VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krajská nemocnice přijde ročně o půl milionu korun

Chebsko: Ekonomický ředitel nemocnice souhlasí se zrušením plateb za novorozence

3.9.2008
SDÍLEJ:

Na poplatcích za novorozence přijde nemocnice ročně asi o půl milionu korunFoto: DENÍK/ Nataša Šmatová

Regulační poplatky vynesly Karlovarské krajské nemocnici (KKN) za první pololetí letošního roku více než 11 milionů korun.
V souvislosti se zrušením plateb za novorozence ale očekává ekonomický ředitel karlovarské krajské nemocnice (KKN) Jiří Fojtík, že do konce roku přijde nemocnice o zhruba 250 tisíc korun. „Ročně to bude činit asi 450 tisíc korun,“ poznamenal.
„Padesát procent vybraných peněz putuje na dovybavení interiérů čekáren a dalších prostor pro pacienty, to znamená i na pokoje, chodby, sociální zařízení na lůžkových odděleních,“ uvedla mluvčí KKN Zdena Marková. „Část těchto peněz jde také na vnitřní dotaci. To je zejména přilepšení stravy rodiček, aby byla pestřejší. Mají více ovoce, mléčné výrobky a podobně,“ vysvětlila.
„Dalších padesát procent slouží jako motivační odměny pro kategorii zdravotních sester. Musíme je zaplatit, aby nám neodcházely,“ řekla mluvčí.
Dodala, že nemocnice se snaží, aby se regulační poplatky v co největší míře vrátily formou lepších služeb pacientům. „Chceme naprosto průhledně prokazovat, kam peníze klientů jdou. Chápu ty, kteří se proti poplatkům bouří. U nás jsme na to nebyli zvyklí, ale ve většině zemí si pacienti v ordinacích hradí spoluúčast, ať mají jakékoliv pojištění.“
Jak doplnila, přesné údaje, kolik vydělala nemocnice na regulačních poplatcích za srpen, kdy začalo platit, že novorozenci jsou od poplatků osvobozeni, bude mít přibližně v polovině září.
V chebské nemocnici se má přitom do konce roku zbudovat nový centrální příjem pacientů. Na otázku, zda snížení příjmů nemocnici nebude mít vliv na zpomalení prací, uvedl Jiří Fojtík: „ Na centrální příjem to vliv mít nebude, peníze na stavební úpravy jdou z kraje, který je provozovatelem nemocnice. Ale ztotožňujeme se s tím, že platby za novorozence byly právem zrušené,“ podotkl.
Senioři ale stále naříkají. „Myslím, že je nespravedlivé, že zrušili poplatky lidem, kteří mají soudně nařízenou léčbu. Jak k tomu přijdeme my, kteří jsme celý život tvrdě dřeli a na stará kolena musíme platit u doktora?“ stěžovala si seniorka Marie Blažková z Chebu. „Platit nemusí ani lidé v ústavech sociální péče, přitom jsou na tom finančně úplně stejně jako jiní důchodci,“ přidal se nespokojeně Josef Malý. „Já bych právě naopak těm lidem, kteří se musí léčit na nařízení soudu, připočetl ještě peníze navíc. To je stejné jako s vězni, všichni tihle lidé žijí na naše náklady a slušný člověk aby si všechno platil sám,“ rozhořčil se.

Autor: Nataša Šmatová

3.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zastávka bude počítat, kolik projede cyklistů

Ilustrační foto.

Domov je ve špatném stavu, čeká ho rekonstrukce

Nehod výrazně přibylo, jejich obětí naštěstí ne

Karlovarský kraj - Bezmála o dvě stovky dopravních nehod více než vloni vyšetřovali policisté v Karlovarském kraji od ledna do července. Nárůstu počtu bouraček naštěstí neodpovídal počet usmrcených lidí.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Památkáři protestují proti demolici keramky

Karlovy Vary - Co mají společného Císařské lázně, Střední umělecká škola (původně keramická škola) a krajská Galerie umění v Karlových Varech? Jde o stavby, které buď čekají na náročnou opravu, nebo na demolici či na přestěhování.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Loket – Mezi muzikanty, kteří při koncertu v loketském amfiteátru podpořili karlovarské hokejisty, byli i Pestalozzi. Kapela, která s přestávkami hraje už třicet let.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení