Houbařští nadšenci na Chebsku se radují. Našli už v samotném Chebu lahodné smrže a navíc zkušený mykolog Pavel Syřiště z Chebu nasbíral v lokalitě za Zlatým vrchem ve směru na Františkovy Lázně neobvykle velké množství exemplářů ucha jidášova (na snímku).

„Kolega Syřiště byl šťastný jako malý kluk, že poprvé v životě našel tolik kousků ucha jidášova,“ uvedl chebský mykolog Jiří Pošmura.

Předseda České mykologické společnosti v Lázních Kynžvartu Jan Šimice potvrdil, že výskyt většího shluku plodnic ucha jidášova je v našem regionu opravdu ojedinělý.

Ucho jidášovo patří mezi velmi využívané houby a to i přesto, že nemá téměř žádnou vůni ani chuť. Houbaři si ji cení především pro její chrupavčitou konzistenci. Dříve užívané jméno boltcovitka bezová asi nejlépe vystihuje jak tvar, tak nejčastější výskyt této houby. Opravdu vypadá jako boltec lidského ucha, jak na pohled, tak i na omak.

„Kdo má rád čínu, jistě si už všiml té černé gelovité, lehce křupavé podivnosti, která se nachází snad v každém druhém čínském jídle,“ neodpustil si několik gastronomických připomínek Jiří Pošmura. „Je to právě jidášovo ucho, tradiční pochoutka čínské kuchyně, Nemusíme vařit zrovna asijská jídla, abychom tuto houbu uplatnili v kuchyni. Dá se použít také do polévek - nejlépe do gulášovky, česnečky a bramboračky.“
„V Asii, kde věří v jeho zázračné zdravotní účinky, patří k velmi oblíbeným houbám. Jidášovo ucho se také předepisuje jako stimulant imunity lidského těla,“ dodal Šimice.