DENÍK/ Vladimír Kučera

Postižení umělci a jejich hosté se opět v rámci svého festivalu Souznění představí na Chebsku. S hlavním organizátorem akce, vozíčkářem Miroslavem Hrbkem z Chebu, jsme hovořili nejen o zajímavých protagonistech programu.


Mezinárodní festival zdravotně postižených Souznění už si na Chebsku našel své příznivce z oblasti kultury. Kolikátý ročník se letos vlastně pořádá?

Festival Souznění pořádá občanské sdružení Aragonit již po deváté, ale přímo na Chebsku je po šesté. Každoročně je zde jeden z koncertů, a to dopolední koncert pro školy. Aragonit si již od počátků festivalu Souznění dal za jeden z cílů tohoto projektu přiblížit veřejnosti uměleckou tvorbu zdravotně postižených. A kde jinde začít, než u dětí. Vytvořit u mládeže školou povinné kladný vztah ke zdravotně postiženým. Osobně si myslím, že z ohlasů dětí po koncertech je patrné že se nám to daří.

Na jaká vystoupení se mohou občané z našeho regionu těšit?
Přímo na Chebsku připravujeme tři koncerty. Již zmíněné vystoupení pro školy. Dále pak od 14 hodin kolonádní koncert ve Františkových Lázních v altánku poblíž Sadové kavárny a potom od 19 hodin večerní koncert v tamním divadle Boženy Němcové. Na něm také bude účinkovat vzácný host této části festivalu a to skupina Brouci Band – Beatles revival. Tato skupina již vystupovala na Souznění v loňském roce a to na Galakoncertu v Karlových Varech. Měla obrovský úspěch, kdy naprosto zaplnila kongresový sál hotelu Thermal.

Kde se dají sehnat vstupenky a bude opět jejich slosování o ceny?
V loňském roce jsme poprvé zavedli slosovatelné vstupenky o hodnotné ceny na večerních koncertech a mělo to veliký úspěch. Proto i letos hodláme v této formě propagace pokračovat. Vstupenky jsou zdarma k dostání v divadle Boženy Němcové a Kulturním informačním centru Lázně a.s. v hotelu Tři Lilie ve Františkových Lázních, pro Karlovaráky pak v prodejně Tabáček v Zeyerově ulici. Vstupenky jsou platné na oba večerní koncerty.

Jak dlouho se osobně podílíte na organizaci festivalu? Mění se podle vás názor diváků na handicapované umělce a vůbec jejich přístup k postiženým?
Já osobně pracuji v organizačním štábu od roku 2003, tehdy mě oslovil předseda občanského sdružení Aragonit Martin Frous s tím, zda bych se nechtěl zapojit do pořádání Souznění na Chebsku. Souhlasil jsem, a to ještě netušil, co mne čeká. Během pár týdnů jsem převzal organizaci celého festivalu, a to formou hození do vody. Takže ten první ročník byl velice náročný, protože až na samotné akci jsem zjišťoval, co všechno se mělo zařídit a nezařídilo. Ale vzal jsem to tak, že chybami se člověk učí a rok od roku opomenutí ubývalo a nyní jsem hlavním organizátorem a svým kolegům z organizačního štábu ulehčuji práci, protože jsou všichni zaměstnaní a Souznění se věnují ve svém volném čase.
Vztah zdravých spoluobčanů se určitě mění k lepšímu a to nejen v oblasti kulturní tvorby zdravotně postižených, ale hlavně v normálním životě. Lidé nás stále více berou jako normální součást života a s projevy antipatie se setkáváme čím dál tím míň, i když výjimky potvrzují pravidlo. Lidé si začínají zvykat, že s námi mohou jednat jako se sobě rovnými.

Autor: Vladimír Kučera

15.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Keramická škola v Karlových Varech.

Památkáři protestují proti demolici keramky

Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Zádub-Závišín má zastupitelstvo

Zádub-Závišín - Dlouhé měsíce byla obec Zádub-Závišín na Chebsku bez usnášeníschopného zastupitelstva.

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Karlovarský kraj – Jako by se s nimi roztrhl pytel. Svatby v létě jsou prostě in. Snoubenci přitom čím dál více preferují venkovní obřad. A některá místa jsou opravdu netradiční.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Sokolov - Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, by se mohla stát Nej sestřičkou tohoto roku. V Sokolově pracuje s dvouletou přestávkou deset let.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení