VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do obce se vrací drobné stavby

Tři Sekery - Tři Sekery už obnovily Boží muka, následovat budou křížky a odpočívadla

8.3.2009
SDÍLEJ:

Opravená boží muka ve Třech SekeráchFoto: Foto: archív Dagmar Strnadové

Obec za poslední roky získala zelenou stuhu za péči o životní prostředí, oranžovou stuhu za společenský život, oranžovou stuhu za spolupráci zemědělských subjektů a obce.

„Za to jsem poděkovala nejen našim zemědělcům, ale dík patří hlavně pozemkovému úřadu,“ uvedla starostka Tří Seker Dagmar Strnadová. „My jsme tady rozjeli komplexní pozemkové úpravy, jejichž smyslem je zpřístupnit krajinu zemědělskému obhospodařování, vrátit cesty, které tam kdysi existovaly, zabránit erozi vodní i větrné, vysazovat biokoridory. Vycházeli jsme z historických map, aby se do té krajiny vrátilo to, co tam bylo, a to maximálně,“ řekla starostka. „Nás nejvíc zajímá polní cestní síť, která je budována pro zemědělskou techniku, ale my jí budeme samozřejmě využívat a už ji využíváme jako cyklotrasy, stezky pro pěší, pro koně a zároveň tam vracíme historické křížky, odpočívadla, to, co tam kdysi bylo.“ V loňském roce obec nechala udělat repliku Božích muk. Ta se ale nedala dát na původní místo, takže stojí uvnitř obce. „Je to první vlaštovka těch drobných sakrálních stavbiček, které se nám vracejí zpátky,“ poznamenala starostka.

„Máme žádost na tři křížky, které by se měly vrátit k budovaným cestám, pak dojde na kapličky, jen doufám, že to nikdo nerozbije a nebo neukradne.“
S vandalstvím jako takovým ve Třech Sekerách problém není. „Ale stalo se, že už nám jeden pomník v Plánské Huti před lety ukradli, také nám ukradli sochu Jana Nepomuckého, která byla u vodoteče v Tachovské Huti, ta už je také opravená, ale určitě to nedosahuje rozměrů jako ve velkoměstě konstatovala starostka.

Lidé si více všímají a drží pohromadě. „Myslím, že máme výhodu, že tady nedocházelo k velké migraci lidí, kteří po válce přišli a zase odešli. Tři Sekery jsou výjimečné tím, že sem se po druhé světové válce vrátili reemigranti, což byli potomci českých bratří, tedy těch, kteří museli pro svou víru utéci ze zemí českých. I moji předci odešli do Slezska. Moji rodiče se narodili oba dva v Husinci. A tito lidé reagovali na výzvu prezidenta Beneše a dosídlovali pohraničí. To nebyli zlatokopové, byli to lidé, kteří tady dodneška žijí,“ uzavřela.

(Nataša Šmatová)

Místo události:
8.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Motivací mají být stipendia od kraje

Ilustrační foto

Pes vběhl motorkáři pod kolo

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Na slavnosti piva pojede zvláštní pivní vlak z dolního nádraží

Karlovy Vary - Zvláštní vlak s názvem Karlovarský Chodovar Expres vypraví už podvanácté České dráhy na tradiční slavnosti piva v rodinném pivovaru Chodovar.

Vykrádal auta, teď spadla klec

Cheb - Zloděje, který vykrádal zaparkovaná auta, dopadli chebští policisté. Jednatřicetiletý muž se nejméně ve třech případech v červenci a srpnu násilím vloupal do vozidel.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení