VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Děti z jednotřídky jsou samostatné

Stará Voda - Integrovaná základní škola ve Staré Vodě se může pochlubit rodinným prostředím

24.4.2009
SDÍLEJ:

Jednotřídka ve Staré VoděFoto: DENÍK/ Nataša Šmatová

Základní škola ve Staré Vodě je malá, ale vzdělání žákům poskytuje stejně jako větší školy v jiných obcích. Výhodou jednotřídky je, že se učitelé se žáky lépe znají a mohou tak více spolupracovat. „Máme společný první až třetí ročník,“ uvedl ředitel školy Martin Vlasák.

Děti jsou více samostatné a starší žáci pomáhají prvňáčkům se školní prací.
„Rodinné prostředí dělá hrozně moc a doporučila bych všem rodičům, kteří mají trochu bázlivé děti, aby ratolesti dávali do takovýchto menších škol,“ poznamenala starostka obce Eva Procházková. „Tady na ně pořád někdo vidí a jsou pod dozorem v malém kolektivu.“

„Patologické jevy jako šikanování se neobjevují. Ani v prostojích, když jsou děti třeba v šatnách. Tam právě takovéto věci vznikají. Pro učitele je výhoda i to, že znají rodinné prostředí žáků, tak mohou být nápomocni při řešení nejrůznějších záležitostí,“ uvedl Vlasák.

Ve škole působí jak na místě ředitele, tak jako učitel. „Já sám vyučuji matematiku, češtinu, angličtinu a hudební výchovu a další péči dětem věnuje vychovatelka z družiny. Ta si žáky převezme v mezi desátou a jedenáctou hodinou, pak s nimi jde na oběd,“ představil denní program.

Školní jídelna je v budově bývalé mateřské školy. Základní škola je spojená i s mateřinkou. „Tam máme dvanáct dětí,“ poznamenal ředitel. V první třídě je šest dětí, ve druhé třídě také šest a třeťáci jdou dva. „Výhoda spojení tkví v tom, že když děti nastupují do školy, jdou vlastně do známého prostředí a jsou dobře připravené na zápis.“ Funfuje i mimoškolní program.

„Od října nám funguje kroužek zobcových fléten, kam chodí deset dětí. Kroužek vedu každý čtvrtek. V minulých obdobích jsem měl počítačový kroužek, ale teď jsem to změnil, aby se děti mohly také předvést na besídkách,“ uvedl ředitel. Časem možná přibyde keramická dílna. „Vystupujeme každoročně v prosinci v ústavu sociální péče v Mariánských Lázních. Děti jsou už zvyklé a nestydí se.“

Jak vyjmenoval, žáci také předvádějí své umění i na jiných akcích a na dni dětí. Veškeré školní akce se konají ve školní tělocvičně. „Je škoda, že tady chybí prostory,“ poznamenal na adresu chybějícího kulturního zařízení ve Staré Vodě. Ke sportování mohou děti využít skluzavku na dvoře školy, a to i mimo vyučování.

Autor: Nataša Šmatová

Místo události:
24.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Naši prvňáci ze ZŠ Lázně Kynžvart

Dopravní nehoda u Hazlova

S vozidlem skončil na střeše

Hurikány zhoršují počasí v kraji

Karlovarský kraj - Daleko častější výkyvy počasí, více dešťových srážek i rychlejší vítr. Takovým způsobem se můžou projevovat následky hurikánů, které v uplynulých dnech řádily v Severní Americe. Potvrzuje to klimatolog Rudolf Kovařík ze Šindelové.

Místo řehtání se neslo závodištěm štěkání

Karlovy Vary - Za koníčky se obvykle vydávají lidé na karlovarské dostihové závodiště a bývá tady v den dostihů plno.

Po prázdninách je MHD opět více vytížená. A někde uvažují o změně

Karlovarský kraj - Značnou část přepravy lidí ve větších městech kraje zajišťují autobusy městské hromadné dopravy. Jaké novinky v MHD můžeme čekat a změní někde dopravce?

FOTOGALERIE: Tolik koček, a jedna hezčí než druhá

Karlovy Vary - Čím dál více chovatelů z tuzemska i zahraničí si do svého kalendáře zapisuje tučným písmem, že se musí včas přihlásit na Mezinárodní výstavu koček v Karlových Varech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení