VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obci chybějí dojíždějící žáci

Tři Sekery - V letošním rozpočtu už mají Tři Sekery připravených čtyři sta tisíc na platy učitelů

8.3.2009
SDÍLEJ:

Škola ve Třech SekeráchFoto: Foto: archív Dagmar Strnadové

Fungování základní a mateřské školy ve Třech Sekerách dostalo v posledním školním roce nový impuls. „Od zahájení tohoto školního roku máme novou paní ředitelku,“ vysvětlila starostka obce Dagmar Strnadová. „Je velice aktivní a dělá s dětmi spoustu věcí,“ pochválila. „Jediné, co mě mrzí je, že někteří prvňáčci do naší školy nenastupují. Rodiče je dávají jinam a my právě z tohoto důvodu nemáme kapacitu školy naplněnou,“ uvedla starostka.

To způsobuje problémy i obci, protože mzdové prostředky od státu jsou závislé na počtu žáků ve škole. „Letos už máme v návrhu výdajové části rozpočtu i 420 tisíc korun na doplatek mezd pro pedagogické i nepedagogické zaměstnance školy. Každé dítě, které k nám nenastoupí, nás ročně stojí na doplatcích mezd padesát tisíc korun,“ uvedla starostka.

V tuto chvíli chybí škole osm žáků. „Ty děti existují, mohly by v naší škole být, ale chodí jinam a my musíme zbytečně vynakládat finanční prostředky, aby ve škole měli platy, které jim náleží. Dost mě to mrzí. Když jedno dítě chybí ve škole pět let, je obecní rozpočet chudší o čtvrt milionu korun a to nejsou malé peníze.“ Podle starostky by se našla spousta jiných věcí, kam by obec mohla tyto peníze investovat. „Potřebujeme opravovat komunikace, udržovat budovy ve vlastnictví obce, starat se o veřejné plochy, jsou desítky oblastí, kam by obec mohla investovat smysluplněji.“ Rodiče mají právo si vybrat, kterou školu budou jejich děti navštěvovat.

Podle starostky si možná někteří rodiče myslí, že malá škola je méně kvalitní než škola například v Mariánských Lázních. „Pedagogové v naší škole jsou stoprocentně aprobovaní, to zatím na většině jiných škol není, ale přesto to není pro některé rodiče argument.“ Budova školy byla naposledy rekonstruovaná v sedmdesátých letech.

„Do školy a mateřinky stále investujeme. V budově školy byla vyměněna okna a vstupní dveře, byl proveden nátěr fasády, vybudována plynová kotelna . Nová budova školky je v provozu od roku 1983, takže je to poměrně nový objekt, i když i tady už se najdou závady. Letos musíme provést výměnu rozvodů vody a odpadů. Škola a školka každoročně ukrojí z rozpočtu nemalou částku. Letos nás vyjde asi na dva miliony dvě stě tisíc korun, to je obrovská část rozpočtu. Daleko radostněji by se do školy investovalo, kdybych věděla, že všichni žáci, kteří sem mají chodit, v naší škole také jsou,“ konstatovala Strnadová.

(Nataša Šmatová)

Místo události:
8.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mariánskolázeňští fotbalisté odjížděli do Plzně na hřiště Petřína s cílem urvat alespoň bodík. To se ale nepovedlo.
7

Vítězství si venku připsali jen borci karlovarské Slavie

Integrovaná střední škola technicko-ekonomická v Sokolově. Původní budova navazuje na nový skelet.

Miliony pomáhají modernizovat výuku

Zastávka bude počítat, kolik projede cyklistů

Ostrov - Zapomenutá železniční zastávka se dočká nového vzhledu a chytrého počítadla.

Domov je ve špatném stavu, čeká ho rekonstrukce

Plesná - Špatný technický stav Dětského domova v Plesné se rozhodl vyřešit Karlovarský kraj. Domov se v letošním roce dočká nových oken a elektroinstalace.

Nehod výrazně přibylo, jejich obětí naštěstí ne

Karlovarský kraj - Bezmála o dvě stovky dopravních nehod více než vloni vyšetřovali policisté v Karlovarském kraji od ledna do července. Nárůstu počtu bouraček naštěstí neodpovídal počet usmrcených lidí.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení