VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V ulicích měst je stále více radarů

Chebsko - Kvůli neukázněným řidičům musí města a obce investovat do drahé techniky

25.8.2008
SDÍLEJ:

Společné měření rychlosti dopravní policie a strážníků v chebské ulici 17. listopaduFoto: DENÍK/ Petr Przeczek

Města a obce v regionu se snaží předcházet dopravním nehodám. Jako jeden z nejdůležitějších faktorů vidí zpomalení dopravy. Důležitým činitelem prevence se tak stávají radary. Jejich ceny se ale šplhají do desítek a někdy i stovek tisíc korun. Ať už se jedná jen o ty informační, nebo přístroje, na základě jejichž výsledků městští policisté rozdávají pokuty.

Tímto směrem šli například v Chebu. Vybrané pokuty přitom nebyly tím hlavním důvodem.
„Jistě, jsou to hezké peníze, ale nám šlo o snížení rychlosti ve městě. Podívejte se, jak se zklidnila doprava na Zlatém vrchu,“ uvedl chebský starosta Jan Svoboda. Právě zde stávají městští policisté s radarem nejčastěji.

Zatímco vedení radnice i městské policie si radar pochvaluje, řada místních řidičů si na něj stěžuje.
„Strážníci by si měli všímat jiných věcí. Toulavých psů, bezdomovců, nepořádku v ulicích a podobně. Měření by měli nechat policii,“ řekl Pavel Kavka z Chebu. „Radar si dávají jen na místa, u kterých jsou přesvědčeni, že tam vždycky někoho chytí,“ dodal zapřisáhlý odpůrce radaru.
Podle ředitele městské policie v Chebu Jiřího Šmolíka to ale není pravda. „Ještě před tím, než jsme radar pořídili, jsme se domlouvali s dopravní policií na vzájemné spolupráci,“ zdůraznil Šmolík. Výsledkem je určení pěti ulic, ve kterých strážníci často rychlost měří.


O pořízení radaru spojeného s informační tabulí se v Chebu na rozdíl od jiných měst nebo obcí ani příliš neuvažovalo.
V sousedních Františkových Lázních je ale podobné zařízení umístěné v úseku, kde je rychlost omezena na 40 kilometrů za hodinu. Při jejím překročení se řidič dozví nejen její hodnotu, ale na informační tabuli se také objeví výrazný nápis „Zpomal.“ Uvedeným úsekem řidiči začali hned po zavedení skutečně jezdit pomaleji.

Podobně tomu bylo také ve Staré Vodě nebo ve Velké Hleďsebi na Mariánskolázeňsku. Také zde většina řidičů jezdí po zavedení informačních radarů pomaleji. Někteří si ale pletou silnici se závodní dráhou. Ve Velké Hleďsebi radar dokonce zaznamenal auto jedoucí více jak 130 km/hod.
O pořízení radaru pro městskou policii nebo typu s informační tabulí uvažují i na radnici v Mariánských Lázních.
„Zatím ale není nijak rozhodnuto, jaký typ radaru pořídit. Čekáme také na to, jak dopadne zákon o policii. Pokud budou moci strážníci měřit rychlost, budeme uvažovat o pořízení radaru,“ sdělil mariánskolázeňský místostarosta Jiří Chval.
„Nemusíme ho nutně kupovat, dodavatelé nám nabízejí i pronájem,“ poznamenal místostarosta Chval.

Pořízení takového radaru není pro města a obce nic levného. Radar s informační tabulí, jako mají například ve Staré Vodě, přišel obecní pokladnu na 70 tisíc korun.
Radar chebských strážníků byl dražší. „Přišel nás zhruba na 480 tisíc. V akci je dvakrát až třikrát do týdne,“ poznamenal Šmolík.

Místa, ve kterých chebští strážníci nejčastěji měří rychlost

1 Ulice 17. listopadu
2 Ašská ulice ( pod Zlatým vrchem)
3 Americká ulice
4 Vrázova ulice
5 Pražská ulice
Ve Vrázově a Pražské ulici se rychlost v současné době neměří. Strážníci s tím začnou až po zrušení objížďky kvůli opravě mostu Na Vinici.

Autor: Petr Przeczek

Místo události:
25.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V RÁMCI Geofyzikálního a vulkanologického setkání se lidé budou moci podívat i do štoly v Komorní hůrce.

Jak přesně vzniká zemětřesení? Dozvědí se lidé na setkání

Ilustrační foto.

Za nejmohutnějšími stromy

Garsonky pro netopýry jsou připravené na zimu

Nová Role - Netradiční podnájemníky mají v novorolské radnici. Do fasády přímo nad starostovnou se jim pravidelně každou zimu stěhují netopýři.

Do UNESCO společně. Ale kdy?

Karlovy Vary - Už roky vyjíždějí členové vedení Karlových Varů do Evropy, aby s dalšími lázeňskými městy včetně Mariánských a Františkových Lázní dohodli a dokončili zápis na prestižní seznam světového dědictví UNESCO.

Den Českého lesa chystá ve Vesnickém muzeu ukázky tradičního zemědělství

Halže – Mlácení obilí cepem, naklepávání kosy nebo sečení uvidíte ve Vesnickém muzeu v Halži. To se totiž připravuje na tradiční Den českého lesa. Návštěvníky uvítá už tuto sobotu 23. září a akci zahájí v 10 hodin Trubači Kolowratových lesů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení