VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odrava už existuje více než šest století

Odrava - Největším turistickým lákadlem v okolí je zámek Mostov

23.3.2009
SDÍLEJ:

Zámek Mostov na ChebskuFoto: DENÍK/ Petr Przeczek

V tomto posledním díle o Odravě se Deník zaměřil na historii obce. Právě tak, jako o mnohých jiných, zmiňují se historické prameny o Odravě už někdy ve čtrnáctém století.

Obec Odrava se skládá z pěti přidružených obcí. Potočiště, Obilná, Dobroše, Mostov - Hlinová a Odrava. První písemná zmínka o Odravě pochází z roku 1370. Na příští rok plánuje radnice v Odravě oslavu výročí první písemné zmínky. Jaké oslavy budou, záleží ovšem na finančních možnostech obecního úřadu.

Dobroše
je více méně osada pouze o 5 obytných domech, kde pobývají starší občané na svých velice pěkných usedlostech.
Odrava (Kulsam)
Panství Mostov, ke kterému Odrava náležela, patřilo pánům Leuchtenbergerům, Nothaftům a Hertenbergerům. V roce 1322, když byl Cheb dán do zástavy, už Odrava k Chebsku nepatřila - hranicí se stala řeka Odrava. Obec patřila už od roku 1286 pod faru v Kynšperku.

Hlinová (Klingen)

První písemná zmínka pochází z roku 1606. Na Müllerově mapě z let 1714 až 1742 Hlinovou nezmiňuje, je zakreslena až na josefínské z roku 1782 - mohlo to být asi šest až osm budov. Další mapy obec opět nezobrazují. Už roku 1864 byla Hlinová nejvýznamnější keramickou továrnou v oblasti chebské Obchodní a živnostenské komory.

Obilná (Kornau)
První písemná zmínka je z roku 1288, poprvé je zmíněna v listině z roku 1288, v níž odkazuje loketský měštan Merklin chebským františkánům obilní daň ze svého statku v Cornouwe. Při zástavě Chebska roku 1322 byla Obilná na listině zastavených míst.

Potočiště (Dirnbach - Dorenbach)
První písemná zmínka je z roku 1312. Název obce se odvozuje od Am dürren Bache (na vyschlém potoce). Listinně bylo místo už od roku 1312 součástí léna hradu Wogau (Vokov), od 14. do 16. století měnilo Potočiště často majitele, v roce 1666 jej zakoupilo město Cheb a rozdělilo.

Mostov (Mostau)
První písemná zmínka pochází z roku 1362. V roce 1353 patřila obec Zoswitzerovům, roku 1362 byla lénem Leuchtenbergů. Původně stála na místě zámku tvrz. V 17. století byl Mostov v držení hrabat Zedwitz, což dokazují sochy svatých se Zedwitzovským znakem.


Autor: Nataša Šmatová

Místo události:
23.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Motivací mají být stipendia od kraje

Ilustrační foto

Pes vběhl motorkáři pod kolo

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Na slavnosti piva pojede zvláštní pivní vlak z dolního nádraží

Karlovy Vary - Zvláštní vlak s názvem Karlovarský Chodovar Expres vypraví už podvanácté České dráhy na tradiční slavnosti piva v rodinném pivovaru Chodovar.

Vykrádal auta, teď spadla klec

Cheb - Zloděje, který vykrádal zaparkovaná auta, dopadli chebští policisté. Jednatřicetiletý muž se nejméně ve třech případech v červenci a srpnu násilím vloupal do vozidel.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení