VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mladí v Hranicích se baví po svém

Hranice - Místní sdružení pořádají pro děti zábavy, některé ale raději ničí cizí majetek

19.4.2009
SDÍLEJ:

V KABINÁCH NA HŘIŠTI v Hranicích řádil vandal. Vykopl dveře a zničil zavlažovací hadice. Foto: Foto: MěÚ Hranice

Zajímavé akce určené těm nejmenším obyvatelům Hranic pořádá ve spolupráci s ostatními místní sdružení SUD, jinak Sdružení určené dětem, a rada rodičů. „Pořádáme den dětí, pálení čarodějnic, Vánoce – rozsvěcení vánočního stromku před evangelickým kostelem a těsně před svátky České Vánoce v místním kulturním zařízení,“ uvedla radní a členka sdružení SUD Jaromíra Rusiníková. „Dělali jsme i Valentýnskou oslavu, ale tu jsme letos neuspořádali. Většinou jsme z výtěžku financovali naše dětské hřiště, loni jsme například koupili dětskou trampolínu. Je přenosná a pokaždé, když je nějaká akce, máme ji jako atrakci,“ uvedla.

Pálení čarodějnic zajišťují hasiči. Ti dělají oheň a občerstvení, rada rodičů vypraví lampionový průvod a SUD chystá strašidelnou cestu kolem hřbitova. „Loni byla poprvé. Navlékli jsme se do kostýmů a udělali jsme dětem stezku. Měla ohromný úspěch,“ uvedla Rusiníková. „Chystáme se teď, že se sejdeme a vyrobíme nějakou atrakci, aby cesta nebyla stejná a byly tam nečekané věci. Loni jsem byla bílá paní a chodila jsem po hřbitovní zdi,“ zasmála se Rusiníková. „Nikdo to nevěděl a byla to docela legrace. Měla jsem hábit a vytvořila jsem si tu gotickou záležitost na hlavu a trénovala jsem si tam. Ten hábit byl strašně dlouhý. Po žebříčku jsem vylezla na zeď a tam jsem si chodila, abych neupadla. Najednou se objevili teenageři, kteří šli po hřbitově a oni dost ztuhli a koukali, co se děje. Asi dvě nebo tři minuty jim trvalo, než jim to došlo,“ ještě dnes se bavila Rusiníková. „My v tom SUDu jsme docela hraví. Těsně před Vánoci se ještě scházíme s dětmi a vyrábíme ozdoby.“

V radě rodičů jsou zástupci z každé třídy. Scházejí se nepravidelně podle potřeby a připravují další program pro děti. To je Mikulášská nadílka, dětský karneval a loučení s prázdninami.

Jak Rusiníková dodala, nepořádá SUD pro děti žádné zájmové kroužky. Už jen proto, že děti nejeví zájem. Několik kroužků funguje při místní základní škole, ale navštěvuje je velmi malý počet žáků. Totéž bylo i diskotékami či výlety na kole. „Ostatní se raději potulují po zastávkách a přemýšlejí, co by udělaly,“ doplnil starosta Jan Hýbl. To se odráží i v tom, že mají v Hranicích problémy s vandaly. „Nedávno byl tady v tělocvičně volejbalový turnaj a během toho turnaje kdosi obešel dvě auta a kameny je poškrábal a popsal. Asi dva nebo tři týdny předtím někdo vykopl dveře do kabin na hřišti, rozházeli tam věci a přeřezali hadice na zavlažování,“ vyjmenoval. Policisté, kteří zde mají služebnu, dojíždí do Hranic jednou týdně v úterý. „Někdy tady jsou, někdy ne, ale musím říct, že v poslední době se tu objevují mnohem častěji než v době, kdy jsem na úřad nastoupil,“ dodal.

„Naši občané s nimi ale odmítají spolupracovat,“ poznamenala Rusiníková. „Když se něco stane, tak to chodí hlásit na úřad a ptají se, co mají dělat. My jim odpovídáme, že by měli zavolat policii, ale to se jim nelíbí. Pak říkají, že policie nic nedělá, ale na druhou stranu jim nedají lidé příležitost. Policie nemůže být všude a když ti mladí vidí, kde se právě policejní auta nachází, jdou jinam. Stálo by ale za to, když někdo něco vidí, zvednout telefon a zavolat a opravdu s policií trochu začít spolupracovat,“ konstatovala Rusiníková.

„Snad si lidé zvyknou, že tady má policie služebnu a je tu častěji,“ zakončil starosta.


Autor: Nataša Šmatová

Místo události:
19.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Ilustrační foto.

Falešný policista pokutoval sexuálního turistu. Inkasoval od něj 10 000 kor

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Pocta Skalníkovi, dendrologická stezka

Mariánské Lázně - Za krásu svých tolik obdivovaných parků vděčí Mariánské Lázně Václavu Skalníkovi. Od jeho příchodu do lázeňského městečka letos uplynula dvě století.

Turistům se v Karlovarském kraji líbí. A tak jich sem přijelo zase více

Karlovarský kraj - Mezi nejatraktivnější turistické destinace v České republice patří Karlovarský kraj. Potvrzují to aktuální informace statistiků za první pololetí letošního roku.

Kriminálník zapálil vánoční strom města. A to nebylo vše

Kynšperk nad Ohří – O vánoční strom města přišel Kynšperk nad Ohří poté, co ho na náměstí 5. května zapálil už několikrát trestaný osmačtyřicetiletý muž. K incidentu došlo 8. srpna odpoledne a strom města, na kterém je celoročně instalována vánoční výzdoba, se vzňal a shořel včetně všech světelných vánočních ozdob a elektroinstalace.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení