VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé si našli svou zábavu

Plesná - Občanská sdružení v Plesné se aktivně účastní kulturních akcí ve městě

29.11.2008
SDÍLEJ:

Paintballisté z Plesné Foto: Foto: MÚ Plesná

Bez spolků a občanských sdružení si nelze představit existenci žádného městečka na Chebsku, Plesná není výjimkou. I tady jich několik funguje a spolupracuje s místní radnicí.

Paintball

„Sdružení jsme založili 23. července letošního roku,“ představil Miroslav Neuschl. „Bylo nás pár lidí a neměli jsme kde hrát, tak jsme se domluvili s městem, že nám pronajme areál bývalé sjezdovky,“ uvedl. Chatu, která zde stojí, tak paintballisté zachránili před zkázou, protože se ujali její opravy. „Město nám přispívá materiálně, my práce odvádíme sami. Sjezdovku využíváme přes léto k hraní a v zimě ji musíme uvést do takového stavu, aby se na ní dalo lyžovat a sáňkovat.“ Klub má v současnosti 16 členů od 17 do 31 let.

„Jezdíme i na akce v okolí. Je tým v Chebu, Aši, Libé, nově v Habartově. Teď na podzim jsme chtěli tyto naše spoluhráče pozvat k nám, tak jsme uspořádali sami větší akci, sešlo se okolo padesáti lidí,“ řekl. Provoz si členové hradí z příspěvků, jen na ochrannou síť proti létajícím barevným kuličkám přispělo město. Síť přišla na pět a půl tisíce korun za dvě stě metrů čtverečních. Barva z kuliček se dá vyprat, dokonce se prý dá vyčistit i za sucha, jedná se totiž o potravinářské barvivo. „Akorát po tom zůstávají modřiny,“ poznamenal Neuschl.

Český svaz žen

„Podílíme se na akcích, které pořádá místní kulturní zařízení, ale děláme si i soukromé,“ řekla Marta Michálková. „Prakticky všude jsou ženy ze svazu, ať je to Masopust, dětský den a podobně. Samostatnou akci míváme v rámci plesenského jarmarku. V sále kulturního domu vaříme guláš, nakoupíme zákusky, dokonce pozveme i hudbu,“ řekla Michálková. Svaz má 24 členek seniorského věku.

Fotbalisté

„Máme mezi 50 až 60 členy,“ řekl Jaromír Štefek. „Od nejmenších až po starou gardu, mimo starších žáků, kterých je v Plesné nedostatek, takže jsme oddíl museli zrušit,“ uvedl. Hřiště mají fotbalisté v nájmu od města, které investovalo do nových sprch v kabinách sportovců. Klub prý nedávno řešil interní problémy a od nového vedení si radnice slibuje lepší spolupráci.

Rybáři

Patří pod základní organizaci v Chebu, jak uvedl Josef Jíška. „V našem čele je devítičlenný výbor, členská základna má 74 dospělých, z toho jednu ženu, a 12 žáků,“ pochlubil se Jíška. „Dokud jsou tady, u rybaření vydrží, jakmile odejdou do učení, opouští je zájem. Od roku 1971 prošlo kroužkem přes 700 chlapců.“ Mladí lidé Plesnou opouštějí i kvůli nedostatku pracovních míst. „V roce 2007 jsme hospodařili na čtyřech chovných rybnících, z toho je jeden pstruhový. Máme tři sportovní rybníky a jeden žákovský, ten je ve Šnekách,“ poznamenal. „V květnu pořádáme pravidelně rybářské závody pro dospělé i žáky. Účast bývá kolem sedmdesáti lidí. Chtěl bych poděkovat městskému úřadu za příspěvek na závody, který byl tři tisíce korun. Díky tomu máme prý nejlepší ceny pro vítěze rybářských závodů. Jedná se o putovní pohár, osobní pohár pro vítěze, pruty, navijáky a další rybářská fidlátka,“ upřesnil Jíška.

Svaz postižených civilizačními chorobami

Jedná se vlastně o bývalý svaz invalidů. „Máme 156 členů a když se máme setkat, řešíme problém s místem,“ řekla Jana Stadtlerová. Kromě společenských událostí ve městě se spolek zabývá zejména pomocí zdravotně postiženým kolegům, co se týče například pomoci s nákupy, poradenské služby ohledně sociálních záležitostí a podobně. „Máme přehled, když někdo onemocní a potřebuje pomoc nebo například vozík, dobře se nám spolupracuje s paní doktorkou, pořádáme sbírku šatstva, při které spolupracujeme s Diakonií Broumov.“ Spolek se nevyhýbá ani kulturním akcím ve městě.

„Zdravotně postiženým jsme vyčlenili jeden vchod v paneláku, byty v něm obývají právě tito lidé,“ doplnil starosta města Miloslav Pospíšil. „Do domu jsme zainvestovali přes půl milionu korun, zateplili jsme okna, aby ušetřili alespoň na energiích a plánujeme ještě zateplení domu,“ dodal. Co ale vozíčkáře ve městě trápí, jsou chybějící bezbariérové přístupy. „Ani na městském úřadě, ani na poště, v kině, ve škole, v knihovně, nikde není,“ posteskla si Stadtlerová. Situaci by měl vyřešit multifunkční dům na plesenském náměstí, kam se všechny úřady přestěhují.

Hasiči

Sbor bude příští rok slavit 130 let od svého založení. „Na oslavách se zatím pracuje,“ řekl starosta sboru Jan Mařík. „Jako přibližný termín jsme stanovili druhou polovinu července a sháníme finanční prostředky,“ uvedl. „Jako sbor můžeme být pyšní na to, že máme hodně dětí, prakticky jsou zastoupené všechny soutěžní kategorie. Mladí hasiči si v kraji vedou dobře, problém je spíš okres, tady není konkurence, jiné sbory moc mládeže nemají. I když nám ze sedmi dětí v kategorii zůstane jedno jako dospělý hasič, je to strašně moc. Já sám pocházím právě z takových dětí,“ poznamenal. Od chebského Hasičského záchranného sboru nedávno dostali plesenští vozidlo Liaz, které si sami zrekonstruovali za finanční pomoci města. Hasičský sbor v Plesné je zařazen v JPO 3. „Vybavení máme úplně perfektní, jednotka prošla školením a může zasahovat i u dopravních nehod, vlastníme i hydraulické nůžky.“ Pracuje se také na hasičské zbrojnici, vyměnila se okna za plastová, změnilo se vytápění. Klubovnu hasiči i pronajímají. Před zbrojnicí vyrostlo menší hřiště na dětské soutěže. Zároveň hasiči nesmí chybět u žádné kulturní akce ve městě.

Karting klub

Jízdu v motokárách si vychutnává v Plesné kolem deseti lidí, či lépe řečeno chlapců, většinou z místního dětského domova, občas přijde i nějaká dívka. Z motokár vzešli i piloti formule 1. „V bývalém výrobním areálu firmy GTS CZ máme od majitele bezplatně propůjčené celé jedno patro,“ řekl Radek Zálešák. „Sami jsme si ho upravili, máme tam především dílnu, sklad s náhradními díly, uložené káry, kterých máme asi deset, přímo v budově je i zkušební dráha.“
Závodní motokára, které má klub čtyři, vyjde jako nová na 200 tisíc korun, ojetá třeba na 40 tisíc korun. „Účastnili jsme se soutěže Hobby cup, což je jediný neoficiální pohár, který se jezdí v České republice na tratích Vysoké Mýto, Písek a Sosnová u České Lípy. Víc okruhů v republice není, proto jezdíme trénovat do Německa,“ uvedl Zálešák. „Celý letošní rok pomáháme na stavbě okruhu na Ypsilonce, což je počin pana Pokorného, který nemá po revoluci v České republice obdoby, bude to jediný nový okruh v České republice, před koncem roku už jsme tam měli pár jízd a počítáme, že příští rok už budou nějaké závody.

Autor: Nataša Šmatová

29.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Plynová pistole.

Trojici lidí vulgárně nadával, s pistolí v ruce křičel, že je zabije

Ještě do konce prázdnin je v chebské městské knihovně k vidění výstava s výmluvným názvem Svět Sherlocka Holmese.

Sherlock Holmes ožívá v knihovně

Na vodě letos v pohodě? Sem tam mráček

Karlovarský kraj – Vodácká sezona na Ohři se letos vydařila, shodují se majitelé půjčoven, tábořišť i samotní vodáci. Přestože ještě nekončí, hlavní nápor má řeka s blížícím se koncem letních prázdnin už za sebou.

Kamion kočárky nedovezl, skončil v plamenech

Františkovy Lázně – Technická závada stojí za požárem kamionu u Františkových Lázní. Kamion převážel dvě stovky kočárků.

Trhy mají v lázních úspěch, v Aši se teď budou konat jen jednou měsíčně

Chebsko - Kdy a kde budou mít farmářské trhy úspěch, to je těžké odhadnout. A to i pro jejich zkušené organizátory. Například v Chebu se zatím neujaly, oproti tomu ve Františkových či Mariánských Lázních mají úspěch.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení