VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Řemesla a obchod se rozvinuly, když Luby dostaly práva jako Cheb

Luby - Ohlédnutí za historií městečka

19.12.2008
SDÍLEJ:

Město Luby na historických pohlednicích - KOSTEL SVATÉHO ONDŘEJE dostal svou nynější podobu v roce 1856. V popředí stojí socha císaře Josefa. Foto: Foto: archív

Historie je bezesporu důležitou součástí města Luby. Proto se jí bude Deník zabývat v další části seriálu U vás na návštěvě.

Začátky města
Nejstarší písemná zmínka o Lubech, pod tehdejším jménem Schönbach, pochází z roku 1158.
Luby byly v roce 1319 povýšeny německým králem Ludvíkem Bavorem na město a bylo jim vedle týdenních trhů potvrzeno i chebské městské právo. Pergamenová listina z roku 1319 o aktu povýšení na město, která byla sepsána ve waldsassenském klášteře, je zachována dodnes a je uložena ve Státním archivu v německém Ambergu.

Kostel sv. Ondřeje
Pozdně románská stavba, kostel sv. Ondřeje, je však dochován v podobě určené poslední barokní přestavbou. Z doby románské je zachována věž. V roce 1734 je kostel barokně přestavěn a v roce 1856 opraven do dnešní podoby.

Na Luby dohlíželi z Lokte
Lubsko setrvalo v komorním majetku, spravovaném úředníky z hradu Lokte, do roku 1597. V roce 1599 získal Lubsko koupí od loketské komory Jindřich z Písnice. Písnicové byli pány na Lubsku v letech 1599 až 1739. Vybudovali ve druhé polovině 17. století v Horních Lubech nový zámek, který nahradil starou a pro důstojné sídlo již nevyhovující tvrz Schönbach z počátku 16. století.
Dnes je zámek v ruinách, tvrz dávno zanikla.

Povýšení na město přineslo rozvoj
Od roku 1816 Lubsko politicko - správně patřilo do územního obvodu Skalná (Wildstein), roku 1868 převzalo většinu pravomocí okresní město Cheb (Eger).

Občané hledali nové zdroje obživy
Vývoj obce se odvíjel od povýšení na město s historicky stejnými právy a svobodami jako měl tehdy Cheb. Tím byl dán impuls pro rozvoj řemesel a především obchodu.
V Horních Lubech se nacházely doly na rtuť, jejichž existenci lze sledovat zpět zhruba až do roku 1230.
Těžena byla rumělka. Pracovalo zde až 200 horníků. Těžba zanikla během třicetileté války.
Nejmocnějšími řemeslníky se zde ve středověku stali soukeníci, koželuzi a obchodníci. Přesto zůstává celá oblast ekonomicky spíše zaostalá.
Obyvatelstvo hledalo nové zdroje ke svému živobytí. V Lubech se jimi stávají podomácku vyráběné hudební nastroje, které postupně dosahují velmi dobré pověsti a stávají se vyhledávaným zbožím doma i v zahraničí.
Výroba hudebních nástrojů se na Lubsku stále zvyšovala. Do Krušných hor se přistěhovalo 3 18 století mnoho obyvatel ze sousedního Saska a také z alpských zemí, neboť je lákala možnost výdělku.

(Zdroj: publikace města Luby)

Autor: Václava Simeonová

19.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Turistům se v Karlovarském kraji líbí. A tak jich sem přijelo zase více

Policie, ilustrační foto.

Kriminálník zapálil vánoční strom města. A to nebylo vše

Nudná muzea? To už dávno neplatí

Karlovarský kraj - Už dávno neplatí, že muzea nabízejí jen nezáživné výstavy exponátů. Naopak, snaží se vyhovět požadavkům příchozích a nabídnout jim nejen poznání, ale také zábavu. V kraji najdou návštěvníci mnoho těch, která pobaví nebo vrátí do mládí.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Císařův portrét má šanci na nový život

Františkovy Lázně – Monumentální portrét císaře Františka Josefa I. z roku 1869 ležel dlouhá desetiletí poškozen a bez rámu na hradě Seeberg.

Na post šéfa krajské policie si trouflo šest kandidátů

Karlovarský kraj - Už 1. září by měl být vyluštěn tříměsíční policejní rébus. V tento den by měl podle hejtmanky Jany Vildumetzové (ANO) do funkce nastoupit nový krajský policejní ředitel. O místo se ucházelo šest zájemců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení