VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obec Drmoul se stále rozrůstá

Drmoul - Vladislava Chalupková říká: „Dva roky jsou strašně krátká doba na to, aby mohl člověk v kladném slova smyslu hodnotit svou práci“

2.12.2008
SDÍLEJ:

VLADISLAVA CHALUPKOVÁ je ve funkci starostky Drmoulu dva roky. Před tím se věnovala školství – dvanáct let pracovala jako ředitelka místní školy. Foto: DENÍK/ Václava Simeonová

Deník tentokrát zavítal do obce Drmoul. Ten se rozprostírá v nadmořské výšce 659 metrů nad mořem na Plánské plošině na samém okraji pohoří Českého lesa. Obec leží vzdušnou čarou 3,5 kilometrů jihozápadně od Mariánských Lázní. Má rozlohu 638 hektarů, z toho 179 hektarů tvoří lesy. V Drmoulu je víc než 270 rodinných domků s přibližně 850 obyvateli. Obcí prochází hlavní silnice z Chebu do Plzně – ta je zároveň jedním z největších problémů. Vladislava Chalupková přiblížila, jaké je, být zde starostkou.

Narodila jste se v Drmoulu?
Ne, narodila jsem se v Mariánských Lázních. Přistěhovala jsem se do obce asi před dvaceti lety. Vedla nás k tomu touha bydlet v rodinném domku někde v klidném prostředí. Drmoul už tehdy byl jednou z nejhezčích vesnic v okolí. V té době jsem zde také začínala učit na základní škole.

Jak dlouho jste ve funkci starostky?
Starostkou jsem dva roky, první volební období.

A vaše předchozí povolání?
Předtím jsem pracovala dvanáct let jako ředitelka základní školy v obci.

Co vás vedlo k tomu, abyste se pustila do politiky?
Možná touha po změně – vlastní. Dokázat si, že člověk dovede i něco jiného. Svou roli v rozhodnutí možná hrála i trochu únava ze školství.
Velikou roli ale hrál fakt, že jsem byla občany oslovená, abych to zkusila. Bez toho bych se asi do politiky sama nepustila. Asi bych si na to netroufla.

Funkci starostky tedy vykonáváte dva roky. Co pokládáte za největší úspěchy?
Dva roky jsou strašně krátká doba na to, aby mohl člověk v kladném slova smyslu hodnotit svou práci. Ale dalo by se říct, že úspěchem je třeba to, že věci, které minulé zastupitelstvo vyjednalo, jsme dokončili.

Naopak – je podle vás nějaký úkol, který byste ještě měla splnit?
Velikým tématem je samozřejmě stavba obchvatu obce Drmoul. Provoz je tady opravdu hrozný a lidé už jsou znechucení. Málokdo už věří tomu, že se to podaří. Ale v současné době už máme územní rozhodnutí, které nabylo právní moci. Doufáme, že slib, který Ředitelství silnic a dálnic dalo, splní.
V obci je ale vždy co zlepšovat. Potřebovali bychom několik komunikací kompletně opravit. Obec se rozrůstá, takže s tím je spojeno, že stavební stroje způsobují nepříjemnosti lidem, kteří zde již bydlí. Musím doufat, že budou trpěliví.
Někteří občané kritizovali opravu fasády místního kostela, která se prováděla, když sněžilo.
Minulý rok jsme získali dotaci od Krajského úřadu na dokončení opravy místní kaple. Už můj předchůdce vyjednal rekonstrukce střechy a vnitřku. První nabídky na opravu fasády jsme nemohli akceptovat. Poté jsme dostali návrh vysokého sponzorského daru, takže jsme na něj čekali. Finance jsme ale nedostali. Stáli jsme tedy před úkolem dodělat práci za určitých podmínek, abychom nemuseli dotace vracet. Bohužel nás překvapilo počasí. Nicméně si myslím, že se to podařilo.

Autor: Václava Simeonová

Místo události:
2.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Na podporu hokeje zahraje i kapela Pestalozzi.

Bijí srdce fanoušků pro hokejisty Energie?

Sokolov v sobotu patřil triatlonistům
92

FOTOGALERIE: Sokolov v sobotu patřil triatlonistům

Volby 2017. Zn.: Člověče, nezlob se

Karlovarský kraj - Jednadvacet politických stran a hnutí se bude v letošních parlamentních volbách ucházet o voličské hlasy. Jejich počet tak oproti minulým volbám, které se konaly v roce 2013, zbytněl o tři politické subjekty. A stejně tak jsou změny i ve složení odevzdaných kandidátek.

Policie hledá násilníka, ubližoval tříletému chlapci

Sokolovsko - Sokolovští kriminalisté pátrají po 29 letém muži z Kynšperku nad Ohří, který je asi 178 cm vysoké střední postavy, má krátké rovné hnědočerné vlasy na ježka, hnědé oči a prořídlé strniště.

Aš chce změnit bývalé kulturní středisko na komunitní centrum

Aš – O dotaci na rekonstrukci objektu bývalého Ašského kulturního střediska v Karlově ulici a jeho přeměnu na komunitní centrum chce požádat město Aš.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení