VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na komunikace přijde řada asi po kanalizaci

Zádub - Závišín - V čele obce Zádub – Závišín stojí Jiří Nešpor. Starosta pochází z Prahy, ale do obce ho přilákala příroda a klid

28.4.2009
SDÍLEJ:

Starosta obce Zádub - Závišín Jiří NešporFoto: DENÍK/ Václava Simeonová

Obec Zádub-Závišín se nachází šest kilometrů od Mariánských Lázní a patří do Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. V Zádubu-Závišíně trvale žije 305 obyvatel, s průměrným věkem 41 let. V čele obce v současné době stojí Jiří Nešpor.

Jak dlouho jste starostou obce?
Jako starosta v obci působím první funkční období, takže 2, 5 roku.

Narodil jste se v Zádubu – Závišíně?
Ne. Zde se pohybuji šestým rokem. Předchozí část života jsem prožil v Praze.

Co vás sem přilákalo?
Krásná příroda a klid. Už jsem měl dost chaotického života v Praze. Dva roky před tím, než jsem se sem přistěhoval, jsem zde pobýval pracovně. Takže jsem věděl, jaké to tady je.

Za tak krátkou dobu jste se stal starostou?
Těsně před volbami mě oslovila skupina lidí v čele s bývalou starostkou, jestli bych se nechtěl zapojit do veřejného života. Po zvolení zastupitelstva se situace vyvinula tak, že mě zastupitelé zvolili starostou.

Existuje něco, o čem byste mohl tvrdit, že se vám v obci povedlo?
Těžko hodnotit sebe nebo svou práci. Vytyčil jsem si několik cílů. Hlavním bylo vybudovat kanalizaci. Jenže to je dlouhodobá záležitost, která má své etapy. Zatím se práce daří. Otázka je, jak to bude pokračovat. Problém bude zejména financování. Hodně se toho namluví a napíše o evropských financích, ale není to tak snadné. Problém je složitější, než se veřejnosti navenek zdá. Myslím, že ale k cíli dokráčíme. Ale jak rychle, to nevím. Dalším cílem bylo zlepšit informovanost občanů. To zde chybělo. Začali jsme proto například vydávat místní periodikum, které se jmenuje Podhorní kurýr. Ten vychází jednou za čtvrt roku. Další věcí bylo organizování veřejných schůzí s občany nebo pozvednutí společenského života. To se snad doufám daří pomocí vesnických bálů a zábavou počínaje a golfem nebo nohejbalem konče.

Co se naopak nedaří změnit?
Nacházíme se v horském terénu a komunikace jsou takové, jaké jsme zdědili. Veškeré opravy jsou jen záplatování. Celá oprava je tak nákladná záležitost, že na ní nemáme. Až bude hotová kanalizace, budeme řešit silnice. Vše se odvíjí od peněz, a těch se nám nedostává.

Autor: Václava Simeonová

Místo události:
28.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
V aréně změří síly nejlepší dřevorubci.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Na slavnosti piva pojede zvláštní pivní vlak z dolního nádraží

Karlovy Vary - Zvláštní vlak s názvem Karlovarský Chodovar Expres vypraví už podvanácté České dráhy na tradiční slavnosti piva v rodinném pivovaru Chodovar.

Vykrádal auta, teď spadla klec

Cheb - Zloděje, který vykrádal zaparkovaná auta, dopadli chebští policisté. Jednatřicetiletý muž se nejméně ve třech případech v červenci a srpnu násilím vloupal do vozidel.

Do začátku nového školního roku bude oprava hotová

Aš – Základní škola v ašské Kamenné ulici bude mít od začátku nového školního roku nový výtah a plynovou kotelnu. Obě investiční akce za přibližně 3,5 milionu korun v těchto dnech vrcholí a do konce prázdnin by mělo být hotovo.

Peníze navíc ještě města a obce nemají, ale už vědí, jak je použít

Karlovarský kraj - Novela zákona o rozpočtovém určení daní od příštího roku zvyšuje podíl obcí a měst na vybrané dani z přidané hodnoty ze současných 21,4 procenta na 23,58 procenta. A obce i města v celém kraji už mají jasnou představu, co s penězi, které dostanou, budou dělat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení