VYBRAT REGION
Zavřít mapu

První zmínka o obci je ze 14. století

Stará Voda - Vlastní znak a prapor Stará Voda nikdy neměla, heraldici je museli vymyslet

25.4.2009
SDÍLEJ:

Znak obce Stará VodaFoto: DENÍK/ Nataša Šmatová

„Obec nikdy neměla vlastní znak a prapor,“ poznamenala na téma artibutů obce starostka Staré Vody Eva Procházková.
Heraldici proto vytvořili několik návrhů podle historie obce a od 30. 9. 2006 se může Stará Voda chlubit vlastními atributy. Dnes si tedy připomeňme něco z historie.

Obec Stará Voda je tvořena pěti částmi – Starou Vodou, Hájem, Jedlovou, Sekerskými Chalupami a Vysokou. V minulosti do katastru patřily ještě vsi Slatina a Nové Mohelno. Ty ovšem zanikly.

O Staré Vodě přinášejí první zprávu zápisy v chebských městských knihách datované do období po roce 1380. Po celou svou historii byla ves součástí panství Kynžvart. Na tomto panství se během období vystřídalo nesčetně vlastníků. K prvním historickým držitelům obce patří Boreš z Rýzmburku. Významným rodem, který vlastnil panství Kynžvart, byli pánové z Plavna. Ti si svůj majetek udrželi téměř po celé 15. století.
Od roku 1621 patřilo panství Metternichům, a to až do roku 1850, zámek Kynžvart dokonce do roku 1945.

Ačkoliv ve Staré Vodě nikdy nebylo opevněné šlechtické sídlo, přesto byla významnou lokalitou, a to zejména svou polohou na staré obchodní cestě z Prahy do Chebu. Pro České království to byla velice důležitá komunikace nazývaná Zlatá cesta. Dálková obchodní cesta a souběžný Bahnitý potok tvořily osu vsi. Jméno obce je pravděpodobně odvozeno od existence vodního pramene, kde bylo možné čerpat vodu jak pro občerstvení cestujících a obchodníků, tak také potahových zvířat a koní.

To všechno, a ještě další historické události, hrálo roli při tvorbě obecního znaku. Ten vypadá následovně: ve štítě zeleno – zlatě dvakrát polceném jedlovým řezem je modrý zúžený vlnitý kůl. Tuto podobu lze vyložit historickými souvislostmi polohy obce na silnici zvané Zlatá cesta. Ji znázorňuje zlaté pole uprostřed. Modrý vlnitý kůl znázorňuje potok, zelené boky štítu zpodobňují lesy. V symbolice je možné nalézt i připomínky některých částí obce. Modrý vlnitý kůl je možné vyložit jako zmínku o Staré Vodě, Jedlová je symbolizována jedlovými řezy a barevností částí štítu. Vysoká, ve významu louka, niva či háj, je obsažena v zelené barvě krajních polí. Zelená pole ohraničená jedlovým řezem také symbolizují polohu v podhůří Českého lesa.

Prapory měst a obcí se podle nepsaného pravidla odvozují od znaku. Problémem návrhu nového praporu je nesnadnost nacházení nepoužitých variant. Stejně jako znak, měl by i prapor mít takovou podobu, aby byla vyloučena jeho zaměnitelnost s jiným. Prapor Staré Vody tvoří pět vodorovných pruhů: zelený, žlutý, modrý, žlutý a zelený. Zelené pruhy se shodují se zelenými poli znaku, žluté se zlatým středním polem a modrý s vlnitým kůlem uprostřed.

Autor: Nataša Šmatová

25.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Pes vběhl motorkáři pod kolo

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Na slavnosti piva pojede zvláštní pivní vlak z dolního nádraží

Karlovy Vary - Zvláštní vlak s názvem Karlovarský Chodovar Expres vypraví už podvanácté České dráhy na tradiční slavnosti piva v rodinném pivovaru Chodovar.

Vykrádal auta, teď spadla klec

Cheb - Zloděje, který vykrádal zaparkovaná auta, dopadli chebští policisté. Jednatřicetiletý muž se nejméně ve třech případech v červenci a srpnu násilím vloupal do vozidel.

Do začátku nového školního roku bude oprava hotová

Aš – Základní škola v ašské Kamenné ulici bude mít od začátku nového školního roku nový výtah a plynovou kotelnu. Obě investiční akce za přibližně 3,5 milionu korun v těchto dnech vrcholí a do konce prázdnin by mělo být hotovo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení