Turisty láká do Podhradí nejen nejstarší kostel v Čechách, ale i zbořeniny hradu a zámku. Zatímco hrad zmizel už naa přelomu 16. a 17. století, zámek tu stál ještě ve století dvacátém. Zabraly jej pro sebe tehdy státní statky. Ještě v 50. letech stála budova prakticky beze změn, v dalších letech však postupovala zkáza velmi rychle - během několika let se budova změnila k nepoznání a kolem roku 1965 byla bez dokumentace zbořena.

Dnes už tuto historickou památku připomínají jen obvodové zdi, hláska a pivovarské sklepy. Ty jsou ovšem nepřístupné, pouze vybudovala obec zamřížované otvory, aby lidé viděli, jaké sklepy jsou. Smutné je, že návštěvníkům slouží jako skládka. „Budeme je muset zase vyčistit,“ poznamenal starosta obce Josef Smolka. „Dokonce jsme tam dole nacházeli i mrtvé psy.“

Do hlásky se turisté nedostanou. „Dříve se chodilo z hradu po lávce do okna hlásky. Ta věž je od okna dolů zasypaná,“ vysvětlil starosta. Hrad vlastnili loupeživí rytíři, kteří hlásku využívali k tomu, aby viděli na cestu, kdo se blíží a pak jej mohli přepadnout. Na místě hradu později vyrostl zámek. Ten už byl ve vlastnictví rodu Zetwidzů. Byla to druhá budova zámku, první má pozůstatky o něco výše. Pro veřejnost je částečně přístupná. Lidé se mohou podívat do jedné ze vstupních síní a bývalé konírny, kde jsou i původné žlaby. Jeden z nich kdosi ukradl, ale obci se podařilo jej získat zpátky a umístit zpět, kam patří. „Druhou část bychom letos, pokud dostaneme dotace, vyčistili a udělali s ní totéž, co máme v přední části,“ poznamenal starosta. „To znamená zbavit náletů a vyklidit.“

Zámek je chráněný krajinný prvek a dokonce má jednu zvlášní vlastnost. Původní sloupy, které jsou ukotvené až 11 metrů hluboko a na nichž bývala klenba, vedou zvláštní energii. Návštěvníci si mohou vyzkoušet podržet si nad sloupy stříbrný či zlatý řetízek. Těm vnímavějším se začne řetízek buď kývat do stran nebo točit. „Funguje to,“ vyzkoušel starosta osobně.