VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé riskovali u Dolních Lažan život, aby se dostali domů

Lipová - Signalizace u přejezdu varovala před průjezdem vlaku – dva dny

20.8.2008
SDÍLEJ:

Takový pohled se naskytl řidičům, kteří cestovali mezi Lipovou a Dolními Lažany. Závory byly neustále dole a svítila červená. Vlak ale nejel. A tak motoristé čekali. Většina z nich se po chvíli rozhodla, že poruší zákon a prokličkují mezi závoramiFoto: DENÍK/ Václava Simeonová

Nepřetržitě stažené závory způsobily problémy lidem v okolí Lipové. Aby se vůbec dostali domů, riskovali nejen vysokou pokutu a odebrání řidičského průkazu, ale také život. Přejezd mezi Lipovou a Dolními Lažany byl zavřený, pravděpodobně kvůli práci na železnici.
„Byl jsem z toho v šoku,“ řekl čtyřiatřicetiletý Jaroslav Pokorný z Českých Budějovic. „Přijel jsem večer za známými, protože jsem se vracel z pracovní cesty z Německa. Po půl hodině čekání u přejezdu jsem kamarádovi volal, že budu mít zpoždění, protože čekám na projetí vlaku,“ popsal Pokorný. Až známý mu vysvětlil, že bude muset prokličkovat mezi zavřenými závorami.

„Je to takhle zavřené už asi dva dny,“ řekl Deníku jeden z místních. „Přes den závory otevírají pracovníci, kteří na trati dělají.“ Večer mají ale motoristé smůlu. Pokud přes zavřený přejezd přejedou, mohou mít velké problémy.

„Pokud řidič nerespektuje příkazy výstražného zařízení, mohou mu policisté udělit blokovou pokutu do 2 500 korun,“ uvedla mluvčí chebských policistů Martina Hrušková. „Ve správním řízení by pokuta činila až pět tisíc korun.“ To ale není vše. Motorista by pravděpodobně také přišel o řidičské oprávnění až na půl roku a ještě by si na své konto připsal šest trestných bodů.

V případě, že lidé nechtějí zákon porušit, mohou zvolit některou z objížděk. Pokud se chce za běžné situace dostat občan Lipové do Dolních Lažan, absolvuje necelé dva kilometry dlouhou trasu. Při objížďce přes Salajnu a Okrouhlou se cesta protáhne na osmnáct kilometrů. Lidé znalí terénu by se také mohli vydat po úzkých venkovských silnicích přes Doubravu. I tak ujedou téměř osm kilometrů. Deník tedy zajímalo, jaký problém za poruchou stojí. „Důvodů může být několik,“ sdělil Miroslav Šimáně, vedoucí stavby ze strany investora. „Na trati se neustále pracuje. Když je tam nějaký stroj, trať se jeví jako obsazená, a proto mohly být závory dole.“

Podle informací Deníku měl ale někdo z dělníků překopnout kabel, který celou patálii způsobil. „V takovém případě by ale oprava měla trvat maximálně čtyři hodiny,“ konstatoval Šimáně.

Zástupce investora tedy začal také zjišťovat, co se mohlo stát. „V době, kdy zmíněný pán touto cestou jel, se intenzivně pracovalo na připojení kabelů,“ vysvětlil nakonec. „Práce skončily v pozdních hodinách a v současné době by měla být celá věc v pořádku. Po dobu oprav byl vyčleněný pracovník, který měl řídit provoz.“ Dodal, že pokud by se potíže opakovaly, bude místo hlídat zodpovědný pracovník, který bude vykonávat určenou činnost.

Objížďky

Běžně absolvují lidé z Dolních Lažan do Lipové cestu dlouhou 1, 6 kilometru. Pokud je přejezd zavřený, musejí si vybrat jinou cestu. Při objížďce přes Salajnu a Okrouhlou ujedou motoristé víc než 18 kilometrů. A při kratší cestě, která ale vede horšími komunikacemi přes Doubravu a Palič, řidič najede 8 kilometrů. Pokud ovšem nezabloudí.

Autor: Václava Simeonová

Místo události:
20.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Hnojte popelem

Loketské děti uspěly se dvěma projekty: Mazlíčci a Křehce a něžně.
15

FOTO: Loketští výtvarníci postupují do celostátního kola přehlídky

Kradli přepravky a lahve od piva

Cheb - Přepravky a lahve od piva kradla trojice mužů ve věku třiatřicet, šestatřicet a devětatřicet let.

Chebští tanečníci uspěli

Cheb - Další úspěch si mohou připsat tanečníci z ATK Standard Cheb a Taneční školy Vladimíra Hány.

Žebrat o eura vyráží bezdomovci za hranice

Karlovarský kraj – Čeští bezdomovci našli nový způsob přivýdělku. Denně míří za hranice do sousedního Německa, kde žebrají u tamních supermarketů.

Půjčku si vzala, ale nesplácela

Mariánské Lázně - Z trestného činu úvěrový podvod obvinili policisté jednapadesátiletou ženu z Mariánských Lázní.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies