VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Životní úroveň v obci se stále zvedá

Zádub - Závišín - Obec se stala obětí komunistického rozvoje lázeňství v sousedních Mariánských Lázních

29.4.2009
SDÍLEJ:

Starosta obce Zádub - Závišín Jiří NešporFoto: DENÍK/ Václava Simeonová

Spojením tří samostatných obcí vznikl Zádub-Závišín. Jak již sám název napovídá, obce Zádub (dříve též Hohendorf), Závišín (Abaschin) a nakonec i dva kilometry vzdálená osada Milhostov (Mühlestau).

„Všechny tři obce bývaly poměrně hustě obydlenými sídly několika sty obyvateli, kde se provozovalo zejména zemědělství, ale i řemesla a dokonce, a to již dávno před vznikem sousedících Mariánských Lázní, i lázeňství,“ vysvětlil starosta obce Jiří Nešpor.

Poválečný vývoj znamenal zejména odsun či odchod původního obyvatelstva a osídlení nově příchozími rodinami, především ze středních Čech. Později byla obec začleněna na mnoho let pod město Mariánské Lázně a stala se opomíjenou periferií na úkor vzkvétajícího mateřského města. „Součástí komunistické propagandy se totiž stalo i posílení lázeňství a jednou z 'obětí' se stala i obec Zádub-Závišín, kdy jí například byla rozhodnutím ministra vnitra ve prospěch města Mariánské Lázně odebrána více jak polovina katastrálního území, a to právě ta, kde se nacházejí lázeňské lesy s několika hotely – Krakonoš, Golf, Kamzík, Polom – a historické golfové hřiště,“ sdělil starosta.

Pro skutečný novodobý rozvoj obce mělo zásadní význam rozhodnutí zastupitelstva z roku 2004 vytvořit vlastní územní plán. Starý mariánskolázeňský z 90. let minulého století prý neřešil rozvoj téměř vůbec a stal se spíše brzdou než rozvojovým dokumentem. „Po pětiletém úsilí zastupitelů, projektantů, a pana Jana Černého z mariánskolázeňského městského úřadu prosadit oprávněné zájmy obce proti některým orgánům státní správy a zájmům soukromých vlastníků a investorů byl územní plán obce letos v březnu schválený,“ uvedl Jiří Nešpor. „Jeho výsledná podoba je sice nakonec určitým kompromisem mezi uvedenými vlivy, ale dává jednoznačnou zelenou k výstavbě několika desítek nových rodinných domů a příchodu nových mladých rodin do obce,“ doufá starosta. „Tento rozvoj, spolu s výstavbou kanalizace, která se nachází již ve fázi řízení ke stavebnímu povolení a výběrovému řízení na získání dotace z Operačního programu životní prostředí je jednoznačným krokem ke zvýšení životní úrovně v obci.“

Chybějící infrastruktura v tomto koutě Slavkovského lesa podle starosty limituje zájem zejména mladých rodin. „Snaha zastupitelů po doplnění infrastruktury a vytvoření několika zón pro vesnické bydlení je jednoznačným pozitivním krokem.“

Mladým lidem by se bydlení v obci líbilo. Chybí ale práce. „Rádi bychom si v takové oblasti postavili dům,“ řekla Anna Blažková z Chebu. „Jenže mám pocit, že v okolí Mariánských Lázní si může člověk najít pouze sezonní zaměstnání.“

Autor: Václava Simeonová

Místo události:
29.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Svátek oslaví koncertem

Ilustrační foto.

Policisté zachránili život mladé dívce

Naši prvňáci už ve středu v Chebském deníku, představíme prvňáčky ZŠ Hazlov

Chebsko - Ve středu 18. října najdete v Chebském deníku prvňáky – ZŠ Hazlov.

Nová klinika vrátí lidi zpět do života

Františkovy Lázně - Celoevropsky jedinečná rehabilitační klinika by mohla do dvou let vzniknout ve Františkových Lázních. Zařízením se 150 lůžky by ročně prošlo až 2000 pacientů. Díky projektu by se navíc zachránily unikátní Luisiny lázně.

„Horvy“ úřadoval v lékárně

Sokolov – Lékárna NEMOS v Sokolově. „Ono mu je dneska deset, prozrazují rodiče malého Davida, který přijel do sokolovské nemocnice na vyhlášené oční oddělení až z Tachova. Reakce je blesková.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení