VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krize se odrazí i na příjmu obce

Valy u Mariánských Lázní - Ve Valech na Mariánskolázeňsku lidé chodí s problémy přímo na radnici za starostkou

10.2.2009
SDÍLEJ:

Starostka Marie ZítkováFoto: DENÍK/ Nataša Šmatová

Tentokrát se Deník v seriálu U vás na návštěvě zastavil ve Valech. V malé obci s 384 obyvateli starostuje Marie Zítková, se kterou dnes přinášíme rozhovor.

Paní starostko, jak dlouho jste ve funkci? Žen v politice moc není…
Od listopadu 2002. Bývalý starosta už na další volební období nekandidoval a do funkce starostky jsem byla novým zastupitelstvem zvolena já.
Je něco, čeho jste na postu starosty obce dosáhla a na co jste hrdá?V roce 2003 se nám po velkém úsilí podařilo zkolaudovat kanalizaci, která se začala budovat již v roce 1995. V průběhu stavby kanalizace docházelo ke změnám, které nebyly v projektové dokumentaci podchyceny. Dále se nám podařilo vyřešit vlastnické vztahy u vybudovaného chodníku. Tento stál částečně na pozemcích občanů obce, proto nám finanční úřad předepsal vrácení poskytnuté dotace. Po úspěšném majetkovém vypořádání nám dotaci vrátili. Vybudovali jsme a legalizovali sběrný dvůr na separovaný odpad. Současně jsme rozšířili o tři sběrná místa na tříděný odpad. K novým rodinným domkům jsme vybudovali místní komunikace za 2,4 miliony korun. Po povodních v roce 2006 byla vodohospodářskou správou provedena úprava a údržba koryt potoků a břehů. Obec zajistila povrchové úpravy a výměnu antuky na splaveném hřišti. Na budově obecního úřadu jsme postupně vyměnili okna. V letošním roce se nám za pomoci dotace z kraje podařilo vyměnit střechu a zbývající okna. Od zimy 2002 zajišťujeme zimní údržbu místních komunikací a chodníku.

Projevují obyvatelé obce zájem o dění? Zúčastňují se zasedání zastupitelstva?
Zasedání se občané účastní někdy sporadicky, někdy vůbec, někdy jich přijde hodně. Podle toho, co je na programu. Pokud se projednávají věci, které se jich týkají, tak se lidé zúčastní.

Když něco lidé potřebují, chodí za vámi na radnici?
Naučili se, že pondělí a středa jsme tady od rána do pěti hodin odpoledne a chodí sem. Vědí, že se v úřední den vyřídí vše, co potřebují. Potom asi občané necítí nutnost se jednání zúčastňovat.

Je něco, na co lidé v obci už delší dobu poukazují?
Komunikace, ale to je problém všude. Zrovna na posledním zastupitelstvu se řešila část navazující na tu, kterou jsme nechali udělat. Právě původní komunikace je pořád v dezolátním stavu, ale to je otázka peněz. Požádali jsme o dotaci, a uvidíme, zda nám bude náš požadavek ve výši 2,3 milionu korun přidělen. Pokud ano, silnici dokončíme. Rádi vychom měli krásné místní komunikace, ale je to otázka peněz a našeho malého rozpočtu.

Světem v této době hýbe ekonomická krize. Odrazila se nějak i na životě ve Valech?
Jsou občané, kteří byli zaměstnaní a kvůli propouštění a krizi přicházejí o práci. Nezaměstnaní jsou samozřejmě i v naší obciMyslím si, že se to projeví i na příjmu obce. Nevybere se tolik daní, co dostáváme. Protože je nezaměstnanost, sníží se nám příjmy. Ani rozpočet zatím nepřipravujeme, čekáme až do března a uvidíme, kolik peněz nám přijde a s čím budeme hospodařit.

Autor: Nataša Šmatová

Místo události:
10.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, je ve finále prestižní soutěže.

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Ilustrační foto

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

OTÁZKA PRO: Milana Vrbatu, mluvčího Městského úřadu v Aši

Cheb - Mluvčí městského úřadu o novém parkovišti.

Joker chystá Zahradní slavnost

Cheb – Jak se městu Cheb podařilo upravit komunitní zahradu v chebské Májové ulici naproti restauraci Hannibal? O tom se může na vlastní oči přesvědčit i veřejnost, a to již v úterý 22. srpna.

Zábava hlupáků aneb vandalové řádí. Škody jsou ve statisících

Karlovarský kraj - Posprejované vagony, zničené lavičky, ulámané části soch nebo poškozené stromy. S nálety vandalů se musí potýkat města v Karlovarském kraji. Ataky se nevyhýbají ani menším obcím. Škody jdou přitom do statisíců.

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení