VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Získat dotaci na kanalizaci bývá opravdu dost složité

Zádub-Závišín - S osadou Milhostov krajský plán rozvoje vodovodů a kanalizací vůbec nepočítá

1.5.2009
SDÍLEJ:

Starosta obce Zádub - Závišín Jiří NešporFoto: DENÍK/ Václava Simeonová

Budování základní infrastruktury není v menších obcích zrovna snadnou záležitostí. V částech Zádub a Závišín je čerstvě dobudován vodovod, na nějž dosud nejsou připojeny ani všechny obytné nemovitosti. Kanalizace těchto dvou částí je ve fázi řízení o stavebním povolení. A místní komunikace s veřejným osvětlením? Ty jsou v katastrofálním stavu.

„Plynofikace proběhla pouze v malých dílčích částech Zádubu a Závišína,“ vysvětloval starosta obce Jiří Nešpor. „Pokud jde o osadu Milhostov, tak Krajská koncepce rozvoje vodovodů a kanalizací s ní v nejbližších patnácti letech vůbec nepočítá. O plynu ani nemluvě.“ Komunikace, která zde končí a pokračuje již jen jako cyklostezka a stezka pro pěší, je rovněž ve stavu nouze. Přesto právě občané Milhostova o svou osadu pečují a je patrný zjevný zájem chatařů i dalších přijíždějících občanů se zde usadit k trvalému bydlení. „Klid a pohoda tohoto kouta našeho kraje převládly nad komplikacemi s prakticky neexistující infrastrukturou,“ doufá starosta.

Zastupitelé obce však přes skrovné prostředky v rozpočtu rozhodli, že krok za krokem kanalizaci v částech Zádub a Závišín vybudují. Ve fázi propočtu realizace takovéhoto projektu se však projevují některé administrativní a byrokratické potíže. „Jednou z hlavních se jeví takzvané směrné číslo nákladů na jednoho odkanalizovaného obyvatele, kteří jsou ve vesnici s dlouhými komunikacemi a s domy roztroušenými místy,“ popisoval starosta. Pro získání dotace z evropských fondů jistě naopak hraje pozitivní roli to, že se obec nachází v chráněné krajinné oblasti. Navíc je nově i v ochranném pásmu vodního zdroje.
„Sympatická je snaha vedení obce se s těmito překážkami poprat a pokračovat v nastoupené cestě,“ konstatoval Josef Sýkora.


Ruku v ruce s touto snahou jde i angažovanost starosty obce na celostátní úrovni v úsilí o odstranění daňové diskriminace malých obcí. „Náprava tohoto zjevného a dnes již prokázaného nesouladu mezi financováním větších sídelních celků a malých obcí by zcela jistě výrazně napomohla k posílení kvality života na venkově a zejména dobudování jeho základní infrastruktury,“ dodal Jiří Nešpor.

Autor: Václava Simeonová

Místo události:
1.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
V aréně změří síly nejlepší dřevorubci.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Na slavnosti piva pojede zvláštní pivní vlak z dolního nádraží

Karlovy Vary - Zvláštní vlak s názvem Karlovarský Chodovar Expres vypraví už podvanácté České dráhy na tradiční slavnosti piva v rodinném pivovaru Chodovar.

Vykrádal auta, teď spadla klec

Cheb - Zloděje, který vykrádal zaparkovaná auta, dopadli chebští policisté. Jednatřicetiletý muž se nejméně ve třech případech v červenci a srpnu násilím vloupal do vozidel.

Do začátku nového školního roku bude oprava hotová

Aš – Základní škola v ašské Kamenné ulici bude mít od začátku nového školního roku nový výtah a plynovou kotelnu. Obě investiční akce za přibližně 3,5 milionu korun v těchto dnech vrcholí a do konce prázdnin by mělo být hotovo.

Peníze navíc ještě města a obce nemají, ale už vědí, jak je použít

Karlovarský kraj - Novela zákona o rozpočtovém určení daní od příštího roku zvyšuje podíl obcí a měst na vybrané dani z přidané hodnoty ze současných 21,4 procenta na 23,58 procenta. A obce i města v celém kraji už mají jasnou představu, co s penězi, které dostanou, budou dělat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení