VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Děti přesně vědí, co učitel smí

Plesná - Podle pedagogů v Plesné jsou žáci stále méně ukáznění a mají menší slovní zásobu

26.11.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/ Nataša Šmatová

Historie školství v Plesné je zmapována od poloviny 18. století. V roce 1905 rozhodlo obecní zastupitelstvo o stavbě nové školní budovy. Ta byla dokončena v roce 1910. Na tehdejší dobu šlo o velice moderní stavbu. V roce otevření měla škola 471 žáků, opravdu jen žáků – chlapců, protože děvčata začala do školy chodit až v roce 1915.

Budova základní školy je více než 100 let stará a přestože je opravována a modernizována, nesplňuje úplně požadavky na moderní výuku.
V srpnu 2007 byla dokončena náročná generální oprava školní kuchyně. V současné tak době splňuje veškeré hygienické požadavky na provoz. Od roku 2004 je postupně upravována školní zahrada a děti ji využívají jako exteriérovou učebnu.

V současné době má škola pravidelně kolem dvou set žáků z Plesné, z Lomničky, případně Velkého Luhu. „Děti jsou čím dál tím neukázněnější,“ konstatovala ředitelka školy Alena Brabcová. Podle ní je to doprovodný jev doby a nedostatek času rodičů. „Například ani nejsou schopné se soustředit delší dobu na jednu věc. S tím jsou pochopitelně problémy. Jak to řešit? Jedinou cestou je striktně se držet toho, co my můžeme, což jsou kázeňské postihy. Děti jsou velice uvědomělé, zcela přesně ví, co my můžeme,“ konstatovala ředitelka. „Bohužel se čím dál, tím méně učí, neplní svoje základní povinnosti a obrovským problémem je nošení domácích úkolů,“ popsala problémy, které nejspíš trápí všechny vyučující, nejen v Plesné. „Přesto ale nemáme vážnější problémy s různými projevy sociálně patologických jevů. Domníváme se, že důvodů je několik. Jednak je naše základní škola menší školou, v níž pedagogové znají v podstatě všechny děti a místní vyučující navíc znají jejich rodiče, či rodinné zázemí,“ konstatovala ředitelka.
Jako mnoho škol, je i tato zaměřená na ekologickou výchovu. „Dneska kantor nevystačí s tabulí a křídou, musíme výuku ozvláštnit,“ vyřkla nezapomenutelnou větu Brabcová.

K základní škole patří také trojtřídní mateřská školka s kapacitou 73 žáčků.

Dvě oddělení fungují s celodenním provozem, třetí s polodenním. Děti se chodí dívat na své starší spolužáky do školy, dokonce i učitelky z mateřinky navštěvují své bývalé žáčky v první třídě.

„Spolupráce funguje nejen se základní školou, ale i s hudebkou,“ řekla vedoucí mateřské školy Alena Šnáblová. Podle ředitelky Aleny Brabcové jsou ale obrovským problémem logopedické vady předškoláků. Na ty slabší vystačí místní logopedka, horší případy musí ke specialistovi. To je také důsledek toho, že rodiče nemají na děti čas, nemluví s nimi, nečtou jim, ale posadí je před televizi.

Děti navíc nemají ani slovní zásobu. Zato práce s počítačem je už u předškoláků obdivuhodná.
Mateřská škola je také zaměřena na přírodu, ale nespecializuje se na ekologii a zdravou výživu. „Máme výhodu, že jsme prakticky vesnická školka a škola a máme les za rohem,“ konstatovala vedoucí mateřinky.


Autor: Nataša Šmatová

26.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Motivací mají být stipendia od kraje

Ilustrační foto

Pes vběhl motorkáři pod kolo

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Na slavnosti piva pojede zvláštní pivní vlak z dolního nádraží

Karlovy Vary - Zvláštní vlak s názvem Karlovarský Chodovar Expres vypraví už podvanácté České dráhy na tradiční slavnosti piva v rodinném pivovaru Chodovar.

Vykrádal auta, teď spadla klec

Cheb - Zloděje, který vykrádal zaparkovaná auta, dopadli chebští policisté. Jednatřicetiletý muž se nejméně ve třech případech v červenci a srpnu násilím vloupal do vozidel.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení