VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Lidé v Křižovatce se umí pobavit i vzít za práci

Křižovatka - Nejvíce hrdí jsou obyvatelé Křižovatky na tradiční Masopust, trumfli i Skalnou

18.2.2009
SDÍLEJ:

Lidé v Křižovatce se umí pobavit i vzít za práciFoto: Foto: Jan Strachota

Život v Křižovatce se dá označit jako rodinný. „Tím, že nás tady není moc, se dá říct, že každý je všude,“ poznamenal starosta Jan Strachota. O spolupráci místních obyvatel vypovídá i to, že ačkoliv v obci není školka, nemusí mít rodič starosti o ratolesti, i když jezdí do mateřinky v Novém Kostele.
„Ráno se sejdou u autobusu, my jim zamáváme a teta Dáša Nováková, která jim ve školce chutně vaří, je odveze a odpoledne přiveze domů,“ řekl starosta a zároveň otec dvou předškoláků.

„Se školkou máme vynikající spolupráci, za kterou bych chtěl jak ředitelce školky Libušce Návarové, tak ostatním zaměstnancům moc poděkovat.“
Od nepaměti se v obci slavil Masopust. Další důkaz toho, jak lidé v Křižovatce drží pospolu. Oslava letos vychází na úterý 24. února. Počítá se vždy šest neděl před Velikonocemi. „Začínáme průvodem v 15.45 hodin. Průvod prochází celou vesnicí od jednoho domu k druhému. V přátelské náladě se masky posílí připraveným občerstvením a tancují a zpívají až do 18 hodin. Poté se všichni přemístí do našeho sálu, kde začíná masopustní veselice. Sláva se zakončí o půlnoci pochováním Bakuse. Jeden čas byl takový útlum, že jsme chodili s magičem na kárce. Dnes už jsme na tom opět dobře. Máme alegorický vůz, živou muziku, spoustu masek a k tomu spoustu přihlížejících. V Křižovatce byl vždy Masopust vyhlášený, ve Skalné se nás snažili dohnat, ale stále se mají co učit,“ pochvaloval si starosta.

Podle starosty je všechno o soužití lidí na vesnici. „Když už, tak se dobře pobavit. Vezměme si třeba děti. Když vyjdou ven, nehrozí jim tady taková rizika jako ve městě. Na silnici jsou naučené podívat se doprava, doleva a přejít.“

Na dětském hřišti, kam kroky ratolestí míří, jsou nové herní prvky. „Před pár lety jsme pořídili multifunkční sestavu. V letošním roce plánujeme hřiště vylepšit, tak doufám, že se nám podaří poshánět patřičné finance a dětem udělat radost.“

V loňském roce se podařilo místním obyvatelům vybudovat v Křižovatce i v Nové Vsi zpívající altány. „Jsou to osmihranné altány s krbem, ale ještě nejsou úplně dokončené. Chybí jim na střeše cimbuří, které bude perličkou altánů. Dělali jsme je celý rok svépomocí. Získali jsme jen peníze na materiál. Vlastně všechno, co tady budujeme, děláme společně. Dřív se takové práci říkalo akce Z, teď nevím, jak to kdo pojmenuje, ale je to dobrovolná práce lidí. Využíváme místní dobrovolníky, řemeslníky i lidi zaměstnané na veřejně prospěšné práce, ale i ty, co si odpykávají tresty prostřednictvím Probační a mediační služby,“ řekl starosta.

„Když je pěkné počasí, tak se máme kde sejít, popít, pojíst i zazpívat. První akce zde bude stavění máje. Společně s ním uděláme slavnostní přestřižení pásky u altánů.“

Autor: Nataša Šmatová

Místo události:
18.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ještě do konce prázdnin je v chebské městské knihovně k vidění výstava s výmluvným názvem Svět Sherlocka Holmese.

Sherlock Holmes ožívá v knihovně

Dobrý stav vody si pochvalovali i účastníci Dne Ohře. Vodácká sezona na Ohři končí v říjnu.

Na vodě letos v pohodě? Sem tam mráček

Kamion kočárky nedovezl, skončil v plamenech

Františkovy Lázně – Technická závada stojí za požárem kamionu u Františkových Lázní. Kamion převážel dvě stovky kočárků.

Trhy mají v lázních úspěch, v Aši se teď budou konat jen jednou měsíčně

Chebsko - Kdy a kde budou mít farmářské trhy úspěch, to je těžké odhadnout. A to i pro jejich zkušené organizátory. Například v Chebu se zatím neujaly, oproti tomu ve Františkových či Mariánských Lázních mají úspěch.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Pusťte si televizi. Rodí tam Plzeňanky

Unikátní pohled do nejintimnějších okamžiků každé ženy, který se natáčel v plzeňské fakultní nemocnici, právě startuje. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení